تحلیل بنیادی  وامید «گروه سرمایه‌گذاری امید»

تحلیل‌ بنیادی

گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با نماد «وامید» دارای چندین شرکت بورسی و غیربورسی بوده و نقش مهمی در رشد اقتصادی و اشتغال کشور به‌ویژه استان‌های مرزی  دارد. این شرکت با سرمایه 96/979 میلیارد ریال در میان شرکت‌های سرمایه‌گذاری بعد از سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) بزرگ‌ترین شرکت از نظر ارزش بازار است. در ادامه به تحلیل بنیادی وامید با بررسی سهامداران و پرتفوی بورسی و غیربورسی آن پرداخته شده است.

جایگاه وامید در صنعت

گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید طبق گروه‌بندی صنایع شرکت‌های بورسی در صنعت چندرشته‌ای و در زمینه‌های معادن و فولاد، سیمان، بازار سرمایه و خدمات مالی برتر، بازرگانی، نفت و گاز، انرژی و ساختمان فعالیت می‌کند؛ اما عمده فعالیت آن در صنعت استخراج کانه‌های فلزی است.

نمودار جایگاه وامید در صنعت

سهامداران شرکت سرمایه‌گذاری وامید

بیش از 92 درصد سهام گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید متعلق به بانک سپه، صندوق بازنشستگی بانک‌ها، موسسه رفاه و تأمین آتیه کارکنان بانک سپه و سرمایه‌گذاری سپه می‌باشد که در جدول زیر تعداد و ارزش سهام هریک آمده است.

سهامداران وامید
برای مشاهده بقیه سهامداران وامید به سایت انیگما مراجعه کنید

 

بانک سپه به همراه زیرمجموعه‌های خود که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم مدیریت آن‌ها را بر ‌عهده دارد 78/68 درصد از سهام وامید را تحت کنترل خود دارد که میزان سهام هریک از زیرمجموعه‌های آن را می‌توان در جدول زیر مشاهده کرد.

سهامداران تلفیقی وامید
سهامداران تلفیقی وامید- زیرمجموعه‌ بانک سپه

 

همچنین صندوق بازنشستگی بانک‌ها نیز به همراه با زیرمجموعه‌های خود به‌صورت تلفیقی 17/22 درصد از سهام وامید را در اختیار دارد.

سهامداران تلفیقی وامید
سهامداران تلفیقی وامید- زیرمجموعه صندوق بازنشستگی بانک‌ها

در سایت انیگما می‌توانید سهامداران کلیه شرکت‌ها را به‌صورت تلفیقی با شرکت مادر و زیرمجموعه‌هایش مشاهده کنید.

تحلیل NAV وامید

در تحلیل بنیادی شرکت‌های سرمایه‌گذاری، محاسبه ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) از اهمیت بیشتری برخوردار است. برای ارزش‌گذاری به روش NAV میزان دارایی‌های یک شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ دو نوع دارایی دارند. سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شده‌اند که به آن پرتفوی بورسی گفته می‌شود. دیگری هرگونه سرمایه‌گذاری که در بورس نباشد، مانند خرید طلا، مسکن، اوراق و… یا سرمایه‌گذاری در دیگر شرکت‌هایی که در بورس حضور ندارند. این نوع سرمایه‌گذاری پرتفوی غیربورسی شرکت نام دارد.

باتوجه به این‌که شرکت وامید یک شرکت سرمایه‌گذاری است، برای محاسبه NAV باید پرتفوی وامید بررسی شود.

پرتفوی بورسی وامید

ارزش پرتفوی بورسی وامید در تاریخ 1400/04/09 حدودا برابر 169 هزار میلیارد تومان است که در جدول زیر برخی از مهم‌ترین سهام‌های آن به تفکیک آمده است. برای مشاهده لیست کامل می‌توانید به سایت انیگما مراجعه کنید.

پرتفوی بورسی وامید
پرتفوی بورسی وامید

پرتفوی غیربورسی وامید

مهم‌ترین‌های پرتفوی غیربورسی وامید باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا نهم تیر ماه 1400 مطابق جدول زیر است که مجموع مازاد ارزش غیربورسی وامید حدودا 106 هزار میلیارد تومان است.

پرتفوی غیربورسی وامید
پورتفوی غیربورسی وامید

برای ارزش‌گذاری شرکت توسعه آهن و فولاد باید دانست که این شرکت سالیانه 3 میلیون تن آهن اسفنجی تولید می‌کند. با درنظر گرفتن قیمت 22500 تومان دلار و بیلت 600 دلار و نسبت آهن اسفنجی به شمش 60 درصد شرکت در سال 1400 می‌تواند حدود 24000 میلیارد تومان فروش و 7000 میلیارد تومان سود خالص داشته باشد. 

محاسبه NAV وامید

برای محاسبه NAV وامید حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است که چیزی حدود 16 هزار میلیارد تومان است. مجموع حقوق صاحبان سهام، مازاد ارزش بورسی و غیربورسی تقسیم بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم است. این ارزش برای وامید 20,237 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در تاریخ 1400/04/09 (10,260 ریال) تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) 50.9 درصد است.

تحلیل بنیادی وامید

تحلیل بنیادی وامید

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور سنتی P/NAV برای این سهم باید حدود 60 تا 70 درصد باشد. باتوجه به محاسبات انجام شده P/NAV وامید حدود 60 درصد است. درنتیجه نمی‌توان انتظار داشت قیمت سهم وامید در آینده رشد چندانی داشته باشد.

برای مشاهده تحلیل بنیادی تمامی شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌توانید به سایت انیگما مراجعه کنید.

 

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *