تحلیل بنیادی فاسمین «شرکت کالسیمین»

تحلیل‌ بنیادی
فاسمین

شرکت کالسیمین در سال 1343، با هدف استحصال روی و سرب از معدن انگوران تأسیس شد. معدن سرب و روی انگوران، در شهرستان ماهنشان، در 135 کیلومتری غرب شهر زنجان واقع شده است. میزان ذخایر معدن انگوران در بخش روباز هشت میلیون تن و در بخش زیرزمینی چهارمیلیون تن روی با عیار بالا است. شرکت در سال 1376، در بورس اوراق بهادار تهران در گروه فلزات اساسی با نماد «فاسمین» درج شد. در ادامه به تحلیل بنیادی فاسمین و محاسبه EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

شرکت کالسیمین در زمینه اکتشاف و استخراج و بهره‌برداری از معادن، تغلیظ و ذوب مواد معدنی فعالیت دارد. 57 سال است که فعالیت اصلی و عمده شرکت، استحصال روی و سرب از ماده معدنی معدن سرب و روی انگوران و تولید و فروش کنستانتره و شمش روی و سرب است.

جایگاه فاسمین در صنعت فلزات اساسی

شرکت کالسیمین با دارا بودن واحدهای فرآوری تغلیظ، کارخانه روی و واحد BZS به عنوان بزرگترین و کاملترین مجموعه تولیدی در زمینه سرب و روی در کشور است. این شرکت توانایی خوراک‌دهی با انواع خوراک اکسیده و مخلوط اکسیده– سولفوره را دارد. فاسمین به تنهایی 31 هزارتن شمش روی کشور را در سال 99 تولید کرده است.

معادن انگوران زنجان، مهدی آباد یزد، عمارت اراک و ایرنکوه اصفهان از جمله معادن مهم سرب و روی کشور هستند. حدود 80 معدن سرب و روی در کشور وجود دارد. ایران رتبه چهارم تولید ماده معدنی سرب و روی را در آسیا پس از چین، قزاقستان و هند دارد. همچنین ایران، ششمین کشور تولیدکننده شمش روی در آسیاست. با وجود آنکه بیش از 9 درصد ذخایر خاک سرب و روی کل جهان در ایران قرار دارد، سهم تولید و صادرات کشور حدود یک درصد از کل تولیدات و صادرات جهانی است.

مهمترین سهامداران فاسمین

شرکت توسعه معادن روی ایران با داشتن 57.52 درصد از سهام این شرکت، مهم‌ترین سهامدار فاسمین محسوب می‌شود. در جدول زیر، لیست مهمترین سهامداران و درصد مالکیت آن‌ها از این نماد نمایش داده شده است.

سهامداران فاسمین

در حالت تلفیقی، شرکت گسترش سرمایه‌گذاری تک‌تار با در اختیار داشتن 60 درصد از سهام کالسیمین، مهمترین سهامدار این شرکت است. لیست سهامداران تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه‌اش، در سایت انیگما، نمایش داده شده­‌اند.

سهامداران تلفیقی فاسمین

محصولات و خدمات اصلی

محصولات اصلی شرکت شامل شمش روی، کنستانتره سرب و کنستانتره روی خام است. فلز روی (که محصول عمده شرکت است) پس از مس و آلومینیوم از مهمترین و پرمصرفترین فلزات غیرآهنی است. کاربرد روی، بیشتر گالوانیزه و آلیاژهای مختلف است. فلز سرب به عنوان افزودنی نرم‌کننده سوخت، آلیاژهای بلبرینگ و لوله‌کشی، باتری‌های ذخیره‌کننده و ابزارهای شیمیایی کاربرد دارد. کاربردهای مدرن این عنصر شامل اسلحه‌سازی، تولید شیشه، عایق صدا و محافظ تشعشات در نیروگاه‌های اتمی است.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

میزان، قیمت و مبلغ فروش تمام محصولات در جدول زیر ارائه شده است. همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌شود، فاسمین در سال 99، حدود هزار و هفتصد میلیارد تومان فروش داشته و این مبلغ در دوره 3 ماهه منتهی به خرداد 1400، 570 میلیارد گزارش شده است. با توجه به این روند، پیش‌بینی می‌شود، فاسمین در انتهای سال 1400، از فروش محصولات، 30 هزارمیلیارد درآمد داشته باشد.

فروش فاسمین

سربار

اقلام سربار شرکت کالسیمین شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی و هزینه حمل و نقل و انتقالات است. جزئیات اقلام سربار فاسمین و مبالغ هرکدام، در جدول زیر نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می‌شود، مجموع هزینه‌های سربار در سال 1399، 399 هزارمیلیارد تومان بوده که حدود نیمی از آن مربوط به هزینه مواد مصرفی بوده است. مجموع مبالغ سربار در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 1400، هزار و صد میلیارد تومان گزارش شده است. طبق تحلیل انیگما، هزینه سربار در انتهای سال 1400، پنج هزارمیلیارد تومان خواهد بود.

سربار فاسمین

صورت سود و زیان فاسمین

برای تحلیل بنیادی فاسمین، صورت سود و زیان آن مورد بررسی قرار گرفته است. طبق این جدول، سود ناخالص شرکت در سال گذشته، حدود هزار میلیارد تومان بوده است. این شرکت در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 1400، 363 میلیارد تومان از درآمدهای عملیاتی خود را به سود ناخالص تبدیل کرده است. طبق تحلیل انیگما، پیش‌بینی می‌شود سود ناخالص شرکت در انتهای سال 1400، تقریباً هزار و چهار میلیارد تومان باشد.

صورت سود و زیان فاسمین

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی 1400/12/29

در تحلیل بنیادی فاسمین، موجودی شرکت در پایان دوره 3 ماهه منتهی به 1400/03/31 شامل 33 هزارتن شمش روی با بهای تمام شده 22 میلیون تومان در هر تن در نظر گرفته شده است. همچنین قیمت شمش روی 3،047 دلار بر تن لحاظ شده است. با درنظرگرفتن 30 درصد تورم، میزان سود خالص فاسمین به ازای هر سهم (EPS) 2،871 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400/06/24 در سایت www.tsetmc.com (16،900 ریال) نسبت قیمت به EPS شرکت 5،9 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی فاسمین

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *