تحلیل بنیادی شگویا «پتروشیمی شهید تندگویان»

تحلیل‌ بنیادی
شگویا

شرکت پتروشیمی تندگویان در سال 1377 جهت اجرای طرح‌های تولید اسید ترفتالیک خالص (PTA) و پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) تاسیس شد. طرح‌های PTA/PET اول و دوم در ضلع شمال‌غربی خلیج فارس در استان خوزستان و در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در بندر ماهشهر احداث و به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس عهده‌دار تولید پلی‌اتیلن ترفتالات و اسید ترفتالیک خالص است. در ادامه به تحلیل بنیادی شگویا پرداخته شده است.

 محصولات

اسید ترفتالیک یکی از مهمترین مواد اولیه برای تولید رزین‌های پلی‌اتیلن ترفتالات است که روند رشد تولید و مصرف آن در جهان بسیار چشمگیر است. پلی‌اتیلن ترفتالات نیز از مهمترین مواد اولیه پلی‌استرهای قابل استفاده در تولید الیاف برای صنایع نساجی، صنایع تولید فیلم‌های پلاستیکی، تولید انواع بطری‌های نوشابه، قوطی و ظروف مورداستفاده در بسته‌بندی مواد غذایی، دارویی و بهداشتی است که روند رو به رشدی در تولید و مصرف دارد.

محصولات شگویا

جایگاه شگویا در صنعت پتروشیمی

پتروشیمی تندگویان تنها شرکتی است که در کشور محصول مهم و استراتژیک پلی‌اتیلن ترفتالات گرید بطری را در ایران تولید می‌کند. این محصول نقش تعیین‌کننده‌ای در بهبود سطح رفاه و بهداشت عمومی جامعه ایفا می‌کند. تولید محصولات متنوع و با کیفیت در حوزه‌های مختلف در زمینه نساجی نیز از دیگر نقاط قوت شرکت است. برخورداری از تکنولوژی روز دنیا، دسترسی به بنادر صادراتی، آزادراه، خط‌ آهن و خطوط کشتیرانی بین‌المللی از جمله مزیت‌های رقابتی شرکت است.

 مهم‌ترین سهامداران شگویا

یکی از سهامداران عمده شگویا، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس است. این شرکت به تنهایی 52٫74 درصد و به‌صورت تلفیقی 65٫69 درصد از سهام شگویا را در اختیار دارد.

در سایت انیگما تمامی سهامداران شرکت‌ها به صورت تلفیقی به‌همراه شرکت مادر خود قابل دسترس است. در ادامه صنایع پتروشیمی خلیج فارس و صندوق بازنشستگی نفت به همراه زیرمجموعه‌های خود آمده است.

سهامداران تلفیقی شگویا

شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در غالب سهام عدالت بر روی این شرکت فعال هستند.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

فروش محصولات شرکت در سال 1399 در مقایسه با سال 98 با رشد 42 درصدی همراه بوده است که ناشی از کاهش 1 درصدی مقدار فروش و افزایش 42 درصدی نرخ فروش میانگین نرخ فروش محصولات است.

فروش شگویا

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

حدود 78 درصد از بهای تمام‌شده شرکت مربوط به مواد مصرفی (خوراک) است. تامین‌کنندگان عمده آن پتروشیمی‌های نوری، مارون، فن‌آوران، اصفهان و امیرکبیر هستند که نرخ‌های آن نیز با 5 درصد تخفیف از مبلغ FOB  بر اساس نرخ دلار تعیین می‌شوند. محصولات شرکت نیز در بورس کالا براساس نرخ پایه اعلامی توسط دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی مشخص می‌گردد.

مواد اولیه شگویا

سربار

در جدول زیر هزینه‌های سربار شگویا شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی و نقل و سایر هزینه‌های آمده است.

سربار شگویا

صورت سود و زیان 5 دوره مالی گذشته

در ادامه صورت سود و زیان شگویا جهت بررسی و پیش‌بینی عملکرد این شرکت قابل مشاهده است.

صورت سود و زیان شگویا

پیش‌بینی دوره مالی منتهی به 29 اسفند 1400

با فرض میانگین دلار 22.500 تومان در سال 1400 شرکت توانایی ساخت حدود 175 تومان سود خالص به ازای هر سهم را دارد. با این فرض و قیمت روز آن در سطح P/E حدودا 6 واحدی است. می‌توان با فرض ثبات شرایط و تعادل در بازار، این قیمت‌ها را به ارزش واقعی نزدیک دانست.

اما اگر برای دلار نرخ‌های بالاتری را در نظر بگیریم و همچنین شرکت بتواند با بهبود عملکرد خود حاشیه سود محصولاتش را حفظ و ارتقا دهد شاید بتوان انتظار رشد بهتری را برای این سهم در نظر گرفت.

تحلیل شگویا

در سایت انیگما تحلیل بنیادی تمامی شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری وجود دارد. این تحلیل‌ها توسط تیمی متخصص به‌طور پیوسته با تغییر متغیرها و قیمت‌گذاری‌ها به‌روز می‌شوند. شما می‌توانید از طریق لینک Enigma.ir تحلیل بنیادی شگویا را مشاهده کنید.

سایت انیگما این قابلیت را دارد تا تمامی مفروضات را طبق تحلیل خود تغییر داده و نتیجه را در انواع مختلف تحلیل‌ها مشاهده کنید. همچنین می‌توان برای یک شرکت با سناریوهای مختلف تحلیل ایجاد کرد و نتایج را مشاهده نمود.

همچنین می‌توانید سوالات خود را با تیم تحلیل انیگما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *