تحلیل بنیادی شپنا «شرکت پالایش نفت اصفهان»

تحلیل‌ بنیادی
شپنا

شرکت پالایش نفت اصفهان با نماد شپنا یکی از شرکت‌های مهم در زمینه پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در کشور است. این شرکت در سال ۱۳۸۶ با داشتن سودآوری و بهره‌وری بیشتر نسبت به دیگر شرکت‌های پالایشی، به‌عنوان یکی از مراکز نفتی پیشگام در مجموعه صنعت عظیم نفت کشور، مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی قرار گرفت و با عرضه سهام آن در بازار بورس، با نماد شپنا به بخش خصوصی واگذار شد. شپنا هم‌اکنون بیش از 20 درصد نیاز کشور به فرآورده‌های نفتی را تأمین می‌کند. در این مقاله به تحلیل بنیادی شپنا و محاسبه EPS این شرکت پرداخته شده است.

جایگاه شپنا در صنعت

در حوزه صنعت پالایش نفت جمعا ده شرکت فعالیت می‌کنند. از این تعداد شرکت پالایش نفت اصفهان (شپنا) یکی از شش شرکت پالایشی پذیرفته شده در بورس است. شرکت پالایش نفت اصفهان در قیاس با نه شرکت دیگر در سال ۱۳۹۸ از نظر دریافت خوراک نفت خام و میعانات گازی در جایگاه سوم قرار دارد و از منظر تولید محصول نفت گاز مقام نخست، گاز مایع مقام دوم، بنزین و نفت کوره مقام سوم و نفت سفید جایگاه چهارم قرار دارد.

نمودار زیر مقایسه ظرفیت پالایش نفت شرکت‌های پالایشی بر حسب هزار بشکه در روز است.

نمودار مقایسه‌ای
ظرفیت پالایش نفت شرکت‌های پالایشی

مهم‌ترین سهامداران شپنا

شرکت آوای پردیس سلامت و توسعه سرمایه رفاه نسبت به سایر سهامداران شپنا دارای درصد بیشتری از سهام این شرکت هستند. در ادامه برخی از سهامداران عمده شپنا به همراه تعداد سهام و ارزش هر یک به تاریخ 1400٫05٫11 قابل مشاهده است.

سهامداران شپنا

می‌توانید برای مشاهده تمام سهامداران شپنا به محصول سهامداران انیگما مراجعه کنید.

تولیدات شرکت و نحوه توزیع آن

شرکت پالایش نفت اصفهان دارای محصولات زیادی در زمینه فرآورده‌های نفتی مانند بنزین است. در جدول زیر محصولات تولیدی این شرکت قابل مشاهده است.

محصولات شپنا

فرآورده‌های اصلی از قبیل بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره و گاز مایع برای توزیع به شرکت ملی پخش ارسال می‌شوند. فرآورده‌های ویژه نیز به‌عنوان خوراک یا ماده اولیه به سایر صنایع با مشتریان عمده ارائه و بخشی هم در بورس کالای ایران عرضه می‌شوند. بخش دیگری از فرآورده‌های ویژه نظیر نفت سفید آیزوماکس، نفتا، انواع حلال‌ها و… که در زمره خوراک صنایع کوچکتر نیز قرار می‌گیرند، در بورس کالا بصورت مستمر عرضه می‌شوند.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

نفت خام تحویلی به پالایشگاه‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی داخلی بر اساس میانگین قیمت صادراتی در مبادی اولیه صادراتی در یک ماه شمسی محاسبه می‌شود. قیمت فرآورده‌های تحویلی به شرکت‌های اصلی و تابعه وزارت نفت نیز بر اساس قیمت‌های صادراتی محاسبه و مابه‌التفاوت آن در حساب‌های شرکت و وزارت نفت ثبت و تا پایان تیر ماه هر سال نیز تصفیه می‌شوند. جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ فروش محصولات این شرکت را نشان می‌دهد.

فروش شپنا

بررسی روند کرک اسپرد در یک سال گذشته

نکته مهم برای بررسی روند سودآوری پالایشگاه بررسی کرک اسپرد محصولات شرکت است. به اختلاف قیمت بین یک بشکه نفت خام و یک بشکه فرآورده‌های حاصل از آن، کرک اسپرد گفته می‌شود. فعالان بازار نفت، عموما در معرض ریسک فاصله قیمت کرک اسپرد با نفت خام قرار دارند.

با توجه به  فروش تماما داخلی شرکت، شرایط تحریمی، عدم شفافیت نرخ‌های فروش شرکت در فرآورده‌های اصلی و اختلاف معنادار آن با نرخ‌های اعلامی نشریه پلتس که از منابع معتبر قیمتی است، برای تحلیل پالایشگاه‌ها، ناچار به اتکای صرف به گزارش‌های شرکت هستیم. اما برای داشتن یک دیدگاه مناسب از روند رشد یا افت این نرخ‌ها، می‌توان نگاهی به روند قیمتی کرک اسپردها در نشریه پلتس داشت.

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

عمده‌ترین ماده اولیه تولیدات شرکت پالایش نفت اصفهان نفت خام است. در ادامه میزان مواد اولیه مصرفی، قیمت، مبلغ و نسبت مصرف هریک آمده است.

مواد اولیه شپنا

سربار شپنا

سربار شپنا شامل حقوق و مزایا، استهلاک، هزینه مواد مصرفی و… به شرح جدول زیر است.

سربار شپنا

صورت سود و زیان شپنا در ۵ دوره مالی گذشته

صورت سود و زیان یکی از صورت‌های مالی مهم برای تحلیل بنیادی و ارزش‌گذاری سهام شرکت‌ها است. این صورت مالی اطلاعات مورد نیاز از روند عملکرد یک شرکت را در اختیار تحلیلگران بنیادی قرار می‌دهد. تصویر زیر صورت سود و زیان شرکت پالایش نفت اصفهان در ۵ دوره‌ مالی را نشان می‌دهد.

سود و زیان شپنا

بررسی EPS و P/E تحلیلی شرکت منتهی به سال مالی 1400٫12٫29

برای تحلیل بنیادی شپنا و پیش‌بینی سود خالص (EPS) این شرکت قیمت نفت سنگین در ایران 71 دلار بر بشکه، کرک اسپرد بنزین 10 دلار بر بشکه و کرک اسپرد نفت گاز (گازوئیل) 6 دلار بر بشکه در نظر گرفته شده است.

با توجه به مفروضات فوق می‌توان برای شرکت پالایشگاه نفت اصفهان در دوره مالی منتهی به پایان اسفند 1400، سودی حدود 1،945 ریال برای هر سهم درنظر گرفت. با توجه به قیمت روز تاریخ 1400٫05٫11 در سایت tsetmc.com (12,040 ریال) نسبت P/E برای این سهم 6٫2 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شپنا

لازم به ذکر است در تحلیل فوق، نرخ افزایش حامل‌های انرژی در سال 1400 بر اساس مصوبه مجلس 150% و نرخ حقوق و دستمزد نیز 40% نسبت یه سال 1399 افزایش یافته است.

برای مشاهده تحلیل بنیادی تمام شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری به سایت انیگما مراجعه کنید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *