تحلیل بنیادی فملی «شرکت ملی صنایع مس ایران»

تحلیل‌ بنیادی
فملی

شرکت ملی صنایع مس ایران با نماد «فملی» در حوزه استخراج و بهره‌برداری از معادن مس، تولید محصولات پرعیار سنگ معدن و محصولات مسی نظیر کاتد، اسلب، بیلت و مفتول هشت میلیمتری فعالیت می‌کند. این شرکت دارای معادن متعددی در کشور است که سه معدن آن به نام‌های مس سرچشمه، معدن مس میدوک در کرمان و مس سونگون در آذربایجان شرقی از مهمترین معادن مس جهان به شمار می‌روند. در این مقاله به تحلیل بنیادی فملی از طریق محاسبه EPS تحلیلی آن پرداخته شده است.

جایگاه ایران در صنعت

ایران در سال 2020 با تولید 279 هزار تن رتبه نوزدهم تولید مس پالایش شده را در دنيا دارد. بطوریكه سهم توليد مس ایران در دنيا در این سال 1٫2 درصد بوده است. همچنين در منطقه آسيا طي سال 2020، ایران رتبه هفتم توليد مس پالایش شده را دارد و سهم ایران از این منطقه در این سال 2٫0 درصد بوده است. در نمودار زیر سهم تولید بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس در جهان قابل مشاهده است.

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس در جهان

مهم‌ترین سهامداران فملی

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با حدود 12 درصد بیشترین درصد فملی نسبت به سایر سهامداران را در اختیار دارد. در جدول زیر سهامداران عمده این شرکت آمده است. باید توجه داشت که شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در قالب مدیریت سهام عدالت هستند که بخشی از به‌صورت تلفیقی در جدول نمایش داده شده‌ است.

سهامداران فملی

محصولات

مس عنصری فلزی با ویژگی‌های شکل‌پذیری و رسانایی گرمایی و الکتریکی بالا است که پس از نقره بالاترین رسانایی الکتریکی را دارد. صنعت برق یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان مس است، زیرا مس بهترین فلز ارزان برای انتقال برق است. انعطاف‌پذیری و مقاومت در برابر وادادگی و خوردگی این فلز را به ایمن‌ترین انتقال‌دهنده برای ساخت سیم تبدیل کرده است.

در كارخانه پالايشگاه و ريخته‌گری‌های مجتمع مس سرچشمه ابتدا آند ارسالی از كارخانه‌های ذوب تحت عمليات تصفيه الكتريكی قرار گرفته و كاتد مس با خلوص 99/99 درصد مطابق با استاندارد ASTMB-115 حاصل می‌شود.

ظرفيت اسمی پالايشگاه مس سرچشمه، توليد 158 هزار تن كاتد در سال است كه با اجرای برنامه‫‌های فاز دوم توسعه، به 260 هزار تن در سال افزايش خواهد يافت. در اين برنامه، علاوه بر تكميل توسعه پالايشگاه موجود احداث يك پالايشگاه 150 هزار تنی نيز مد نظر است. بدين ترتيب پس از اجرای فاز دوم توسعه، ظرفيت توليد كاتد مس شركت ملی صنايع مس ايران به روش تصفيه الكتريكی به 410 هزار تن خواهد رسيد.
ديگر واحد توليدكننده كاتد در مجتمع مس سرچشمه، كارخانه ليچينگ است كه ظرفيت آن برابر 12 هزار تن مس كاتدی در سال است. در اين واحد، مس بصورت كاتد و با خلوص 99/99 درصد مطابق با استاندارد ASTM-B115  توليد می‌شود.

كاتد مس عمدتاً در كارخانه ريخته‫‌گری مجتمع مس سرچشمه مورداستفاده قرار م‫ی‌گیرد، اما گاهی ممكن است بر اساس وضعيت بازار، مستقيماً نيز به فروش برسد.

مصرف مس در دنیا

بزرگترین کشورهای مصرف‌کننده مس پالایش شده در دنیا مربوط به کشورهای آسیایی با سهم بیش از ۷۰ درصدی و بعد از آن‌ها کشورهای اروپایی با سهم حدود ۱۴درصدی هستند.

در سال 2020 كشور ایران با مصرف 160 هزار تن، رتبه بيست و چهارم مصرف مس پالایش شده در دنيا را دارد. سهم مصرف مس ایران در دنيا در این سال 0٫7 درصد بوده است. همچنين در منطقه آسيا طي سال 2020، ایران رتبه سيزدهم مصرف مس پالایش شده را داشته است، بطوریكه سهم مصرف مس ایران از این منطقه در این سال 0٫9 درصد بوده است.

مصرف مس در دنیا

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

شركت ملی صنایع مس ایران در سال 1399 موفق به دستيابي فروش داخلي (محصولات و خدمات) بمبلغ 237،901 میلیارد ریال شد. همچنین فروش صادراتي به ارزش 184،319 میلیارد ریال و در مجموع فروش كل، بالغ بر 422،220 میلیارد ریال بوده است. این شرکت در سال 1399 صادرات بیش از 106 هزارتن کاتد به چین، بیش از 15 هزار تن کاتد به ترکیه و نزدیک به 24 هزار تن کنستانتره به چین داشته است. در ادامه میزان فروش داخلی و صادراتی فملی و مبلغ هریک در ۵ دوره مالی گذشته آمده است.

فروش فملی

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

سیلیس خرد شده، آهک پخته و کنستانتره مس از مهم‌ترین مواد اولیه مصرفی شركت ملی صنایع مس ایران است که در جدول زیر میزان، مبلغ و نسبت مصرف مواد اولیه هر یک از محصولات این شرکت آمده است.

مواد اولیه مصرفی 

سربار

سربار فملی شامل حقوق و مزایا، استهلاک و… در جدول زیر قابل مشاهده است.

سربار فملی

صورت سود و زیان 5 دوره مالی گذشته

برای تحلیل بنیادی فملی و محاسبه نسبت P/E این شرکت‌ باید صورت سود و زیان آن را مورد بررسی قرار داد. در جدول زیر تصویر صورت سود و زیان این شرکت در ۵ دوره‌ مالی آمده است. همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌شود درآمدهای عملیاتی این شرکت در دوره 3 ماهه منتهی به 1400٫03٫31 نسبت به دوره مشابه خود حدود دو برابر شده است.

صورت سود و زیان فملی

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1400٫12٫29

برای تحلیل بنیادی سهم فملی کاتد مس در سال 1400 حدود 9 هزار دلار بر تن پیش‌بینی شده است. اگر نرخ افزایش حامل‌های انرژی فلزات در 200 درصد و میانگین دلار در سال 1400، 22.500 تومان در نظر گرفته شود، سود خالص فملی به ازای هر سهم 2،156 ریال محاسبه شده است. برای ارزش‌گذاری از طریق نسبت P/E قیمت روز این سهم در تاریخ 1400٫05٫18 (13،970 ریال) تقسیم بر EPS آن 6،4 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی فملی

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *