تحلیل بنیادی فولاد «شرکت فولاد مبارکه اصفهان»

تحلیل‌ بنیادی
فولاد

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال 1369 به ثبت رسید و متعاقبا از سال 1372 شروع به بهره برداری کرده است. این شرکت در سال 1385 با نماد «فولاد» در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی فولاد و محاسبه EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

هدف از تأسیس و موضوع فعالیت شرکت فولاد مبارکه به شرح زیر است:

  • بهره برداری از کارخانه فولادسازی مجتمع فولاد مبارکه
  • انجام هرگونه فعالیت تولیدی، معاملاتی و بازرگانی اعم از داخلی و خارجی
  • مشارکت و سرمایه‌گذاری در سایر شرکت‌ها از طریق تأسیس یا خرید و تعهد سهام شرکت‌ها
  • اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن فلزی و غیرفلزی موردنیاز صنعت فولاد از جمله استخراج سنگ‌آهن، دولومیت، تولید سنگ‌آهن، دانه‌بندی، کنسانتره و گندله

جایگاه فولاد در صنعت فلزات اساسی

شرکت فولاد مبارکه با مشارکت در طرح‌های راهبردی کشور، محصولات ویژه‌ای را تولید و روانه بازار داخلی می‌کند. این شرکت با پیگیری اهداف تعیین شده در سند چشم انداز بیست ساله صنعت کشور، همه توان و تلاش خود را در جهت افزایش تولید فولاد به کار گرفته تا با تضمین ادامه روند رو به رشد تولید کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی و نیز تأمین نیازهای اساسی صنایع خودروسازی، لوازم خانگی و صنایع نفت و گاز، همچنان در جایگاه یک مرکز فرماندهی مقتدر در جامعه فعال باشد. فولاد در سال 1399، توانسته به رکورد تولید 7 میلیون تن تختال و 10 میلیون تن فولاد خام دست یابد. تولید فولاد خام در سال 2020 به 1877 میلیون تن رسید که در این میان ایران با تولید 29 میلیون تن حدود 1.55 درصد تولید فولاد خام جهان را در اختیار دارد.

مهمترین سهامداران فولاد مبارکه

از مهمترین سهامداران فولاد، می‌توان به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع (17.20 درصد) و شرکت توسعه سرمایه رفاه (10.24 درصد) اشاره کرد. در جدول زیر، لیست مهمترین سهامداران و درصد مالکیت آن‌ها از این نماد نمایش داده شده است.

سهامداران فولاد

در حالت تلفیقی نیز سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع (17.20 درصد سهام) و سهام عدالت (16.38 درصد سهام) از مهمترین سهامدار فولاد محسوب می‌شوند. لیست سهامداران تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه‌اش، در سایت انیگما، نمایش داده شده­‌اند.

سهامداران تلفیقی فولاد

محصولات و خدمات اصلی

در شرکت فولاد مبارکه اصفهان، محصولاتی همچون گندله، آهن اسفنجی، تختال، کلاف گرم، کلاف سخت سرد، کلاف قلع اندود، کلاف گالوانیزه و کلاف رنگی تولید می‌شود. میزان تولید محصولات قابل فروش در سال 1399 نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد افزایش یافته است. در سال 1399، محصولات گرم با 105 هزارتن معادل 1٫8 درصد افزایش و محصولات سرد با 27 هزارتن معادل 1.8 درصد کاهش مواجه شده است. محصولات پوشش‌دار تغییر محسوسی نداشته است.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

جزئیات فروش تمام محصولات در جدول زیر ارائه شده است. درآمد حاصل از فروش محصولات در سه ماهه اول سال 1400، معادل 33 هزارمیلیارد تومان است. این مبلغ نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان 20 هزارمیلیارد تومان (166 درصد) افزایش یافته است. بر اساس موارد درج شده در جدول زیر، مبلغ فروش محصولات فولاد در انتهای سال 1400، 157 هزار میلیارد تومان برآورده شده است.

فروش فولاد مبارکه

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه

شرکت در سال 1399 با چالش در تأمین کنسانتره سنگ آهن، گندله و آهن اسفنجی مواجه بود که این امر منجر به کاهش مقدار تولید و افزایش هزینه‌ها شد. همچنین انتظار می‌رود شرکت در سال مالی آتی علاوه بر چالش تأمین مواد اولیه، با محدودیت در مصرف برق در فصل تابستان و مصرف گاز در فصول سرد سال مواجه گردد. نرخ خرید کنسانتره سنگ‌آهن، گندله و آهن اسفنجی در سه ماهه اول سال 1400 مطابق سنوات قبل به صورت ضریبی از قیمت شمش فولاد خوزستان که در دوره‌های سه ماهه اعلام می‌شود، محاسبه شده است. میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه و همچنین نسبت مصرف آن‌، در جدول زیر ارائه شده است.

مواد اولیه فولاد

سربار

اقلام سربار شرکت فولاد مبارکه شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی و هزینه حمل و نقل و انتقالات است. جزئیات اقلام سربار فولاد و مبالغ هرکدام، در جدول زیر نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می‌شود، مجموع هزینه‌های سربار در سال 1399، 12هزارمیلیارد تومان بوده است. این مبلغ در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 1400، 4 هزارمیلیارد گزارش شده است. با توجه به مندرجات جدول زیر، پیش‌بینی می‌شود، هزینه سربار در انتهای سال مالی 1400، حدود 18 هزارمیلیارد تومان باشد.

سربار فولاد

صورت سود و زیان فولاد

برای تحلیل بنیادی فولاد، صورت سود و زیان آن مورد بررسی قرار گرفته است. بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی در سه ماهه اول سال 1400، معادل 16 هزارمیلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه سال قبل80 درصد افزایش یافته است. دلیل این افزایش عمدتا ناشی از افزایش نرخ مواد اولیه (کنسانتره و گندله سنگ آهن) بوده است. بر اساس برآوردهای انجام شده، پیش بینی می گردد  که در سال 1400 بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی، مبلغ 82 هزارمیلیارد تومان باشد. همانطور که مشاهده می شود، این شرکت، در سه ماهه اول سال 1400، 17هزارمیلیارد از درآمد عملیاتی خود را به سود ناخالص تبدیل کرده است. سود ناخالص فولاد، در انتهای سال 1400، 74 هزارمیلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

سود و زیان فولاد

بررسی EPS و P/E تحلیلی منتهی 1400/12/29

در تحلیل بنیادی فولاد نکات زیر در نظر گرفته شده است:

هزینه حمل هر تن کنسانتره در سال 1400 برابر با 180 هزار تومان درنظر گرفته شده است.

پروژه فولادسازی مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک به ظرفیت تولید 400 هزارتن بیلت در سال در دست اجراست. میزان پیشرفت فیزیکی تا پایان سال 99 معادل 18.27 درصد بوده است.

شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان خراسان از شرکت های فرعی فولاد مبارکه دارای خط تولید کنسانتره و گندله هر کدام با ظرفیت 5 میلیون تن در سال است.

شرکت فولاد سفید دشت چهارمحال و بختیاری از شرکت های فرعی فولاد مبارکه دارای ظرفیت تولید سالانه 800 هزارتن آهن اسفنجی است. تا پایان سال 99 طرح توسعه این شرکت شامل یک خط تولید اسلب به ظرفیت 800 هزارتن در سال، 87 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری از شرکت های فرعی فولاد مبارکه دارای ظرفیت اسمی تولید سالانه 400 هزارتن ورق گالوانیزه است.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان دارای خطوط تولید بدین شرح است: گندله 7.4 میلیون تن، آهن اسفنجی ( مبارکه و سبا) 9.5 میلیون تن، تختال ( مبارکه و سبا) 8.8 میلیون تن، کلاف گرم ( مبارکه و سبا) 6.5 میلیون تن، کلاف سرد 1.7 میلیون تن، کلاف قلع اندود 110 هزارتن، کلاف گالوانیزه 200 هزارتن، کلاف رنگی 135 هزار تن در سال.

با درنظرگرفتن 30 درصد تورم، میزان سود خالص فولاد به ازای هر سهم (EPS) 2،639 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400/06/31 در سایت www.tsetmc.com (10،280 ریال) نسبت قیمت به EPS شرکت 3٫9 محاسبه شده است.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *