تحلیل بنیادی نوری «شرکت پتروشیمی نوری»

تحلیل‌ بنیادی
NORI2

شرکت پتروشیمی نوری به لحاظ قدمت چهارمین شرکت آروماتیک ایران است. این شرکت بعنوان بزرگترین تولیدکننده مواد آروماتیکی در ایران و یکی از بزرگترین مجتمع‌های آروماتیکی در دنیا شناخته می‌شود. نوری با ظرفیت اسمی 4/5 میلیون تن در سال به صورت رسمی در تیرماه 1386 افتتاح شده است و در سال 99 نیز از طریق عرضه‌ی اولیه وارد بورس شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی نوری و بررسی سود خالص (EPS) آن پرداخته شده است.

جایگاه نوری در صنعت

مجتمع پتروشیمی نوری با ظرفیت تولید 750 هزار تن پارازایلین در سال، یکی از بزرگترین مجتمع‌های تولید مواد آروماتیک در جهان است. از مهم‌ترین رقبای نوری می‌توان به شرکت‌های سانگ‌یانگ کره جنوبی با ظرفیت تولید 600 هزار تن در سال و شرکت تولید مواد آروماتیک کویت (KARO) با ظرفیت تولید 820 هزار تن در سال از این محصول، اشاره نمود. در ایران نیز علاوه بر شرکت پتروشیمی نوری، شرکت‌های پتروشیمی بوعلی، پتروشیمی بندر امام و پتروشیمی اصفهان از تولیدکنندگان این محصول هستند. در ادامه میزان ظرفیت هر یک از این شرکت‌ها بررسی شده است.

نمودار ظرفیت پتروشیمی ها

محصولات اصلی و فرعی شرکت پتروشیمی نوری

مجتمع پتروشیمی نوری شامل 13 واحد فرآیندی و یک واحد ذخیره و انتقال محصولات است. این واحدها وظیفه دریافت خوراک، تولید محصول و انتقال آن را بر عهده دارند.کنترل عملیاتی تمامی واحدها از طریق سیستم پیشرفته کنترلی FCS/DCS و توسط نیروی انسانی مجرب و تحصیل کرده صورت می‌پذیرد. در جدول زیر محصولات شرکت پتروشیمی نوری، ظرفیت و کاربرد هر یک آمده است.

ظرفیت تولید نوری 2

محصولات سنگین حدود 44 درصد از ظرفیت کل محصولات این شرکت است که به‌عنوان خوراک واحدهای پالایشگاهی و سوخت مصرف می‌شود.

مهم‌ترین سهامداران نوری

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس حدود 69 درصد از سهام نوری را در اختیار دارد. در ادامه سهامداران عمده بالای ۱ درصد نوری قابل مشاهده است.

سهامداران نوری

می‌توانید برای دیدن تمامی سهامداران حقوقی زیر یک درصد پتروشیمی نوری به صورت عادی و تلفیقی به سایت انیگما مراجعه کنید.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

بازار اصلی فروش پتروشیمی نوری شامل بازار داخل ایران و سایر تولیدکنندگان صنایع پایین دستی واقع در کشورهای دیگر از قبیل امارات، چین، عمان، سنگاپور، هند و تایوان است. در ادامه میزان فروش، قیمت و مبلغ هر یک از محصولات این شرکت آمده است.

فروش نوری

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

میعانات گازی به‌عنوان یکی از خوراک‌های اصلی این شرکت با حدود مصرف 4٫5 میلیون تن در سال (120 بشکه در روز) از پالایشگاه‌های مجتمع گاز پارس جنوبی تامین می‌شود. همچنین بنزین پیرولیز نیز از پتروشیمی جم (الفین دهم) دریافت می‌شود.

در ادامه نسبت‌ مصرف هر یک از خوراک‌های این شرکت و همچنین میزان و مصرف هر یک قابل مشاهده است.

مواد اولیه نوری

سربار

هزینه‌های سربار، هزینه‌هایی مانند حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… است که در محاسبه سود خالص شرکت درنظر گرفته می‌شود. جدول زیر هزینه‌های سربار نوری را نشان می‌دهد.

سربار نوری

صورت سود و زیان 5 دوره مالی گذشته

برای تحلیل بنیادی نوری و محاسبه EPS آن باید صورت سود و زیان این شرکت مورد بررسی قرار گیرد. این صورت مالی در جدول زیر قابل مشاهده است.

سود و زیان نوری

صورت‌های مالی تمامی شرکت‌ها را می‌توان از سایت codal.ir  دریافت کرد.

بررسی عملکرد فروش شرکت در سال 99

برآورد این شرکت از میزان فروش سال 99، 4 میلیون و 210 هزار تن بود که از این میزان 113 درصد آن محقق شد.

مقدار فروش نوری

جمع فروش 12 ماهه‌ی سال 99 پتروشیمی نوری حدود 37.849 میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره‌ی مشابه قبلی 56 درصد رشد کرده است. دلیل اصلی رشد آن را می‌توان در افزایش نرخ فروش در کنار رشد مقداری فروش محصولات جستجو کرد.

نکات تحلیل

پتروشیمی هنگام از شرکت‌های فرعی پتروشیمی نوری، دارای خط تولید آمونیاک به ظرفیت 726.000 تن و اوره به ظرفیت 1.555.000 تن در سال است که تاثیرات ناشی از بهره‌برداری آن در سودآوری سال 1400 نوری، در این تحلیل لحاظ شده است.

EPS و P/E تحلیلی دوره‌ی مالی منتهی به 1400٫12٫29

اگر بهای تمام‌شده این شرکت با در نظر گرفتن افزایش حامل‌های انرژی پتروشیمی، نرخ افزایش حقوق و دستمزد، و تورم و دلار 22,500 تومان حدود 15 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شود؛ سود خالص آن (EPS) با کسر دیگر هزینه‌ها به ازای هر سهم 17،378 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت روز تاریخ 1400٫04٫26 (83.130 ریال) نسبت P/E برای این سهم 4٫7 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی نوری

دیدگاه‌ (2)

 1. مصطفی صالح آبادی
  9 مرداد 1400 پاسخ

  سلام.
  تشکر تحلیل جامعی بود. البته متاسفانه پتروشیمی هنگام با اینکه قول افتتاح فاز اول در تابستان امسال داده شده بود، اما به نظر میرسه سال آینده یا در خوشبینانه ترین حالت پایان امسال به بهره برداره برسد که با توجه به پتانسیل صادراتی بالا، سود سرشاری نصیب سهامداران خواهد شد.
  تشکر از تحلیل خوبتان

  • Enigma Investing
   9 مرداد 1400 پاسخ

   سلام، خیلی ممنون از نظرتون
   باتوجه به اینکه در آخرین مجمع شرکت پتروشیمی نوری اعلام شد که پتروشیمی هنگام سال 1400 به بهره‌برداری می‌رسد، در این تحلیل سود پتروشیمی هنگام 4 هزار و 600 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *