تحلیل بنیادی فباهنر «شرکت صنایع مس شهید باهنر»

تحلیل‌ بنیادی
فباهنر

شرکت صنایع مس شهید باهنر در نزدیکی بزرگترین معادن مس خاورمیانه و در دوازده کیلومتری شهر کرمان قرار دارد. این شرکت در نیمه دوم سال 1370 راه‌اندازی شده است. شرکت صنایع مس شهید باهنر یک شرکت پویا است که با تبادل تجارب و همکاری با سایر شرکت‌ها، محصولات خود را مطابق استانداردهای روز دنیا عرضه می‌کند. این شرکت در سال 1374 با نماد «فباهنر» در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است. فباهنر با هدف تولید انواع محصولات پایه مس با تکیه بر بهبود مستمر فرآیندها تأسیس شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی فباهنر و پیش‌بینی EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

فباهنر در زمینه احداث کارخانجات صنعتی به منظور تولید انواع فرآورده‌های مسی و آلیاژهای مسی و برنجی فعالیت دارد. مطالعه، اکتشاف، استخراج، بهره‌برداری، فرآوری معدنی از دیگر فعالیت‌های این شرکت است. همچنین این شرکت، در زمینه خرید، فروش، اجاره، مشارکت در معدن و فعالیت‌های معدنی داخلی و بین‌المللی فعال است. واردات ماشین‌آلات و لوازم و مواد اولیه، صادرات و هرگونه فعالیت مجاز بازرگانی در ارتباط با موضوع شرکت از دیگر اقدامات شرکت صنایع مس شهید باهنر محسوب می‌شود.

جایگاه فباهنر در صنعت فلزات اساسی

شرکت صنایع مس شهید باهنر، بزرگترین مجتمع صنعتی ارتباط‌دهنده معادن مس و روی کشور با صنایع تولیدی به شمار می‌رود. این شرکت از پنج کارخانه به شرح کارخانه ذوب و ریخته‌گری، کارخانه نورد، کارخانه اکستروژن و کشش، کارخانه تولید لوله مسی و کارخانه سکه‌زنی تشکیل شده است.

مهمترین سهامداران فباهنر

شرکت سرمایه‌گذاری صدرتأمین، با داشتن 77٫14 درصد از سهام این فباهنر، اصلی‌ترین سهامدار این شرکت محسوب می‌شود. در جدول زیر، لیست مهمترین سهامداران بالای یک درصد این نماد نمایش داده شده است.

سهامداران فباهنر

در حالت تلفیقی، سازمان تأمین اجتماعی با در اختیار داشتن 77٫39 درصد از سهام مس شهید باهنر، مهمترین سهامدار این شرکت است. لیست سهامداران تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه‌اش، در سایت انیگما، قابل مشاهده است.

سهامداران تلفیقی فباهنر

محصولات و خدمات اصلی شرکت

این شرکت گسترده‌ترین محصولات مسی و آلیاژهای آن را به صورت ورق، لوله، مقاطع و باسبار تولید می‌کند. تولیدات شرکت در بخش لوله شامل لوله‌های مسی، برنجی و لوله‌های آلیاژ مس است. شرکت صنایع مس شهید باهنر بزرگترین تولیدکننده انواع ورق و تسمه برنجی در کشور محسوب می‌شود. همچنین این شرکت ورق و تسمه مسی، نیکل و پولک ضرب نشده نیز تولید می‌کند. محصولات نوردی برنجی با آلیاژهای متنوع و با ابعاد مختلف عرضه می‌شود و مصرف عمده آن در صنایع الکتریکی، خودرو و لوازم خانگی می‌باشند.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

میزان، قیمت و مبلغ فروش تمام محصولات در جدول زیر ارائه شده است. همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌شود، بیشترین میزان فروش در بین همه محصولات مربوط به تسمه ورق برنجی است. میزان فروش این محصول در سال 1399، 10 هزارتن بوده است. این میزان در سه ماهه اول سال 1400، هزار و نهصد تن گزارش شده است.

با این حال، در سال گذشته، بیشترین درآمد شرکت، از فروش تسمه و ورق مسی (هزار میلیارد تومان) حاصل شده است. فباهنر در سه ماه اول 1400، حدود 300 میلیارد تومان تسمه و ورق مسی به فروش رسانده است. حاصل از فروش محصولات در سه ماهه اول سال 1400 برابر با 963 میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 173 درصد افزایش داشته است که عمده دلیل این افزایش مربوط به افزایش مقدار فروش و افزایش نرخ فروش محصولات بوده است. با توجه جدول زیر و عملکرد این شرکت، پیش‌بینی می‌شود، فباهنر تا انتهای سال 1400، حدود پنج هزار و سیصد میلیارد تومان درآمد داشته باشد.

فروش فباهنر

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه

مواد اولیه مصرفی شرکت مس شهید باهنر شامل کاتد، اسلب برنجی، روی و ضایعات هستند. میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه و همچنین نسبت مصرف آن‌‌ها، در جدول زیر ارائه شده است. مجموع مبالغ پرداختی شرکت برای تأمین مواد اولیه، در سال 99، دو هزار و نهصد میلیارد تومان بوده است. این مبلغ در سه ماهه اول 1400، هزار و دویست میلیارد تومان گزارش شده است. طبق مفروضات جدول، هزینه مواد اولیه در انتهای سال 1400 ، چهار هزار و سیصد میلیارد تومان برآورد شده است.

مواد اولیه فباهنر

سربار

اقلام سربار شرکت مس شهید باهنر شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی و هزینه حمل و نقل و انتقالات است. جزئیات اقلام سربار فباهنر و مبالغ هرکدام، در جدول زیر نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می‌شود، مجموع هزینه‌های سربار در سال 1399، 203 میلیارد تومان بوده که حدود نیمی از آن مربوط به حقوق و مزایا است. نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1400، 40 درصد لحاظ شده است. مجموع مبالغ سربار در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 1400، 71 میلیارد تومان گزارش شده است. طبق تحلیل انیگما، هزینه سربار در انتهای سال 1400، 298 میلیارد تومان خواهد بود.

سربار فباهنر

صورت سود و زیان فباهنر

برای تحلیل بنیادی فباهنر، صورت سود و زیان آن مورد بررسی قرار گرفته است. سود ناخالص شرکت در سه ماهه اول سال 1400 نسبت به دوره مشابه سال گذشته خود، 177 درصد افزایش داشته است. همچنین، سود خالص شرکت در سه ماهه اول سال 1400، معادل 220 میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته رشد 226 درصدی داشته است. پیش‌بینی می‌شود سود ناخالص شرکت در انتهای سال 1400، حدود هزار و صد میلیارد تومان باشد.

سود و زیان فباهنر

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی 1400/12/29

در تحلیل بنیادی فباهنر، قیمت کاتد 9،108 دلار برای هر تن در نظر گرفته شده است. نرخ افزایش حامل‌های انرژی فلزات در سال 1400، 200 درصد لحاظ شده است. با درنظرگرفتن 30 درصد تورم، میزان سود خالص فباهنر به ازای هر سهم (EPS) 4،181 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400/06/29 در سایت www.tsetmc.com (25،700 ریال) نسبت قیمت به EPS شرکت 6٫1 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی فباهنر

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *