تحلیل بنیادی شیراز «شرکت پتروشیمی شیراز»

تحلیل‌ بنیادی
شیراز اصلی

شرکت پتروشیمی شیراز یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین واحدهای تولید اوره و آمونیاک در کشور است. این شرکت با ظرفیت اسمی 3,249,700 تن در سال بخش مهمی از نیازهای کشور و همچنین عرضه در بازارهای جهانی را در این حوزه تامین می‌کند. در حال حاضر شرکت پتروشیمی شیراز جزء واحدهای فرعی شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان (با نماد پارسان) و کنترل نهایی آن، شرکت سرمایه‌گذاری غدیر (وغدیر) است. همچنین شرکت، مالک 100 درصدی شرکت خدمات فنی مهندسی گسترش پتروشیمی شیراز (شرکت فرعی) است. در ادامه به تحلیل بنیادی شیراز و بررسی عملکرد این شرکت پرداخته شده است.

جایگاه شیراز در صنعت

اوره یکی از محصولات پرکاربرد به‌خصوص در زمینه کشاورزی است که با رشد جمعیت و تقاضای مواد غذایی، تقاضای این محصول نیز افزایش خواهد یافت. به همین دلیل بزرگترین واردکنندگان این محصول کشورهایی نظیر هند، آمریکا و برزیل و سایر کشورهای پرجمعیت و پیشرو در حوزه کشاورزی هستند. چین مانند بسیاری دیگر از محصولات، مهمترین بازیگر این بازار به لحاظ تولید و مصرف به شمار می‌رود.

بعد از چین از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان این محصول می‌توان به کشورهایی نظیر روسیه، قطر، عربستان، عمان و حتی ایران اشاره کرد. ایران بدلیل دسترسی فراوان و نسبتا ارزان به ماده اولیه یعنی گاز طبیعی از مزیت رقابتی خوبی برخوردار است. البته تولیدکنندگان ایرانی در سال‌های اخیر بدلیل تحریم‌ها، برای صادرات با مشکلات فراوانی روبرو بوده‌اند و عمدتا محصولات خود را با تخفیف‌های قابل توجهی در جهت حفظ مشتریان، صادر کرده‌اند.

می‌توانید با تحلیل صنعت اوره و آمونیاک بیشتر آشنا شوید.

مهم‌ترین سهامداران شیراز

بیش از نیمی از سهام شیراز متعلق به گروه گسترش نفت و گاز پارسیان است. شرکت مدبران اقتصاد نیز از سهامداران عمده این شرکت است. در جدول زیر تمام سهامداران بالای یک درصد شیراز قابل مشاهده است.

سهامداران شیراز

می‌توانید سهامداران حقوقی زیر یک درصد تمام شرکت‌ها را در سایت انیگما مشاهده کنید.

محصولات شیراز

محصول اصلی شرکت پتروشیمی شیراز اوره است. این شرکت محصولات دیگری مانند آمونیاک و متانول هم تولید می‌کند که در جدول زیر کاربرد و درصد فروش هر یک از این محصولات آمده است.

محصولات شیراز

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

مهمترین مشتریان اوره صادراتی کشورهایی نظیر افغانستان، ترکیه، هند، آسیای میانه، آمریکای لاتین و… هستند. در داخل کشور کود اوره عمدتا در بخش کشاورزی (شامل شرکت‌های خدمات حمايتی و شرکت‌های تعاونی وابسته) و محصولات نيترات آمونيوم به سازمان صنايع دفاع به فروش می‌رسد. همچنین محصولات این شرکت در بورس کالا و بورس انرژی نیز عرضه می‌شود. مقدار، قیمت و مبلغ فروش این محصولات در دوره‌های مالی مختلف در جدول زیر قابل مشاهده است.

فروش شیراز

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

در شرکت پتروشیمی شیراز، گاز سوخت و گاز مایع عمده‌ترین مواد اولیه هستند. این مواد از شرکت گاز استان فارس تامین می‌شوند. در ادامه مقدار و نسبت مواد اولیه و همچنین مبلغ و قیمت هر یک قابل مشاهده است.

مواد اولیه شیراز

سربار

جدول زیر هزینه‌های سربار شیراز را نشان می‌دهد. این هزینه‌ها شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی و… است.

سربار شیراز

صورت سود و زیان ۵ دوره مالی گذشته

در ادامه صورت سود و زیان شیراز در 5 دوره مالی جهت بررسی و پیش‌بینی عملکرد این شرکت قابل مشاهده است. طبق این جدول درآمدهای عملیاتی این شرکت در طول این دو دوره حدود ۲ برابر شده است.

سود و زیان شیراز

مقایسه عملکرد شرکت با سال‌های قبل

تولید کل شرکت پتروشیمی شیراز در سال 1399 با ثبت 344,450,3 تن توانست تا 6 درصد بالاتر از ظرفیت اسمی برنامه‌ریزی شده پیش‌روی کند. همچنین این شرکت با 2 درصد بالاتر از مقدار فروش خود در سال 1398، یک عملکرد مثبت برای خود رقم زد.

در جدول زیر عملکرد این شرکت از سال 1397 تا 1399 آمده است.

مقایسه فروش شیراز

ریسک‌های موثر بر شرکت

مهمترین ریسک‌های تاثیرگذار بر شرکت عبارتند از:

  • تغییرات بهای مواد اولیه از جمله گاز، آب و غیره
  • تغییرات نرخ جهانی ارز
  • نوسان مربوط به بهای فروش اوره صادراتی
  • نرخ‌های مصوب فروش محصولات از جمله اوره توسط دولت
  • ورود شرکت‌های جدید داخلی و خارجی به عنوان تولیدکننده‌های اوره
  • چالش‌های سیاسی و اقتصادی بین‌المللی
  • سیاست‌گذاری‌های اقتصادی دولتی

پیش‌بینی EPS شرکت در دوره مالی منتهی به 1400/12/29

با توجه به بررسی و عملکرد شرکت پتروشیمی شیراز می‌توان فروش اوره صادراتی این شرکت را 1 میلیون و 100 هزار تن و فروش داخلی این محصول را حدود 630 هزار تن در نظر گرفت. در ادامه دیگر مفروضات برای تحلیل و پیش‌بینی EPS این شرکت آمده است.

مفروضات پیش بینی EPS

با توجه به فرضیات در نظر گرفته شده درآمد شیراز برای سال 1400، حدود 13 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود. همچنین اگر بهای تمام‌شده این شرکت با در نظر گرفتن افزایش حامل‌های انرژی پتروشیمی، نرخ افزایش حقوق و دستمزد، و تورم و دلار 22,500 تومان حدود 4 هزار و 600 میلیارد تومان پیش‌بینی شود؛ سود خالص آن با کسر دیگر هزینه‌ها برای هر سهم 14.026 ریال محاسبه می‌شود. با توجه به قیمت روز تاریخ 1400٫04٫27 نسبت P/E برای این سهم 4٫2 محاسبه شده است.

EPS شیراز

شما می‌توانید از طریق لینک Enigma.ir  به تحلیل بنیادی تمامی شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری دسترسی داشته باشید.

سایت انیگما این قابلیت را دارد تا تمامی مفروضات را طبق تحلیل خود تغییر داده و نتیجه را در انواع مختلف تحلیل‌ها مشاهده کنید. همچنین می‌توانید سوالات خود را با تیم تحلیل انیگما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *