تحلیل بنیادی وسپه «شرکت سرمایه‌گذاری سپه»

تحلیل‌ بنیادی
وسپه

شرکت سرمایه‌گذاری سپه سال 1370 توسط بانک سپه به صورت سهامی عام تاسیس و شروع به فعالیت کرد. سپس در سال 1371 در بازار اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی وسپه و محاسبه NAV سهام این شرکت پرداخته شده است.

جایگاه وسپه در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری سپه در استخراج کانه‌های فلزی، فلزات اساسی، شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی و محصولات شیمیایی فعالیت دارد. عمده فعالیت این شرکت در زمینه استخراج کانه‌های فلزی است.

صنعت وسپه

سهامداران وسپه

گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با داشتن 67 درصد از سهام وسپه، عمده‌ترین سهامدار این شرکت است. در جدول زیر تمام سهامداران بالای ۱ درصد شرکت سرمایه‌گذاری سپه قابل مشاهده است.

سهامداران وسپه

برای مشاهده تمام سهامداران حقوقی و حقیقی وسپه و تمام شرکت‌های سرمایه‌گذاری به محصول سهامداران انیگما مراجعه کنید.

در این محصول این امکان وجود دارد که سهامداران را به صورت تلفیقی نیز مشاهده کرد. در ادامه بخشی از سهامداران تلفیقی وسپه قابل مشاهده است.

سهامداران تلفیقی وسپه

تحلیلNAV  وسپه

برای ارزش‌گذاری نماد وسپه، به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری لازم است که خالص ارزش دارایی‌های آن (NAV) را محاسبه کرد. در ادامه برای محاسبه NAV وسپه پرتفوی بورسی و غیربورسی این شرکت مورد بررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی وسپه

مازاد ارزش پرتفوی بورسی وسپه در تاریخ 1400٫07٫19 نزدیک به 16 هزار و 800 میلیارد تومان است. در جدول زیر برخی دارایی‌های بورسی وسپه را مشاهده می‌کنید. در این جدول درصد سهام شرکت‌ها گرد شده‌اند.

پرتفوی بورسی وسپه

پرتفوی غیربورسی وسپه

مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی وسپه باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 19 مهرماه ۱۴۰۰ مطابق جدول زیر است. مجموع مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی وسپه حدود 3 هزار و 500 میلیارد تومان محاسبه شده است.

پرتفوی غیربورسی وسپه

← نکات پرتفوی غیربورسی وسپه

شرکت سرمایه‌گذاری مهر در تاریخ 29 اسفند 99 نزدیک به 560 میلیارد تومان پرتفوی بورسی با بهای تمام شده 210 میلیارد تومان داشته است که با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام آن خالص ارزش دارایی‌های آن را می‌توان حدود 450 میلیارد تومان در نظر گرفت.

همچنین شرکت سرمایه‌گذاری وسپه دارای 46590 متر زمین در لولسان با بهای تمام شده 22 میلیارد است که برآورد می‌شود هر متر آن حدود 65 میلیون تومان ارزش داشته باشد. در نتیجه این زمین حدود 3 هزار میلیارد تومان ارزش دارد.

در سایت انیگما نکات تحلیل پرتفوی غیربورسی شرکت‌های سرمایه‌گذاری قابل مشاهده است.

محاسبهNAV  وسپه

برای محاسبه NAV وسپه حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌های شرکت تعدیل و حدود 3 هزار میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی وسپه بر تعداد سهام این شرکت NAV هر سهم آن 19،526 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز  تاریخ 1400٫07٫19 در سایت www.tsetmc.com تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) 42٫3 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی وسپه

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور سنتی P/NAV  برای سهام این شرکت باید حدود 60 الی 70 درصد باشد. پس می‌توان انتظار داشت ارزش سهام وسپه در آینده رشد داشته باشد.

دیدگاه‌ (2)

 1. مجید
  23 مهر 1400 پاسخ

  با سلام.
  ارزش روز دارایی ها تابعی از ارزش روز زیرمجموعه هاست. هنگامی که nav کمتر از حد انتظار است، یک اتفاق ممکن رشد قیمت سهم است اما احتمال دیگر افت قیمت زیر مجموعه هاست

  • Enigma Investing
   24 مهر 1400 پاسخ

   سلام، بله صحیح می‌فرمایید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *