تحلیل بنیادی فسازان «شرکت غلتک‌سازان سپاهان»

تحلیل‌ بنیادی
فسازان

شرکت غلتک‌سازان سپاهان با نماد فسازان یکی از برترین شرکت‌های فعال در صنعت فلزات اساسی است. این شرکت با بهره‌گیری از دانش روز و امکانات خود توانسته است جایگاه خوبی میان رقبای خود در صنعت کسب کند. این مقاله بر اساس گزارش بازدید جمعی از فعالین بازار و گروه کارشناسان مجموعه انیگما در خرداد 1400، تهیه و تنظیم شده است. در ادامه به معرفی، مزایای رقابتی، محصولات شرکت، طرح‌های توسعه‌‌ای و تحلیل بنیادی این شرکت پرداخته شده است.

فسازان در صنعت

شركت غلتک‌سـازان سپاهان بعنوان يک مجموعه تخصصی و كيفی با هـدف ريخته‌گری قطعات سنگين و فوق‌سنگين چدنی و فولادی، با ظرفيت توليد سـاليانه 20 هزار تن انواع قطعات چدنی و فولادی تا وزن 100 تن و همچنين 150 هزار تن شمش فولادی به روش ريخته‌گری مداوم تاسيس شد. از سالن‌ها و فضاهای توليدی این شرکت می‌توان به سالن ريخته‌گری قطعات سنگين، ‌كوره‌های ذوب، سالن ريخته‌گری پيوستهCCM، سالن توليد غلتک‌های فوق‌سنگين از جمله غلتک‌های پشتيبان، ‌سالن عمليات حرارتی كارگاه مدلسازی و… اشاره كرد.

شرکت غلتک‌سازان سپاهان دارای دو خط تولید مجزا برای قطعه‌ریزی و تولید شمش است. طی روند رو به رشد، تولید شرکت از ۶۷,۰۰۰ تن در سال ۹۴ به ۱۶۰,۰۰۰ تن در سال ۹۹ رسیده است. ظرفیت تولید در سال ۱۴۰۰ برابر ۲۰۰,۰۰۰ تن پیش‌بینی شده است. برنامه‌ریزی شرکت برای افزایش تولید، تا سال 1401  رسیدن به ظرفیت بالای ۳۰۰,۰۰۰ تن در سال است.

مزایای رقابتی فسازان

شرکت غلتک‌سازان سپاهان در صنعت خود دارای مزایای رقابتی نسبت به سایر شرکت‌ها است که در ادامه مطرح شده‌اند.

امکان استفاده از آهن اسفنجی به عنوان ماده اولیه در کوره‌های القایی

استفاده از آهن اسفنجی برای تولید فولاد در کشور صرفا توسط کوره‌های قوس الکتریک امکان‌پذیر است. در شرکت غلتک‌سازان با تغییر تکنولوژی و دانش داخلی شرکت، این امکان فراهم شده است که از آهن اسفنجی به‌عنوان ماده اولیه در کوره‌های القایی استفاده شود. با توجه به اینکه قیمت آهن اسفنجی نسبت به قراضه همواره پایین‌تر است، باعث افزایش حاشیه سود خصوصا در تولید شمش شده است.

عدم استفاده از الکترود گرافیتی در تولید فولاد

با توجه به بهره‌گیری از کوره‌های القایی در شرکت غلتک‌سازان نیازی به استفاده از الکترود گرافیتی نیست. شایان ذکر است قیمت الکترود گرافیتی طی دو سال اخیر افزایش قابل‌توجهی یافته که روی بهای تمام شده محصولات فولادی در کوره‌های قوس الکتریکی اثر زیادی گذاشته است. همچنین با توجه به اینکه الکترود گرافیتی مصارف نظامی و هسته‌ای دارد، ورود آن به کشور با محدودیت‌های زیادی همراه است.

کیفیت بالای شمش تولیدی

با توجه به اینکه تیم مهندسی این شرکت هم در حوزه قطعات و هم در حوزه شمش فعالیت می‌کنند و حساسیت‌های قطعه‌ریزی در تولید شمش نیز وجود دارد، با بهره‌گیری از دستگاه‌های آزمایشگاهی پیشرفته، کنترل کیفی تمامی محصولات پایش می‌شوند. در نتیجه آن همواره استاندارد، حداقل کیفیت محصولات شرکت غلتک‌سازان است.

گستره زیاد محصولات قابل تولید

باتوجه به ماشين‌آلات و تجهیزات و دانش فنی موجود در شرکت غلتک‌سازان برای ساخت قطعات فلزی، این شرکت می‌تواند در بازارهای جدیدی علاوه بر بازارهای فعلی خود نیز ورود کند که انعطاف‌پذیری شرکت را بالا می‌برد.

مهم‌ترین سهامداران فسازان

شرکت تولیدی چدن‌سازان از مهم‌ترین سهامداران شرکت غلتک‌سازان سپاهان است. در جدول زیر سهامداران بالای یک درصد فسازان قابل مشاهده است.

سهامداران فسازان

می‌توانید در سایت انیگما تمام سهامداران حقوقی زیر یک درصد فسازان را مشاهده کنید.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

شرکت غلتک‌سازان سپاهان در سال ۹۹ حدود ۳۷٫۷ درصد صادرات داشته است. برنامه صادرات این شرکت برای سال ۱۴۰۰ بالای ۵۰ درصد در نظر گرفته شده است. در صورت بهبود شرایط تحریمی، شرکت محدودیتی در مقابل تولید و فروش صادراتی قطعات ندارد و با توجه به قیمت ۲٫۵ تا ۳ برابری قطعه در مقابل شمش، حاشیه سود بهتری برای شرکت به ارمغان می‌آورد. در جدول زیر مقدار و مبلغ فروش داخلی و صادراتی محصولات این شرکت طی 5 دوره گذشته آمده است.

فروش فسازان

تولید شرکت در سال 1399 به موجب نصب و راه‌اندازی کوره‌های جدید و افزایش بهره‌بری کوره‌های موجود نسبت به سال 1398 بیش از 20 درصد رشد داشته است.

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

در راستای بهبود ترکیب مصرف مواد اولیه و استفاده از آهن‌اسفنجی بیشتر در مقابل قراضه برای کاهش بهای تمام شده، شرکت موفق شد تا به طور متوسط برای تولید هر تن فولاد با اعمال درصد افت مواد، ۶۵۰ کیلو آهن‌اسفنجی و ۴۵۰ کیلو قراضه مصرف شود. در ادامه مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه و همچنین نسبت مصرف هر یک از این مواد قابل مشاهده است.

مواد اولیه فسازان

سربار فسازان

جدول زیر سربار فسازان شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… است.

سربار فسازان

صورت سود و زیان فسازان در 5 دوره مالی گذشته

برای تحلیل بنیادی شرکت‌های تولیدی از طریق سود خالص (EPS) و پیش‌بینی عملکرد آن‌ها باید صورت سود و زیان شرکت‌ها در چند دوره گذشته بررسی و تحلیل شود. صورت سود و زیان شامل درآمد‌های عملیاتی، بهای تمام شده، هزینه‌ها، سود و زیان و… است. در ادامه صورت سود و زیان فسازان در ۵ دوره مالی گذشته برای بررسی عملکرد این شرکت آمده است.

سود و زیان فسازان

طرح‌های توسعه شرکت

شرکت غلتک‌سازان سپاهان در برنامه‌های توسعه‌ای خود قصد دارد 4 کوره جدید 15 تنی به خط تولید خود اضافه کند. برنامه زمان‌بندی اضافه شدن این کوره‌ها به شرح زیر است:

کوره ۱ و ۲: برنامه نصب در شهریور و شروع تولید در مهر و رسیدن به ظرفیت کامل در آذر ماه ۱۴۰۰

کوره ۳ و ۴: برنامه تحویل در آذر ۱۴۰۰ و بهره‌برداری در اوایل ۱۴۰۱

بعد از در مدار قرار گرفتن ۴ کوره جدید در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ شرکت در مجموع دارای ۹ کوره تولید خواهد بود. با متوسط تولید ۹۰۰ تن در روز، پیش‌بینی میزان تولید در سال ۱۴۰۱ برابر ۳۰۰,۰۰۰ تن در سال است.

تحلیل بنیادی فسازان

با در نظر گرفتن بیلت 638 دلار بر تن و میانگین دلار 22،500 تومان، همچنین افزایش 40 درصدی حقوق و دستمزد و 200 درصدی نرخ حامل‌های انرژی فلزات در سال 1400، سود و زیان خالص این شرکت، 300 میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود. این سود به ازای هر سهم فسازان 5،175 ریال محاسبه شده است.

برای تحلیل بنیادی فسازان قیمت در تاریخ 1400٫05٫09 (29،910 ریال) بر سود خالص به ازای هر سهم (EPS) تقسیم می‌شود. باتوجه به محاسبات انجام شده نسبت P/E فسازان 5،8 است.

EPS فسازان

می‌توانید پیش‌بینی‌ P/E برای تمامی شرکت‌های تولیدی و نکات تحلیل هر یک از این شرکت‌ها را در سامانه تحلیل بنیادی انیگما مشاهده کنید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *