تحلیل بنیادی پترول «گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان»

تحلیل‌ بنیادی
پترول

شرکت گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان با نماد پترول شرکتی بزرگ در حوزه سرمایه‌گذاری پتروشیمی و تولید مواد شیمیایی است. این شرکت در سال 1389 تاسیس شد و فعالیت اصلی آن سرمایه‌گذاری در سهام و سهم‌الشرکه واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها به خصوص در بخش صنایع پتروشیمی است. در این مقاله به تحلیل بنیادی پترول و محاسبه NAV سهام آن از طریق بررسی دارایی‌های این شرکت و همچنین محاسبه EPS پترول پرداخته شده است.

جایگاه پترول در صنعت

این شرکت به‌عنوان یکی از هلدینگ‌های تخصصی صنعت پتروشیمی، تحت کنترل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، است. اصلی‌ترین هدف این شرکت تبدیل شدن به بازیگر اصلی بخش خصوصی در صنایع پتروشیمی در ایران و یکی از بازیگران مطرح در سطح منطقه به همراه مشارکت با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی و تحصیل نام تجاری معتبر و شناخته شده در تولید فرآورده‌های پتروشیمی است.

صنایع پترول

سهامداران پترول

در جدول زیر سهامداران بالای 1 درصد پترول قابل مشاهده است. می‌توان در سایت انیگما تمامی سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر 1 درصد تمام شرکت‌های سرمایه‌گذاری را مشاهده کرد.

سهامداران پترول

همان‌طور که گفته شد شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، سهامدار عمده پترول است که به همراه زیرمجموعه‌های خود نزدیک به 77 درصد از سهام پترول را در اختیار دارد. در ادامه این شرکت به همراه زیرمجموعه‌های خود نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی پترول

تحلیل NAV پترول

برای ارزش‌گذاری سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) آن محاسبه شود. شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ دو نوع دارایی دارند. سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شده‌اند که به آن پرتفوی بورسی گفته می‌شود. همچنین هرگونه سرمایه‌گذاری خارج از بورس، مانند سرمایه‌گذاری از طریق خرید طلا، ارز، املاک، اوراق و… یا سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در بورس حضور ندارند، نیز پرتفوی غیربورسی شرکت را تشکیل می‌دهند. برای تحلیل بنیادی پترول پرتفوی بورسی و غیربورسی پترول بررسی شده است.

پرتفوی بورسی پترول

در پرتفوی بورسی پترول شرکت‌های مهمی از جمله کود شیمیایی اوره لردگان و صنایع پتروشیمی کرمانشاه وجود دارد. در ادامه پرتفوی بورسی گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان قابل مشاهده است.

پرتفوی بورسی پترول

نکته‌ای که وجود دارد تکرار دو بار نام پتروشیمی جم در این پرتفوی است که دلیل آن وجود حق تقدم سهام این پتروشیمی است.

پرتفوی غیربورسی پترول

سهم عمده شرکت‌های پتروشیمی صدف خلیج‌فارس و شرکت مدیریت سرمایه گروه پتروشیمی ایران متعلق به پترول است. در ادامه بخشی از پرتفوی غیربورسی پترول و ارزش‌گذاری هر یک از این شرکت‌ها توسط تیم تحلیلی انیگما قابل مشاهده است.

پرتفوی غیربورسی پترول

نکات تحلیل ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی شرکت‌ها در سایت انیگما قابل مشاهده است. در ادامه به بررسی برخی از این نکات پرداخته شده است:

  • شرکت مدیریت توسعه سرمایه گروه پتروشیمی ایرانیان در تاریخ 29 اسفند 99 بیش از 745 میلیارد تومان پرتفوی بورسی با بهای تمام شده 139 میلیارد تومان داشته است. با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت می‌توان ارزش آن را 850 میلیارد تومان برآورد کرد.
  • شرکت پتروشیمی ایلام سالیانه حدود 150 هزارتن پلی‌اتیلن از خوراک اتیلن دریافتی تولید می‌کند. با بهره‌برداری از فاز 2 این شرکت در سال 1400 می‌توان حدود 15000 میلیارد تومان فروش و 4200 میلیارد تومان سود خالص برای این شرکت در نظر گرفت.

محاسبه NAV پترول

برای محاسبه NAV و تحلیل بنیادی پترول حقوق صاحبان سهام آن متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است. حقوق صاحبان سهام این شرکت حدود 13 هزار میلیارد تومان است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای شستا 17،864 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت به NAV شرکت (P/NAV) در تاریخ 1400٫05٫21 در سایتwww.tsetmc.com   (10،680ریال) حدود 59،6 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی پترول

محاسبه EPS و نسبت P/E دوره مالی منتهی به 1400٫12٫29

نکته‌ای که برای محاسبه EPS تحلیلی پترول باید مدنظر قرار داد، فروش سهام شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد توسط شرکت پترول است. بخش عمده‌ای از سود خالص پترول ناشی از سودهای دریافتی مدبران از سرمایه‌‌گذاری بر شرکت‌هایش بود که با فروش آن نباید انتظار تکرار ساختن سودهای زیادی را داشت. خصوصا که شرکت بخش چشمگیری از درآمد شناسایی شده از فروش مدبران را برای بازپرداخت بدهی ارزی ۲۴۸ میلیون یورویی خود به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس استفاده کرده است. بخش دیگری از فروش سرمایه‌گذاری‌های شرکت در سال گذشته نیز به همراه موارد ذکر شده در حساب اندوخته شرکت قرار دارد که شرکت مطابق با درخواست ارائه شده به مجمع، به دنبال افزایش سرمایه از این بخش نیز خواهد بود.

EPS تحلیلی پترول

در صورت بهره‌برداری کامل از دو مجموعه پتروشیمی صدف خلیج‌فارس و پتروشیمی ایلام به ترتیب 1،176 و 1،062 میلیارد تومان به سود پترول اضافه خواهد شد.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *