تحلیل بنیادی شپدیس «شرکت پتروشیمی پردیس»

تحلیل‌ بنیادی
شپدیس

شپدیس ابتدا با نام پتروشیمی اوره و آمونیاک غدیر در سال 1383 به ثبت رسید. نام این شرکت در سال 1387 به پتروشیمی پردیس تغییر یافت. سپس در سال 1390 با نماد «شپدیس» در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. در حال حاضر، این شرکت جزو واحدهای فرعی شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان و واحد تجاری نهایی، گروه شرکت سرمایه‌گذاری غدیر است. در ادامه به تحلیل بنیادی شپدیس و بررسی EPS تحلیلی این شرکت توسط بررسی صورت سود و زیان و دیگر آیتم‌های تاثیرگذار در آن پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

موضوع شرکت پتروشیمی پردیس شامل احداث، راه‌اندازی و بهره‌برداری کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش، صدور محصولات پتروشیمی است. ذخیره و صادرات و تبدیل کلیه مواد پتروشیمی و پتروشیمیایی و فرآورده‌های فرعی و مشتقات ذی‌ربط آن‌ها از دیگر فعالیت‌های شرکت محسوب می‌شود. همچنین از جمله فعالیت‌های اشرکت می‌توان به انجام کلیه فعالیت‌های تولیدی، صنعتی، بازرگانی، فنی و مهندسی مرتبط با عملیات شرکت اشاره نمود.

جایگاه شپدیس در صنعت پتروشیمی

شرکت پتروشیمی پردیس مالک بزرگترین مجتمع تولیدکننده اوره و آمونیاک در خاورمیانه است. علاوه بر این، شپدیس یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این محصولات در سطح جهان محسوب می‌شود. حجم بالای تولیدات و فن‌آوری برتر، هماهنگی با استانداردهای زیست‌محیطی، سهولت دسترسی به خوراک گاز طبیعی، خطوط حمل و نقل دریایی و برخورداری از تأسیسات ذخیره‌سازی و اسکله بارگیری اختصاصی برای صادرات محصول اوره، از جمله مزیت‌ها و ویژگی‌های این مجتمع است. این ویژگی‌ها چشم‌انداز روشنی را برای جایگاه این شرکت در بازارهای بین‌المللی ترسیم می‌کند. این شرکت از رکورد بالاترین میزان فروش سالیانه محصول اوره (2 هزار و نهصد تن) از ابتدای راه‌اندازی تا پایان سال مالی 1399 برخوردار است.

مهمترین سهامداران شپدیس

گروه گسترش نفت و گاز پارسیان با داشتن 69 درصد از سهام این شرکت، مهمترین سهامدار آن است. سایر سهامداران بالای یک درصد شپدیس به شرح جدول زیر است.

سهامداران شپدیس

صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح به صورت تلفیقی حدود 70 درصد از سهام شرکت پتروشیمی پردیس را در اختیار دارد. در سایت انیگما سهامداران تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود نمایش داده شده‌اند.

سهامداران تلفیقی شپدیس

محصولات و خدمات اصلی شرکت پتروشیمی پردیس

شرکت پتروشیمی پردیس تولیدکننده و عرضه‌کننده محصولات آمونیاک و اوره است. مصارف محصولات تولیدی به شرح جدول زیر است.

محصولات

همانگونه که در جدول فوق مشخص است مصارف محصولات تولیدی شرکت بستگی به افزایش فعالیت‌های کشاورزی دارد. در ادامه نمودار فرآیند تولید محصولات ارائه شده است.

فرآیند تولید محصولات شپدیس

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

شرکت پتروشیمی پردیس در سال 1399 بالاترین میزان فروش سالیانه محصول اوره صادراتی (1.9 میلیون‌تن) را نسبت به سال‌های گذشته داشته است. پیش‌بینی میزان فروش، قیمت و مبلغ هر یک از محصولات شپدیس در جدول زیر نمایش داده شده است. با توجه به این جدول، پیش‌بینی می‌شود مبلغ فروش شرکت تا انتهای سال مالی 1401 حدود 27هزار و هشتصد میلیارد تومان (افزایش 255 درصدی نسبت به سال قبل) باشد.

فروش شپدیس

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

مواد اولیه موردنیاز برای پتروشیمی پردیس شامل گاز طبیعی، آب خنک­کننده، بخار، برق اکتیو و سایر مواد شیمیایی است. شرکت پتروشیمی مبین تامین‌کننده مواد اولیه محصولات این شرکت است. به همین منظور شرکت پردیس با شرکت پتروشیمی مبین قراردادی منعقد کرده است. طبق این قرارداد، شرکت مذکور خوراک و سرویس‌های جانبی موردنیاز را تأمین می‌کند. جدول زیر میزان و نسبت مصرف مواد اولیه شرکت و قیمت هر یک و همچنین پیش­بینی روند آن تا پایان سال مالی 1401 را نشان می‌دهد.

مواد اولیه شپدیس

سربار

حقوق و مزایای نماد شپدیس با توجه به نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401 (40درصد) حدود 300 میلیارد تومان محاسبه شده است. دیگر اقلام موردنظر در بخش سربار شرکت شامل استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی، هزینه حمل و نقل و انتقالات و سایر است. پیش‌بینی مبالغ آیتم‌های سربار شپدیس در جدول زیر ارائه شده است.

سربار شپدیس

صورت سود و زیان شپدیس

در ادامه برای تحلیل بنیادی شپدیس صورت سود و زیان آن نمایش داده شده است. شرکت پتروشیمی پردیس در دوره 9 ماهه منتهی به 1400/03/31، 13 هزار و ششصد میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است. این شرکت میزان 9 هزار و دویست میلیارد تومان از درآمد عملیاتی خود را به سود ناخالص تبدیل کرده است. درآمدهای عملیاتی این شرکت تا انتهای سال مالی 1401 حدود 27 هزار و هشتصد میلیارد تومان محاسبه شده است. با کسر دیگر هزینه‌های شرکت و درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها، سود خالص این شرکت تا انتهای سال مالی 1401 حدود 17 هزار و صد میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. اقلام صورت سود (زیان) شرکت طبق بودجه اولیه و بودجه اصلاحی و عملکرد به شرح جدول زیر است.

صورت سود و زیان شپدیس

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی 1401/06/31

در تحلیل بنیادی شپدیس ظرفیت اسمی تولید 2،040 هزارتن آمونیاک و 3،225 هزارتن اوره در سال در نظر گرفته شده است. با درنظرگرفتن 20 درصد نرخ افزایش حامل‌های انرژی سال 1401 و 30 درصد تورم، میزان سود خالص شپدیس به ازای هر سهم (EPS) 28،594 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400/6/11 در سایت www.tsetmc.com (155،480 ریال) نسبت قیمت به EPS شرکت 5.4 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شپدیس

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *