تحلیل بنیادی کدما «شرکت معدنی دماوند»

تحلیل‌ بنیادی
کدما

شرکت معدنی دماوند دارای بیش از 38 سال فعالیت در زمینه معادن مختلف اعم از مواد معدنی طبقه یک (مانند سنگ آهک، پوکه معدنی، سنگ لاشه و سنگ‌های ساختمانی) و مواد معدنی طبقه دو مانند آهن، سرب، منیزیم و بُر است. این چند رشته‌ای بودن فعالیت‌های شرکت، جایگاه متمایزی را بین شرکت‌های صاحب نام معدنی کشور به شرکت معدنی دماوند می‌دهد. چرا که معمولا شرکت‌های معدنی کشور روی یکی از این دو طبقه‌بندی تمرکز می‌کنند. در این مقاله به تحلیل بنیادی کدما و محاسبه EPS تحلیلی سهام این شرکت پرداخته شده است.

معادن کدما

شرکت معدنی دماوند در حال حاضر دارای 4 معدن فعال در سطح کشور می‌باشد. معد بُر قره‌گل و تراورتن اژدهاتو در استان زنجان و معادن پوکه ملک‌آباد و سرب دونا نیز در استان مازندران قرار دارد.

علاوه بر موارد یاد شده، پهنه اکتشافی قلعه گنج در جنوب استان کرمان نیز جزء پتانسیل‌های معدنی این مجموعه به شمار می‌رود که پس از تکمیل مطالعات اکتشافی در این پهنه، احتمال اضافه شد معدن جدید به این شرکت وجود دارند.

جایگاه شرکت در صنعت

به علت بورسی بودن شرکت‌های تولیدکننده کنسانتره سرب، اطلاعات دقیقی از میزان تولید و فروش این شرکت‌ها در دسترس است. اما از حجم بازار سایر محصولات مانند پوکه معدنی، بُر و تراورتن اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اما با توجه به تحقیقات میدانی، میزان تولید و فروش محصولات این شرکت به شرح زیر است.

کنسانتره سرب

شرکت معدنی دماوند در بین شرکت‌های بورسی تولیدکننده کنسانتره سرب، رتبه سوم را در تناژ تولید و فروش به خود اختصاص داده است. میزان تولید و فروش محصول این شرکت تا تاریخ 1399٫12٫30، به ترتیب برابر با 1،283 و752  تن است. روند تولید و فروش کنسانتره سرب از سال 1394 تا 1399 شیب صعودی داشته است. همچنین بر اساس گزارش تحلیلی 12ماهه واحد بازرگانی، شرکت معدنی دماوند بعد از شرکت زرین معدن آسیا، بیشترین نرخ فروش را در بین شرکت‌های بورسی تولیدکننده کنسانتره دارد. بر اساس این گزارش، مهمترین عامل افزایش نرخ فروش شرکت زرین معدن آسیا، واردات کانسنگ عیار بالا از کشور ترکیه است.

پوکه معدنی

محصول دانه‌بندی شده پوکه شرکت معدنی دماوند جایگاه بالایی در بازار مصالح ساختمانی شهر آمل دارد. ملاک قیمت‌گذاری پوکه، علاوه بر کیفیت و وزن مخصوص ماده معدنی، قیمت تمام شده حمل از معدن تا بازار مصرف است. معادن پوکه بستان‌آباد به دلیل مسافت نسبتا زیاد تا بازار آمل قادر به رقابت با پوکه معدنی دماوند در شمال کشور نیستند.

مقدار زیان‌دهی معدن پوکه طی سال‌های 1396 تا 1399 از 33 درصد در سال 1397 به 1 درصد سود در سال 1398 و 10 درصد سود در سال 1399 رسیده است.

بُر

تولید و فروش سالیانه معدن بر، از سال 1378 تا 1383 روند یکنواخت و در سطح نسبتا بالایی بوده، از سال 1383 تا 1393 مقدار تولید کاهش یافته و در سال 1393 به دلیل استخراج غیراصولی طی این سال‌ها و همچنین  به پایان رسیدن ماده معدنی قابل رویت و قابل استخراج، معدن متروکه شد. پس  از چند سال توقف، شرکت عملیات را با شدت کمتری ادامه داد. در دی ماه 1398 شواهد ماده معدنی آشکار شده و استخراج آن شروع شد و در سال 1399 با شروع عملیات باطله‌برداری مجددا مقدار 173 تن ماده معدنی استخراج شده است.

سهامداران کدما

در ادامه جدول سهامداران بالای 1 درصد شرکت معدنی دماوند آمده است.

سهامداران کدما

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

قیمت فروش محصولات کدما براساس نوع محصول طبق معیارهای مختلفی صورت می‌گیرد. برای مثال محصول کنسانتره سرب براساس قیمت بورس فلزات لندن (LME) سرب و نقره تعیین می‌شود. سایر محصولات مانند پوکه معدنی، تراورتن و سنگ براساس قیمت‌های بازارهای داخلی به گونه‌ای که قابلیت رقابت با سایر عرضه‌کنندگان آن محصولات را داشته باشد تعیین می‌شود. به علت پایین بودن حجم تولید کنسانتره سرب در طول سال، مشتریان خارجی تمایلی به خرید مواد معدنی با تناژ پایین ندارند. در ادامه میزان و مبلغ هر یک از محصولات این شرکت قابل مشاهده است.

فروش کدما

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

امیل اگزانات از مواد اولیه مصرفی تولیدات این شرکت است که در ادامه مقدار، قیمت و مبلغ فروش آن قابل مشاهده است.

مواد اولیه کدما

سربار

سربار کدما شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… به شرح جدول زیر است.

سربار کدما

 صورت سود و زیان ۵ دوره مالی گذشته

برای تحلیل بنیادی کدما و محاسبه سود خالص (EPS) این شرکت و ارزش‌گذاری سهام آن، صورت سود و زیان این شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد. تصویر صورت سود و زیان کدما در ۵ دوره‌ مالی گذشته در جدول زیر قابل مشاهده است.

صورت سود و زیان کدما

EPS و P/E  تحلیلی منتهی به دوره‌ی مالی 1400٫12٫29

برای تحلیل بنیادی کدما از طریق محاسبه سود خالص این شرکت نرخ افزایش حامل‌های انرژی فلزات در سال ۱۴۰۰، 200 درصد، نرخ افزایش حقوق و دستمزد ۴۰ درصد و تورم ۳۰ درصدی درنظر گرفته شده است. با در نظر گرفتن حدود 2 میلیون دلار بر تن برای قیمت شمش سرب و 1،090،251 ریال بر تن تراورتن سود خالص هر سهم این شرکت 1،488 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت روز تاریخ ۱۴۰۰٫۰۵٫20 در سایت www.tsetmc.com  (241،750 ریال) نسبت P/E برای این سهم 162٫5 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی کدما

یکی از علت‌های رشد این شرکت در ماه‌های اخیر حضور سهامداران پربازده در میان سهامداران اصلی شرکت بوده است. یکی از این سهامداران، شرکت آروین تجارت ثمین است. بر اساس محاسبات انجام شده بازدهی میانگین شرکت معدنی دماوند به صورت روزانه حدود 0٫81 درصد بوده است.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *