تحلیل بنیادی ومعادن «شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات»

تحلیل‌ بنیادی
ومعادن

هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با نماد ومعادن یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری فعال در ایران است. ۸۰ درصد دارایی‌های شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، ترکیبی از سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران بوده و بیشترین سرمایه‌گذاری شرکت، در زنجیره سنگ‌آهن و فولاد متمرکز است. این مجموعه یک هلدینگ توسعه‌محور با هدف ارتقاء معدن و صنایع معدنی در کشور به شمار می‌رود که در حال حاضر با ارزش بازاری 82.300 میلیارد تومانی، از سهامداران عمده مجموعه‌های بزرگ معدنی و فولادی ایران است. در این مقاله علاوه بر معرفی این شرکت به تحلیل بنیادی و محاسبه NAV سهام ومعادن آن پرداخته شده است.

جایگاه ومعادن در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات بعنوان یکی از بزرگترین هلدینگ‌های صنایع معدنی و فلزی به خصوص در بخش سنگ آهن و فولاد، نقش موثر و بسزایی را در سرمایه‌گذاری بخش‌های توسعه‌ای و افزایش ظرفیت شرکت‌های موجود در صنعت سنگ‌آهن و فولاد ایفا کرده است. همچنین با حمایت و افزایش نقدشوندگی سهام شرکت‌های مزبور در بورس اوراق بهادار، سعی در بالا بردن ارزش پرتفوی خود دارد. در این راستا شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با در اختیار داشتن سهم مناسبی از دوقلوهای سنگ‌آهنی (چادرملو و گل‌گهر) و شرکت سنگ‌آهن گهرزمین بعنوان بزرگترین تولیدکنندگان سنگ‌آهن کشور، مجتمع فولاد خراسان بعنوان قطب چهارم تولید فولاد کشور، ملی صنایع مس بعنوان تنها تولیدکننده مس و محصولات مرتبط با آن در ایران و همچنین بسیاری از شرکت‌های واقع در حوزه‌های تولیدی، خدمات‌دهنده فولادی، بازرگانی، کارگزاری و…  علاوه بر ایجاد پتانسیل سودآوری بالا، نقش موثر و حائز اهمیتی به لحاظ مدیریتی و تامین منابع مالی لازم برای شرکت‌های زیرمجموعه خود را داراست.

صنعت ومعادن

سهامداران ومعادن

در جدول زیر سهامداران بالای یک درصد ومعادن آمده است. فولاد مبارکه اصفهان با 42.43 درصد سهامدار عمده این هلدینگ است. از دیگر سهامداران عمده این شرکت می‌توان به صندوق بازنشستگی عشایر و سرمایه‌گذاری صدر تامین اشاره کرد.

سهامداران ومعادن

شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان شرکت مادر به‌همراه زیرمجموعه‌های خود نزدیک به نیمی از سهام ومعادن را در اختیار دارد. در ادامه برخی از مهم‌ترین زیرمجموعه‌های این شرکت قابل مشاهده است. همچنین می‌توانید برای دیدن تمامی سهامداران ومعادن به‌صورت تلفیقی به محصول سهامداران انیگما مراجعه کنید.

سهامداران تلفیقی ومعادن

تحلیل NAV ومعادن

برای تحلیل بنیادی از طریق نسبت P/NAV حقوق صاحبان سهام، مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی محاسبه می‌شود.

پرتفوی بورسی یک شرکت شامل دارایی‌هایی است که از طریق سرمایه‌گذاری‌ در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، انجام شده است. به سرمایه‌گذاری‌های خارج از بورس مانند خرید ملک، طلا، سکه، ارز و… و سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در بورس حضور ندارند، دارایی‌های غیربورسی شرکت‌ها گفته می‌شود. در ادامه پرتفوی بورسی و غیربورسی ومعادن بررسی شده است.

پرتفوی بورسی ومعادن

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات از سهامداران عمده شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور است.

پرتفوی بورسی ومعادن

پرتفوی غیربورسی ومعادن

در پرتفوی غیربورسی ومعادن شرکت‌های مهمی مانند شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر وجود دارد. همچنین این شرکت مالک 100 درصدی شرکت تولید و توسعه پویا انرژی نگین سبز خاورمیانه است.

پرتفوی غیربورسی ومعادن

کلیه نکات تحلیلی ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی ومعادن در سایت انیگما وجود دارد. در ادامه به یک نمونه آن اشاره شده است. برای مشاهده تمام نکات تحلیلی اینجا کلیک کنید.

  • شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر سالیانه 3 میلیون تن آهن اسفنجی تولید می کند که با فرض دلار 22500 تومان و بیلت 600 دلار و نسبت آهن اسفنجی به شمش 60 درصد در سال 1400 می تواند حدود 24000 میلیارد تومان فروش و 7000 میلیارد تومان سود خالص داشته باشد.

محاسبه NAV ومعادن

برای محاسبه NAV شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شود. بنابر محاسبات انجام شده حقوق صاحبان سهام ومعادن حدود 13 هزار میلیارد تومان محاسبه شده است. همچنین NAV این سهم از طریق تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام، مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام ومعادن به ازای هر سهم 16.956 ریال به دست می‌آید. برای تحلیل بنیادی ومعادن باید نسبت P/NAV آن محاسبه شود. این نسبت باتوجه به قیمت روز در تاریخ 1400٫05٫04 (10.370 ریال) 61٫3 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی ومعادن

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه دقیقی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای به روش NAV وجود ندارد. اما تجربه نشان داده است که سهام شرکت‌ها تا حدود 60 تا 70 درصد نسبت P/NAV  رشد خواهند کرد که باتوجه به محاسبات انجام شده P/NAV ومعادن 61.3 درصد است.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *