تحلیل بنیادی وصندوق «شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری»

تحلیل‌ بنیادی
وصندوق ۱

شرکت سرمایه‌گذاری صنـدوق بازنشستگی کشوری در تاریخ 1379/06/31 در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. فعالیت اصلی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، سرمایه‌گذاری در طرح‌ها یا سهام شرکت‌های فعال در زمینه تهیه، تولید و تأمین انواع مواد اولیه نفتی، پتروشیمی، فرآورده‌ها و مشتقات فرعی نفت و گاز و فرآوری آن‌ها و سایر مواد خام اعم از آلی و معدنی و همچنین حوزه‌ی انرژی شامل آب و برق است. به منظور افزایش بهره‌وری و بازدهی سرمایه، این شرکت از اواخر سال 1394 به عنوان هلدینگ انرژی رسما فعالیت کاری خود را روی موضوعات مرتبط با نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی متمرکز کرد تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های ویژه نسبت به ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای سهامداران خود اقدام نماید. در این مقاله به تحلیل بنیادی وصندوق و محاسبه NAV هر سهم آن پرداخته شده است.

جایگاه وصندوق در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در راستای کسب سود مناسب، حضور فعال در صنایع دارای مزیت نسبی در کشور را در اولویت فعالیت‌های خود قرار داده است. بر این اساس و با توجه به بهره‌مندی کشورمان از منابع غنی نفت و گاز و معادن مختلف و نیز دانش مناسب در این صنایع، سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی و صنایع معدنی در اولویت فعالیت‌های سرمایه‌گذاری این شرکت قرار گرفته است.

صنعت وصندوق

سهامداران وصندوق

صندوق بازنشستگی کشوری با 49.32 درصد از سهام وصندوق از سهامدران عمده این شرکت است. در جدول زیر لیست سهامداران بالای یک درصد وصندوق قابل مشاهده است.

سهامداران وصندوق

صندوق بازنشستگی کشوری به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود 55.78 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد.

سهامداران تلفیقی وصندوق

در سایت انیگما تمامی سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر یک درصد شرکت‌های سرمایه‌گذاری به صورت عادی و تلفیقی وجود دارد.

تحلیل NAV وصندوق

برای بررسی دارایی‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری و محاسبه ارزش خالص این دارایی‌ها (NAV) باید مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی آن مورد بررسی قرارگیرد.

دارایی‌های بورسی آن دسته از سرمایه‌گذاری‌هایی است که در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، انجام می‌شود. سرمایه‌گذاری‌های خارج از بورس مانند خرید ملک، طلا، سکه، ارز و… و همچنین سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در بورس حضور ندارند، دارایی‌های غیربورسی شرکت‌ها نام دارد.

پرتفوی بورسی وصندوق

شاید بتوان گفت مهمترین سهم که بیشترین مازاد ارزش در پرتفوی بورسی را برای وصندوق ایجاد کرده است، پتروشیمی جم است. در کنار جم در پرتفوی بورسی شرکت می‌توان به پتروشیمی فناوران، پالایشگاه نفت اصفهان و پتروشیمی نوری اشاره کرد.

پرتفوی بورسی وصندوق

پرتفوی غیربورسی وصندوق

در پرتفوی غیربورسی وصندوق، شرکت‌های ارزنده‌ای همچون صنایع پتروشیمی مسجدسلیمان که مالکیت 66 درصدی آن در اختیار وصندوق است، شرکت صبافولاد خلیج فارس و پتروشیمی ایلام حضور دارند.

پرتفوی غیربورسی وصندوق

  • شرکت پتروشیمی مسجدسلیمان در اوایل سال 1400 به بهره‌برداری رسیده است. این طرح دارای ظرفیت تولید 680 هزار تن آمونیاک و 1 میلیون و 75 هزار تن اوره است که می‌تواند 57 هزار تن آمونیاک و 1 میلیون و 75 هزار تن اوره را در سال بفروشد. این شرکت می‌تواند از این محل در سال 1401 با فرض دلار 22500 تومان و اوره 320 دلار حدود 8100 میلیارد تومان فروش و 4300 میلیارد تومان سود خالص داشته باشد.

برای مشاهده تمام نکات تحلیل ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی وصندوق به سایت انیگما مراجعه کنید.

محاسبه NAV وصندوق

برای محاسبه NAV وصندوق حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است. این مقدار حدود 5 هزار و 700 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام، مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام وصندوق،NAV  هر سهم این شرکت 35.742 ریال به دست می‌آید. نسبت قیمت روز در تاریخ 1400٫05٫04 (16.800 ریال) تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) 47 درصد است.

تحلیل بنیادی وصندوق

تحلیل بنیادی سهم وصندوق

با توجه به استراژی معاملاتی در شرکت‌های سرمایه‌گذاری نسبت قیمت به خالص ارزش دارایی‌های وصندوق در حال حاضر در سطوح نسبتا خوب و کم ریسکی قرار دارد. هرچه این نسبت بیشتر کاهش پیدا کند، این سهم می‌تواند جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *