تحلیل بنیادی فخوز «شرکت فولاد خوزستان»

تحلیل‌ بنیادی
فخوز

شرکت فولاد خوزستان اولین مجتمع تولید آهن و فولاد کشور به روش احیاء مستقیم و کوره قوس الکتریکی است. این شرکت در مجاورت شهر اهواز، مرکز استان خوزستان، واقع شده است. فولاد خوزستان در سال 1366 ثبت و در سال 1368 افتتاح شد. این شرکت با نماد «فخوز» در بورس اوراق بهادار تهران درج شده است. در این مقاله به تحلیل بنیادی فخوز و بررسی نسبت P/E آینده‌نگر این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

شرکت فولاد خوزستان در زمینه عملیات ذوب، ریخته‌گری، نورد فلزات آهن و فولادهای آلیاژی جهت تولید انواع مقاطع هندسی فعالیت دارد. این شرکت متشکل از سه واحد اصلی تولید برای عرضه محصولات میانی و نهایی است. این سه واحد شامل کارخانه گندله‌سازی، کارخانجات احیاء مستقیم و بخش فولادسازی است.

کارخانه گندله‌سازی شامل دو مدول گندله‌سازی، هر یک به ظرفیت اسمی 3/2 میلیون تن گندله در سال است. در این کارخانجات سالانه بالغ بر شش میلیون تن گندله سنگ‌آهن از پودر تغلیظ شده تولید می‌شود. در کارخانجات احیاء مستقیم، گندله‌های سنگ‌آهن به آهن اسفنجی (آهن احیاء مستقیم) تبدیل می‌شوند. در بخش فولادسازی، محصولات نهایی شرکت یعنی شمش و تختال از آهن اسفنجی تولید می‌شود.

جایگاه فخوز در صنعت فلزات اساسی

شرکت فولاد خوزستان بزرگترین عرضه‌کننده محصولات نیمه نهایی فولادی (اسلب، بلوم و بیلت) است. همچنین این شرکت دومین قطب تولید فولاد خام کشور و یکی از بنگاه‌های پیشروی اقتصادی است که در عرصه‌های ملی و منطقه‌ای حضوری فعال دارد. در طول نزدیک به سه دهه فولاد خوزستان طرح‌های توسعه را در فاز اول از ظرفیت اولیه 1٫5 تا 2٫4 میلیون تن و در فاز دوم تا 3٫2 میلیون تن و هم اکنون بالغ بر 3٫8 میلیون تن را محقق ساخته است.

مهمترین سهامداران فخوز

گروه توسعه اقتصادی پایندگان، با داشتن 46٫29 درصد از سهام این شرکت، اصلی‌ترین سهامدار فخوز محسوب می‌شود. همچنین شرکت سرمایه‌گذاری آتیه صبا با دراختیارداشتن 3٫31 درصد از سهام این شرکت، در جایگاه دوم سهامداران آن قرار دارد. در جدول زیر، لیست مهمترین سهامداران بالای یک درصد و درصد مالکیت آن‌ها از این نماد نمایش داده شده است.

سهامداران فخوز

در سایت انیگما، لیست سهامداران تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه‌اش، نمایش داده شده­ است. در ادامه لیست سهامداران تلفیقی فخوز نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی فخوز

در لیست سهامداران فخوز شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در قالب مدیریت سهام عدالت به‌صورت تلفیقی نمایش داده می‌شوند.

محصولات و خدمات اصلی

محصولات اصلی فخوز شامل شمش و تختال (بیلت، بلوم، اسلب) است که برای تولید انواع مقالطع فولادی، ورق‌های گرم و سرد و فولادهای ساختمانی به کار می‌رود. در ادامه زنجیره تولید این شرکت توضیح داده شده است.

سنگ‌آهن پس از استخراج از معدن و انجام عملیات تغلیظ (کنستانتره‌سازی) در محل معدن، به واحد انباشت و برداشت منتقل می‌شود. پس از آن، از طریق نوار نقاله به کارخانجات گندله‌سازی منتقل شده و به گلوله‌های کوچکی به نام گندله تبدیل می‌شود. گندله‌ها بعد از انجام عملیات پخت، در کوره احیاء مستقیم با استفاده از گازهای احیایی که از ریفرم‌های گاز طبیعی به دست می‌آیند، احیا می‌شوند. محصول این عملیات آهن اسفنجی نام دارد که در کوره‌های قوس الکتریکی (در بستری از قراضه مذاب) ذوب شده و پس از پالایش و آلیاژسازی به فولاد مذاب تبدیل می‌شود. فولاد مذاب تهیه شده توسط ماشین‌های ریخته‌گری مداوم به بیلت، بلوم و اسلب تبدیل می‌شود. اگر زنجیره ارزش صنعت فولاد را شامل 6 مرحله بدانیم، محدوده فعالیت‌های شرکت فولاد خوزستان در این زنجیره شامل 3 مرحله فرآوری سنگ‌آهن، آهن‌سازی و فولادسازی می‌شود که در شکل زیر با رنگ قرمز نشان داده شده است:

زنجیره ارزش فخوز

بازارهای داخلی و صادراتی

شرکت‌های صنعت فولاد شادگان، شرکت الگو تجارت آتیه، شرکت مجتمع فولاد روهینا جنوب، شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران، شرکت فولاد اکسین خوزستان، شرکت سپید فراب کویر، شرکت فولاد آذربایجان، شرکت فولاد آتیه خاورمیانه و تعداد زیادی دیگر از شرکت‌های داخلی از مشتریان انواع شمش فولاد خوزستان هستند. با توجه به راه‌اندازی طرح‌های جدید فهرست مشتریان داخلی توسعه خواهد یافت. از مهم‌ترین مقاصد صادراتی شرکت فولاد خوزستان می‌توان به کشورهای منطقه منا و خاور دور اشاره کرد.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات فخوز در جدول زیر نمایش داده شده است. همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌شود، در سال 99 فولاد خوزستان از فروش محصولات خود، نزدیک به 31 هزار میلیارد تومان درآمد داشته است. فروش این شرکت در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 1400، حدود 11 هزار میلیارد تومان بوده است. بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود، فروش فخوز در انتهای سال مالی 1400، حدود 47 هزار میلیارد تومان باشد. در این پیش‌بینی بیشترین مبلغ فروش شرکت از صادرات اسلب (16 هزار و 500 میلیارد تومان) حاصل می‌شود.

فروش فخوز

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه

مواد اولیه مصرفی شرکت فولاد خوزستان شامل سنگ‌آهن، آهن قراضه و چدن، آهن اسفنجی، فروآلیاژها و مواد افزودنی است. در جدول زیر میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه و همچنین پیش‌بینی هر یک تا انتهای دوره مالی سال 1400، ارائه شده است. این شرکت برای تأمین مواد اولیه خود در سال 99، حدود 14 هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است. این مبلغ در سه ماهه اول سال 1400، 5 هزار میلیارد تومان گزارش شده است. هزینه مواد اولیه در انتهای سال 1400، 22 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

مواد اولیه فخوز

سربار

جزئیات اقلام سربار شرکت فولاد خوزستان و مبالغ هرکدام، در جدول زیر نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می‌شود، این شرکت در سال 99، 5 هزار و 200 میلیارد تومان هزینه سربار داشته است. حدود 2 هزار و 200 میلیارد تومان از این هزینه مربوط به تأمین مواد مصرفی بوده است. مجموع مبالغ سربار در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 1400، 2 هزار میلیارد تومان گزارش شده است. طبق بررسی انجام شده، در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 1400، هزینه تأمین سوخت نسبت به سایر هزینه‌های سربار از رشد بیشتری (229 درصد افزایش) نسبت به دوره مشابه سال قبل برخوردار بوده است.

پیش‌بینی می‌شود که هزینه تأمین سوخت در انتهای سال مالی 1400، حدود 2 هزار و 400 میلیارد تومان باشد. این مقدار نسبت به سال قبل حدود 200 درصد افزایش داشته است. طبق تحلیل انیگما با فرض افزایش 40 درصدی نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1400، مجموع مبالغ سربار در انتهای سال مالی، حدود 8 هزار و 200 میلیارد تومان تخمین زده شده است.

سربار فخوز

صورت سود و زیان فخوز

درآمدهای عملیاتی این شرکت در دوره مالی سه ماهه منتهی به خرداد 1400، نزدیک به 11 هزار میلیارد تومان گزارش شده است. این مبلغ نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است. همچنین، سود خالص شرکت در سه ماهه اول سال 1400، حدود 3 هزار و 800 میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 200 درصد افزایش داشته است. در ادامه نمودار درآمدهای عملیاتی فخوز از سال 1396 تا دوره سه ماهه اول سال مالی 1400 نمایش داده شده است.

نمودار درآمدهای عملیاتی فخوز

نمودار فوق نشان می‌دهد درآمدهای عملیاتی این شرکت در چند سال اخیر همواره رو به رشد بوده است. پیش‌بینی می‌شود درآمد عملیاتی فخوز در انتهای سال مالی 1400 حدود 47 هزار میلیارد تومان باشد و از میزان حدود 16 هزار و 400 میلیارد تومان از درآمدهای عملیاتی شرکت، به سود خالص تبدیل شود. در ادامه برای تحلیل بنیادی فخوز، صورت سود و زیان آن مورد بررسی قرار گرفته است.

صورت سود و زیان فخوز

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی 1400/12/29

در تحلیل بنیادی فخوز، نکات زیر لحاظ شده است:

 • ظرفیت اسمی تولید شرکت فولاد خوزستان 3800 هزار تن شمش، 6400 هزار تن گندله و 4000 هزار تن آهن اسفنجی در سال در نظر گرفته شده است.
 • هزینه حمل هر تن کنسانتره برای سال 1400 برابر با 205 هزار تومان در هر تن محاسبه شده است.
 • شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد از شرکت‌های فرعی فولاد خوزستان با ظرفیت تولید سالانه 2500 هزارتن کنسانتره و 2500 هزار تن گندله در سال مشغول فعالیت است.
 • شرکت فولاد شادگان از شرکت‌های فرعی فولاد خوزستان دارای یک خط تولید آهن اسفنجی با ظرفیت 800 هزار تن در سال است. طرح توسعه‌ی این شرکت شامل یک خط تولید بیلت به ظرفیت 800 هزار تن در سال تاکنون 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. پیش‌بینی می‌شود در سال 1401 این طرح به بهره‌برداری برسد.
 • در تحلیل سال مالی 1400 کاهش تولید در مقایسه با سال مالی گذشته ناشی از قطعی برق بوده است.
 • تقسیم سود شرکت‌های فولاد شادگان و سناباد برای سال 1400 برابر با 50 درصد در نظر گرفته شده است.
 • قیمت اسب 659 دلار برای هر تن و قیمت بیلت 635 دلار برای هر تن در نظر گرفته شده است.
 • نرخ افزایش حامل‌های انرژی فلزات در سال 1400، 200 درصد لحاظ شده است.

با در نظر گرفتن 30 درصد تورم، میزان سود خالص فخوز به ازای هر سهم (EPS تحلیلی) 3،283 ریال پیش‌بینی شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400/07/22 در سایت www.tsetmc.com (15،890ریال) نسبت قیمت به EPS تحلیلی شرکت 4،8 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی فخوز

دیدگاه‌ (2)

 1. مصطفی صالح آبادی
  25 مهر 1400 پاسخ

  تشکر از اطلاعات مفید منتشر شده.
  من از تحلیل های شما به صورت روزانه بهره مند میشم، ولی در مورد تحلیل فخوز با اطلاعات منتشر شده شما موافق نیستم. از نظر بنده فخوز تابستان سیاهی را سپری کرده و در بدبینانه ترین و سیاه ترین سناریو امکان تحقق ضرر در تابستان دور از انتظار نیست.
  اولین پارامتر قطعی مداوم برق در طول تابستان بوده که در صورت های فروش ماهیانه مرداد و مخصوصا شهریور فخوز مشهود است.
  مورد دوم بحران صنعت ساختمان در چین و سقوط قیمت سنگ آهن جهانی هست که آینده ای مبهم برای صنعت فولاد در پاییز زمستان امسال رقم زده و موجب سقوط قیمت بیلت و شمس جهانی شده که حتی تقاضا در بازار داخلی را هم تحت تاثیر قرار داده.
  نکته سوم طرح مسکن دولت جدید هست که ریسک قیمت دستوری را متوجه فولاد سازان کرده. کاهش دوره ای فروش در فصل پاییز و زمستان و همچنین ابهام در قیمت آتی حامل های انرژی مصرفی فولاد سازان را هم میتوان مزید بر این علت دانست.
  تصور من بر این هست صنعت فولاد حداقل تا ماه ژانویه آتی برای سرمایه گذاری پر ریسک محسوب می شود و بهتر هست بر صنایع سودده و با ثبات سرمایه گذاری صورت پذیرد.

  • Enigma Investing
   8 آبان 1400 پاسخ

   سلام، ممنون از اشتراک‌گذاری نظرتان
   تحلیل‌های صورت گرفته با در نظر گرفتن تمام اتفاقات و اطلاعاتی است که تاکنون منتشر شده‌اند. فخوز در شش ماهه 6700 میلیارد تومان سود داشته است که معادل 134 تومان سود به ازای هر سهم است.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *