تحلیل‌ بنیادی

تحليل بنیادی مديريت «شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری»

شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری در سال 1387 تاسیس شد. این شرکت در اواسط اسفند سال 1399 در فرابورس پذیرفته شد. بالاترین میزان سهم پرتفوی این شرکت به شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی و فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط، صنایع شیمیایی و فرآورده‌های نفتی، استخراج کانه‌های فلزی و فلزات اساسی، دارویی و بانک‌ها و موسسات اداری تعلق دارد. در این مقاله به تحلیل بنیادی مدیریت و محاسبه NAV این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت این شرکت شامل موارد زیر است:

  • سرمایه‌گذاری در سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اوراق مشارکت و سایر انواع اوراق بهادار
  • سرمایه‌گذاری در مسکوکات، فلزات گرانبها، گواهی سپرده بانکی و سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها و مؤسسات اعتباری مجاز
  • سرمایه‌گذاری در دارایی‌های فیزیکی، پروژه‌های تولیدی و پروژه‌های ساختمانی
  • ارائه خدمات مرتبط با بازار سرمایه اعم از تضمین نقدشوندگی و بازارگردانی اوراق بهادار، تعهد پذیره‌نویسی اوراق بهادار و مشارکت در ارکان صندوق‌های سرمایه‌گذاری

صنایع مدیریت

مهم‌ترین سهامداران مدیریت

در ادامه سهامداران بالای 1 درصد شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری در جدول زیر آمده است. ارزش سهام در جدول زیر طبق ارزش روز در تاریخ 1400٫08٫09 درج شده است.

سهامداران مدیریت

گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری که زیر مجموعه صندوق بازنشستگی کشوری است، با داشتن نزدیک به 73 درصد، سهامدار عمده مدیریت است.

در ادامه بخشی از جدول سهامداران نماد مدیریت به صورت تلفیقی قابل مشاهده است.

سهامداران تلفیقی مدیریت

ریسک‌ها

براساس ماهیت فعالیت شرکت، ریسک‌هایی نظیر ریسک نوسان نرخ بهره، ریسک نوسان نرخ ارز، ریسک قیمت نهاده‌های تولید و محصولات و همین‌طور ریسک سیاست‌های بین‌المللی از مهمترین رویدادهای موثر بر شرکت هستند.

برای مثال سهم بالایی از پرتفوی شرکت را شرکت‌های فعال در حوزه استخراج و تولید کالاهایی تشکیل می‌دهد که قیمت‌گذاری آن‌ها بر اساس قیمت‌های جهانی صورت می‌گیرد. از سوی دیگر تعیین مواردی نظیر نرخ گاز خوراک و سوخت شرکت‌های پتروشیمی و بهره مالکانه معادن که بخش عمده بهای تمام شده این شرکت‌ها را تشکیل می‌دهد، در اختیار دولت است. این موارد موجب شده است که چشم‌انداز فروش و بهای تمام شده شرکت‌ها برای افق‌های زمانی مختلف مبهم و امکان برنامه‌ریزی دقیق برای سرمایه‌گذاران این شرکت‌ها دشوار باشد.

با بررسی ترکیب پرتفوی شرکت به تفکیک صنایع شاید بتوان بیشتر به این موضوع پی برد.

تحلیل بنیادی مدیریت

براساس آخرین گزارش 6 ماهه شرکت منتهی به 31 خرداد 1400 توانسته در حدود 3 برابر دوره مشابه سال گذشته خود سود بسازد. در ادامه جهت تحلیل بنیادی مدیریت پرتفوی این شرکت مورد بررسی قرار گرفته شده است.

پرتفوی بورسی مدیریت

در ادامه بخشی از پرتفوی بورسی مدیریت قابل مشاهده است. ارزش بازار این نمادها طبق قیمت روز در تاریخ 9 آبان 1400 است. ضمنا در جدول زیر عدد درصد مالکیت‌ها کمتر از 0٫5 درصد بوده و گرد شده‌اند.

پرتفوی بورسی مدیریت

پرتفوی غیربورسی مدیریت

مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی این شرکت نسبت به سایر دارایی‌های آن ناچیز بوده و تاثیری در محاسبه NAV این شرکت ندارد.

پرتفوی غیربورسی مدیریت

محاسبه NAV مدیریت

برای محاسبه NAV مدیریت حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 660 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی این شرکت بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای مدیریت 8،219 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در تاریخ 1400/08/09 تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) 111 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی مدیریت

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا