تحلیل بنیادی صبا «شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین»

تحلیل‌ بنیادی
صبا

شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی است. این شرکت در سال 1373 با سرمایه 100 میلیون ریال به‌صورت سهامی خاص به ثبت رسید. صبا تامین در سال 1383 به سهامی عام تغییر یافت. 10 سال بعد و در سال 1393 سازمان بورس و اوراق بهادار این شرکت را به‌عنوان یک نهاد مالی پذیرفت. در این مقاله با محاسبه NAV سهام این شرکت به تحلیل بنیادی صبا تامین پرداخته شده است.

جایگاه صبا تامین در صنعت

شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین با هدف جمع‌آوری وجوه از سرمایه‌گذاران و اختصاص آن‌ها به خرید انواع اوراق بهادار تأسیس شده است. صبا تامین در بانک‌ها و موسسات اعتباری، فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط، محصولات شیمیایی و استخراج کانه‌های فلزی سرمایه‌گذاری می‌کند. عمده فعالیت این شرکت در زمینه استخراج کانه‌های فلزی و محصولات شیمیایی است.

صبا تامین در صنعت

سهامداران صبا تامین

حدود 86 درصد سهام شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی است. در جدول زیر، لیست مهمترین سهامداران و درصد مالکیت هر یک از آن‌ها نمایش داده شده است.

سهامداران صباتامین

تمامی سهامداران شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری در سایت انیگما قابل مشاهده است. شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی به همراه زیرمجموعه‌های خود به صورت تلفیقی نزدیک به 89 درصد از سهام صبا تامین را در اختیار دارد و شرکت مادر این سهم محسوب می‌شود.

تحلیل NAV صبا تامین

برای ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری مانند صبا تامین و محاسبه ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) این شرکت، باید تمام دارایی‌های بورسی و غیربورسی آن بررسی و ارزش‌گذاری شوند. این دارایی‌ها شامل سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس یا هرگونه سرمایه‌گذاری خارج از بورس مانند خرید املاک و مستغلات، طلا، سکه، ارز و… است. در ادامه ارزش پرتفوی شرکت صبا تامین مورد بررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی صبا تامین

مازاد ارزش پرتفوی بورسی صبا تامین در تاریخ 1400/06/27 حدود 29 هزار میلیارد تومان است. در جدول زیر برخی دارایی‌های بورسی صبا تامین و ارزش هر یک قابل مشاهده است. طبق جدول زیر شرکت صبا تامین یکی از سهامداران عمده شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین است.

پورتفوی بورسی صبا تامین

پرتفوی غیربورسی صبا تامین

مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی صبا تامین باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 27 شهریور ماه ۱۴۰۰ مطابق جدول زیر است. مجموع مازاد ارزش غیربورسی صبا تامین حدود 16 هزار میلیارد تومان است.

پورتفوی غیربورسی صبا تامین

  • شرکت سرمایه‌گذاری هامون در تاریخ 31 اردیبهشت 1400 دارای حدود 900 میلیارد تومان پورتفوی بورسی با بهای تمام شده 530 میلیارد تومان بوده که با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت، ارزش آن را می‌توان حدود 1060 میلیارد تومان دانست.
  • شرکت مدیریت توسعه انرژی تأمین مالکیت دو نیروگاه 1000 مگاواتی هرمزگان و 600 مگاواتی طوس را در اختیار دارد.

پرتفوی بورسی و غیربورسی صبا تامین و دیگر شرکت‌های سرمایه‌گذاری و نکات ارزش‌گذاری هریک از این شرکت‌ها در محصول ان ای وی انیگما قابل مشاهده است.

محاسبه NAV صبا تامین

برای محاسبه NAV صبا تامین حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل و حدود 9 هزار 500 میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای صبا تامین 12،195 ریال محاسبه می‌شود. نسبت قیمت روز در تاریخ 1400/06/27  تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) 56٫7درصد است.

تحلیل بنیادی صبا تامین

تحلیل بنیادی صبا تامین

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور سنتی P/NAV  برای این سهم باید حدود 60 تا 70 درصد باشد. باتوجه به محاسبات انجام شده P/NAV صبا تامین 56٫7 درصد است. پس می‌توان انتظار داشت ارزش سهم صبا تامین در آینده افزایش یابد.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *