تحلیل بنیادی عرضه اولیه فسبزوار «شرکت پارس فولاد سبزوار»

تحلیل‌ بنیادی
فسبزوار

شرکت پارس فولاد سبزوار به‌منظور مدیریت و توسعه کارخانه‌های آهن اسفنجی، فولادسازی و ماشین ریخته‌گری با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در فاز اول در خرداد ماه ۱۳۹۴ تاسیس و در اردیبهشت ۱۳۹۷ راه‌اندازی شد. هدف از سرمایه‌گذاری در این مجموعه، هدایت بخشی از نقدینگی موجود در کشور به سمت تولید، تکمیل و ایجاد توازن در زنجیره فولاد بوده است. در ادامه به تحلیل بنیادی عرضه اولیه فسبزوار و بررسی ارزندگی سهام و محاسبه EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

جایگاه صنعت فولاد در جهان و ایران

صنعت فولاد با ۱۰۰ میلیارد دلار گردش سالیانه به‌عنوان دومین صنعت بزرگ جهان بعد از صنعت نفت و گاز شناخته می‌شود. فولاد در تمام صنایع مهم جهان مانند انرژی، زیربنایی، ساخت‌وساز، ماشین‌سازی و حمل‌ونقل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در میان تمام این صنایع، صنعت ساخت‌وساز با سهمی معادل ۵۰ درصد از مصرف جهانی فولاد به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فولاد شناخته می‌شود. پیش‌بینی شده است تا سال ۲۰۵۰ مصرف فولاد 1٫5 برابر بیشتر از سطح فعلی و این رشد تقاضا عمدتا ناشی از افزایش جمعیت خواهد بود.

ایران هم‌اکنون دهمین فولادساز جهان به‌شمار می‌رود. در ایران با توجه به زمان‌بندی بهره‌برداری طرح‌ها پیش‌بینی می‌شود قبل از افق ۱۴۰۴ ظرفیت‌سازی ۵۵ میلیون تن فولاد انجام شود. در صورتی که پیش‌بینی تولید فولاد معادل ۴۴ میلیون تن باشد که نشانگر 80 درصد نرخ به‌کارگیری ظرفیت خواهد بود.  همچنین پیش‌بینی می‌شود ۲۴ میلیون تن از تولید فولاد در داخل کشور مصرف و 20 میلیون تن صادر شود.

جایگاه فسبزوار در صنعت

شرکت پارس فولاد سبزوار در منطقه جوین در شمال سبزوار واقع شده است. این منطقه دارای ظرفیت ویژه نیروی انسانی و موقعیت مناسب اقتصادی است. نزدیک بودن شرکت به منطقه ویژه اقتصادی سنگان که تامین‌کننده اصلی مواد اولیه آهن اسفنجی است و همچنین مجاورت به شبکه ریلی راه‌آهن سراسری برای حمل و نقل محصولات فولادی جهت تامین مصارف داخلی و صادرات از مهم‌ترین مزیت‌های اقتصادی این شرکت است. در همین راستا شرکت پارس فولاد سبزوار با تولید ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی در حال بهره‌برداری بوده و پروژه ساخت محصولات فولادی بلوم و بیلت به ظرفیت سالانه ۸۰۰ هزار تن را در فازبعدی در برنامه دارد. همچنین، سایر پروژه‌ها شامل خط انتقال و پست ۴۰۰ کیلوولت، تصفیه‌خانه فاضلاب صنعتی، اتصال ریل راه‌آهن از ایستگاه راه‌آهن حکم‌آباد و… نیز به صورت موازی در دست اجرا است.

مهم‌ترین سهامداران فسبزوار

در سال 1393، با واگذاری 85 درصد از سهام فسبزوار به شرکت اپال کانی پارس این شرکت به بخش خصوصی واگذار شد. در ادامه جدول سهامداران فسبزوار نمایش داده شده است.

سهامداران فسبزوار

زنجیره ارزش فسبزوار

فرآیند تولید آهن‌اسفنجی در این شرکت به روش میدرکس انجام می‌شود. گندله به‌عنوان ماده اولیه از شرکت اپال پارسیان سنگان (یکی از واحدهای تجاری فرعی شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس) تامین می‌شود. این ماده طی فرایندی تبدیل به آهن اسفنجی شده و در شرایط استاندارد نگهداری و سپس مستقیما به شرکت‌های تولیدی شمش فولاد فروخته می‌شود. آهن اسفنجی به‌عنوان شارژ کوره‌های فولادسازی، جهت تولید انواع فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

واحد بریکت‌سازی فسبزوار

واحد بریکت‌سازی سرد شرکت پارس فولاد سبزوار، اولین واحد در بین ۸ طرح ملی فولاد است که در اردیبهشت ۱۴۰۰ به بهره‌برداری رسید. ظرفیت اسمی کارخانه ۱۲ تن بریکت در ساعت است و با توجه به نرمه تولید شده در فرایند احیا مستقیم ظرفیت آن می‌تواند تا ۸۰ هزار تن در سال برسد. محصول تولیدی واحد بریکت‌سازی این شرکت از نظر آنالیز شیمیایی و خواص فیزیکی، متالورژیکی و مکانیکی در رنج استاندارد صنعت است و قابلیت صادرات و عرضه بازارهای دوردست، بدون افت متالیزاسیون و خردشدگی را دارد.

از مهمترین مزایای به مدار آمدن واحد بریکت‌سازی این است که واحد احیا مستقیم (تولید آهن اسفنجی) را قادر می‌سازد با جداسازی نرمه آهن‌اسفنجی تولیدی که ماده مطلوبی برای کوره‌های ذوب نیست، محصول اسفنجی با کیفیت درجه یک به مشتریان خود تحویل می‌دهد. از طرفی نرمه جدا شده به‌عنوان خوراک بریکت‌سازی استفاده شده و محصول با کیفیت مناسب برای واحد ذوب تولید می‌شود. از مزایای بریکت سرد برای واحد ذوب می‌توان به کاهش ضایعات غبارگیر، کاهش پاشش مذاب و کاهش سرباره اشاره کرد. این واحد آمادگی تامین مواد اولیه کارخانجات فولاد، مشارکت برای بازیافت ضایعات و نرمه‌های آهن اسفنجی جهت تولید بریکت به‌صورت کارمزدی را دارد.

قیمت‌گذاری محصولات شرکت

فروش داخلی محصولات این شرکت براساس تصمیمات هیئت‌مدیره در هر مقطع زمانی مبنی بر تعیین دامنه قیمت فروش براساس شرایط بازار (عرضه و تقاضا) و پیشنهاد کمیته فروش به هیئت‌مدیره و با درنظر گرفتن مصوبات و ابلاغیه‌های دولتی انجام گرفته است. با توجه به نوسانات شدید در قیمت شمش در بازار، تعیین قیمت فروش به مدیریت عامل تنفيذ و با درنظرگرفتن صرفه و صلاح شرکت و همچنین شرایط خاص محصول تولیدی (فاسد شدنی و قابل اشتعال) رأسا نسبت به تعیین نرخ فروش اقدام شده است.

فروش‌های صادراتی نیز براساس تصمیمات هیئت‌مدیره مبنی بر فروش صادراتی و برگزاری مزایده و رعایت تشريفات لازم و اخذ تائیدیه از کمیسیون معاملات و تصویب هیئت‌مدیره انجام شده است.

تحلیل بنیادی عرضه اولیه فسبزوار

باتوجه به اینکه شرکت پارس فولاد سبزوار تا پایان دوره مالی 6 ماهه منتهی به 1400/03/31  بیش از کل سال مالی گذشته خود درآمد عملیاتی و سود خالص داشته است، میزان فروش شرکت تا پایان سال مالی 1400، حدود 7 هزار میلیارد تومان و سود خالص این شرکت 3 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.
باتوجه به فرضیات در نظر گرفته شده این شرکت تا پایان سال مالی خود به ازای هر سهم حدود 7 هزار ریال سود خواهد ساخت که به آن EPS سهام این شرکت گفته می‌شود. در ادامه برای تحلیل عرضه اولیه فسبزوار جدول سود و زیان این شرکت و پیش‌بینی هر یک از آیتم‌های آن توسط تیم تحلیلی انیگما قابل مشاهده است.

صورت سود و زیان فسبزوار

محاسبه EPS و P/E تحلیلی منتهی به دوره 1400٫09٫30

برای تحلیل بنیادی فسبزوار قیمت بیلت 623 دلار بر تن، نرخ آهن اسفنجی به بیلت 67 درصد و نرخ گندله به بیلت 28٫5 درصد درنظر گرفته شده است. همچنین مقدار فروش آهن اسفنجی شرکت پارس فولاد سبزوار تا پایان سال مالی 750 هزار تن پیش‌بینی شده است. با توجه به فرضیات فوق نسبت P/E سهام فسبزوار ۴٫۳ درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی فسبزوار

در تحلیل فوق میانگین قیمت دلار در 9 ماهه پایانی سال 1400 برابر با 25000 تومان در نظر گرفته شده است.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *