تحلیل بنیادی  وغدیر «شرکت سرمایه‌گذاری غدیر»

تحلیل‌ بنیادی
شرکت سرمایه‌گذاری وغدیر

شرکت سرمايه‌گذاری غدير در سال ۱۳۷۰ با سرمايه اوليه 10 ميليارد ريال و مالکیت بانک صادرات ایران تأسیس شد. این شرکت در سال ۱۳۸۷ توسط سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح خریداری شد. شرکت سرمایه‌گذاری غدیر هم‌اکنون مالکیت ۱۳۰ شرکت را در اختیار دارد که در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند. در حال حاضر اين شرکت با سرمايه‌ای معادل 72 هزار ميليارد ريال در میان شرکت‌های چندرشته‌ای حاضر در بورس از لحاظ ارزش بازار پس از شستا و وامید در رتبه سوم قرار دارد. در ادامه این مقاله با محاسبه NAV وغدیر، میزان ارزندگی سهام آن مورد بررسی قرار گرفته است.

جایگاه وغدیر در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری غدیر به‌عنوان یکی از 5 شرکت سرمایه‌گذاری چندرشته‌ای صنعتی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع و معادن و فلزات اساسی، برق و انرژی، سیمان و صنایع وابسته، واسطه‌گری‌های مالی و… فعالیت دارد. عمده فعالیت وغدیر در حوزه محصولات شیمیایی و استخراج کانه‌های فلزی است.

سهامداران وغدیر

 

سهامداران وغدیر

حدود 80 درصد سهام شرکت سرمایه‌گذاری غدیر متعلق به سهامداران عمده بالای 1 درصد است. در جدول زیر تعداد و ارزش سهام برخی از سهامداران عمده وغدیر قابل مشاهده است.

سهامداران وغدیر
برای مشاهده بقیه سهامداران وغدیر به سایت انیگما مراجعه کنید

همان‌طور که در جدول مشاهده می‌شود بخش اعظمی از سهام وغدیر در اختیار نیروهای مسلح است. صندوق بازنشستگی نیرو‌های مسلح به همراه زیرمجموعه‌های خود به صورت تلفیقی نزدیک به نیمی از سهام وغدیر را در اختیار دارد.

سهامداران تلفیقی وغدیر1
سهامداران تلفیقی وغدیر-صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح

در ادامه با مشاهده میزان درصد سهام مهم‌ترین سهامداران تلفیقی وغدیر می‌توان دریافت که پس از صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح صندوق بازنشستگی بانک‌ها از عمده‌ترین سهامداران وغدیر است. در سایت انیگما می‌توانید تمام سهامداران وغدیر را به همراه زیرمجموعه‌هایشان که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم مدیریت آن‌ها را بر عهده دارند را مشاهده کنید.

سهامداران وغدیر2
سهامداران تلفیقی وغدیر

تحلیل NAV وغدیر

برای ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری مانند وغدیر، باید ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) محاسبه شود. برای به‌دست آوردن NAV شرکت، تمام دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن بررسی و ارزش‌گذاری می‌شوند. این دارایی‌ها شامل سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس یا هرگونه سرمایه‌گذاری خارج از بورس مانند خرید املاک و مستغلات، طلا، سکه، ارز و… است. در ادامه میزان ارزش پرتفوی وغدیر مورد بررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی وغدیر

مازاد ارزش پرتفوی بورسی وغدیر در تاریخ 1400/04/10 حدود 97 هزار میلیارد تومان است. در جدول زیر برخی دارایی‌های بورسی وغدیر را مشاهده می‌کنید. طبق جدول زیر شرکت وغدیر یکی از سهامداران عمده شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان است.

پرتفوی بورسی وغدیر

پرتفوی غیربورسی وغدیر

مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی وغدیر باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا دهم تیر ماه 1400 مطابق جدول زیر است. مجموع مازاد ارزش غیربورسی وغدیر حدود 51 هزار میلیارد تومان است.

پرتفوی غیربورسی وغدیر

  • شرکت توسعه صنایع و معادن غدیر مالک 34 درصد فولاژ با بهای تمام شده 188 میلیارد و 43 درصد بموتو با بهای تمام شده 34 میلیارد است که در تاریخ 29 اسفند 99 به‌ترتیب 6675 و 1646 میلیارد تومان ارزش داشته‌اند. همچنین این شرکت مالک 45 درصد آهن و فولاد غدیر ایرانیان و 10 درصد توسعه آهن و فولاد گل‌گهر و 65 درصد فولاد غدیر نی‌ریز است. برآورد سود خالص این شرکت‌ها با بافرض بیلت 600 دلاری و دلار 22500 تومان در سال 1400، به‌ترتیب 2500، 7000 و 2000 میلیارد تومان برآورد شده است. بنابراین خالص ارزش دارایی‌های شرکت توسعه صنایع و معان غدیر را می‌توان حدود 24000 میلیارد تومان در نظر گرفت.
  • شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر مالک 51 درصد نیروگاه گیلان به ظرفیت 1300 مگاوات و 65 درصد نیروگاه بهبهان با ظرفیت 984 مگاوات است. این دارایی‌ها در تاریخ 29 اسفند 99 حدود 7500 میلیارد تومان ارزش داشته است. باتوجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت می‌توان ارزش آن را معادل 14000 میلیارد تومان دانست.

برای مشاهده دیگر شرکت‌های پرتفوی وغدیر و نحوه ارزش‌گذاری هریک از این شرکت‌ها به سایت Enigma.ir مراجعه کنید.

محاسبه NAV وغدیر

برای محاسبه NAV وغدیر حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 13 هزار 700 میلیارد تومان است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای وغدیر 22/503 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در تاریخ 1400/04/10 تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) 51/3 درصد است.

P/NAV وغدیر

تحلیل سهم وغدیر

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور سنتی P/NAV برای این سهم باید حدود 60 تا 70 درصد باشد. باتوجه به محاسبات انجام شده P/NAV وغدیر 51/3 درصد است. پس می‌توان انتظار داشت ارزش سهم وغدیر در آینده افزایش یابد.

 

دیدگاه‌ (۱)

  1. sample name
    13 تیر 1400 پاسخ

    ممنون

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *