تحلیل اقتصادی

بودجه کشور در کجا هزینه می‌شود؟

بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه‌ها و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی 1،505 هزار میلیارد تومان اعلام شد. در بودجه ارائه شده توسط دولت به مجلس به جزئیات هزینه‌های بودجه 1401 اشاره شده است که در این مقاله به بررسی انواع آن پرداخته شده است.

هزینه‌های بودجه سال 1401

هزینه‌‌‌های بودجه سال 1401 بیش از 1372 ‌هزار میلیارد تومان اعلام شده است. بر اساس آمارهای موجود حدود 700‌هزار میلیارد تومان از هزینه‌‌‌های بودجه سال آتی را حقوق کارمندان دولت تشکیل می‌دهد. همچنین 209‌هزار میلیارد تومان از هزینه‌‌‌های سال آینده بر اساس لایحه بودجه، هزینه‌‌‌ صندوق‌های بازنشستگی کشوری را تامین خواهد کرد و 200‌هزار میلیارد تومان صرف بازپرداخت اصل و سود اوراق مالی خواهد شد. در ادامه به جزئیات هزینه‌های دولت در بخش‌های مختلف اشاره شده است.

هزینه بودجه 1401

نظامی و قضایی

هزینه‌های مربوط به ستاد مشترک سپاه پاسداران اسلامی، ارتش، نیروی انتظامی و وزارت دفاع پشتیبانی نیروهای مسلح در این دسته قرار می‌گیرند. مجموع بودجه تعلق گرفته به این بخش بیش از 305 هزار میلیارد تومان است. وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با در اختیار داشتن نزدیک به 95٫5 هزار میلیارد تومان بخش عمده‌ای از هزینه‌ در این بخش از بودجه را شامل می‌شود.

بهداشت و درمان

بخش بهداشت و درمان از بخش‌های اصلی اقتصاد یک کشور است، به‌طوری که بیشتر کشورها توجه ویژه‌ای به این بخش دارند. هزینه‌های مربوط به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در این بخش قرار گرفته‌اند که در بودجه سال 1401 مبلغ 174،134 میلیارد تومان به آن اختصاص داده شده است.

همچنین هزینه مربوط به سازمان بیمه سلامت ایران، درمان و آموزش پزشکی، یارانه دارو و شیرخشک، درمان بیماران خاص و صعب‌العلاج و کمک به مجمع خیرین سلامت، زنجیره امید، بیمارستان محکم و مؤسسه محک و… در این بخش قرار می‌گیرند.

آموزش

هزینه‌های مربوط وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی و پژوهشی و پارک‌هاي علم و فناوري در بخش آموزش قرار می‌گیرند.

علاوه بر هزینه‌های وزارت آموزش و پرورش از جزئیات هزینه‌ها در این بخش می‌توان به برنامه راهبری و توسعه همکاری‌های بین‌الملل ، برنامه توسعه و ارتقای تربیت بدنی، ورزش و سلامت دانش‌‌آموزان، برنامه آموزش و پرورش استثنایی، تلفیقی و فراگیر، برنامه حمایت از فرهنگیان، پاداش پایان خدمت بازنشستگان و کمک به صندوق ذخیره فرهنگیان و… اشاره کرد.

سایر وزارتخانه‌های دولت

هزینه‌های مربوط به وزارتخانه‌ها به‌جز آموزش و پرورش، علوم و تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت 14 درصد از بودجه کشور را در بر می‌گیرند. 14 وزارتخانه در این بخش قرار می‌گیرند که از جمله آن می‌توان به وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد که دولت بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته است. همچنین برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد اختصاص داده شده است. بودجه وزارت ارتباطات نیز حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده و نسبت به بودجه ۱۴۰۰ افزایش ۱۳۴ درصدی داشته است. همچنین بودجه تعلق گرفته به وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به سال ۱۴۰۰، تغییر ۱۲۹ درصدی داشته است.

صندوق بازنشستگی کشوری

حقوق بازنشستگان دولت، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی در این بخش از بودجه قرار می‌گیرد که بودجه تعلق گرفته به آن در مجموع 135 هزار میلیارد تومان بوده است.

کمک به افراد خاص

هزینه‌های مربوط به بنیاد شهید، بهزیستی، کمیته امداد و هلال احمر در این بخش قرار می‌گیرند. بودجه سال 1401 این بخش بیش از 94 هزار میلیارد تومان است. این بودجه در راستای افزایش رفاه اقشاری خاص در جامعه، در نظر گرفته شده است.

در ادامه جدول میزان بودجه تعلق گرفته به هر یک از این بخش‌ها به همراه سایر نهادها آمده است.

جزئیات هزینه دولت

می‌توان در خصوص درآمد‌ها و هزینه‌های دولت در سال 1401، مقاله بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ را مطالعه کرد.

امتیاز خود را ثبت کنید
دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا