تحلیل بنیادی شفن «شرکت پتروشیمی فن‌آوران»

تحلیل‌ بنیادی
شفن

شرکت پتروشیمی فن‌آوران واحد تجاری فرعی شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) است که خود نیز از گروه شرکت‌های سازمان تامین اجتماعی است. حوزه فعالیت این شرکت در زمینه تولید متانول و اسیداستیک‌ است. در این مقاله به تحلیل بنیادی شفن و محاسبه EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

کاربرد متانول

متانول یکی از سه محصول بسیار مهم صنایع شیمیایی در دنیا است و مواد بسیاری از آن مشتق می‌شوند. استفاده از متانول در انواع حلال‌ها و ضدیخ، تولید انواع پلاستیک، تخته سه‌لایی، رنگ و مواد منفجره، تولید انواع ظروف و تجهیزات آشپزخانه، دوربین‌های عکاسی و فرمالدئیدها (فرمالین) جهت مصارف خانگی و تولید انواع رزین‌ها، تهیه M.T.B.E جهت ارتقا درجه آرام‌سوزی بنزین و جایگزین TEL کاربرد دارد.

مقاله پیشنهادی← تحلیل صنعت متانول

با توجه به کمبود قابل پیش‌بینی منابع انرژی در جهان، مصرف مستقیم متانول به‌عنوان سوخت پاک یا در تولید هیدروژن مصرفی پیل‌های سوختی در آینده، بسیار مورد توجه است.

جایگاه شفن در صنعت

طبق آمار منتشر شده توسط موسسه IHS، در سال ۲۰۲۰ ظرفیت اسمی تولید متانول جهان بالغ بر ۱۳۰,۰۰۰ میلیون تن بوده است. در شرایط فعلی کشور، توان اسمی تولید متانول 12،290 میلیون تن است که 9٫45 درصد ظرفیت اسمی کل متانول جهان است.

شرکت پتروشیمی فناوران با ظرفیت اسمی یک میلیون تن تولید متانول در سال، 8٫13 درصد از کل ظرفیت اسمی متانول در ایران و حدود 0٫76 درصد متانول جهان را به خود اختصاص داده است. همچنین این شرکت تنها تولیدکننده محصول اسید استیک در کشور است. در ادامه سهم ایران از ظرفیت تولید متانول در سال 2020 قابل مشاهده است.

تولید متانول در ایران

زنجیره تولید متانول

تولید صنعتی متانول با استفاده از گاز خوراک طبیعی انجام می‌شود که طی آن گاز در واحد تولیدی، پس از گوگردزدایی به همراه بخار آب وارد ریفرمر شده و در دمای حدود 900 درجه سانتی‌گراد تبدیل به گاز سنتز حاوی هیدروژن، مونوکسید کربن و گاز کربنیک می‌شود. گاز سنتز تولیدی پس از سرد شدن، تحت فشار قرار گرفته و در راکتورهای بخش سنتز به متانول خام تبدیل می‌شود. پس از جداسازی آب موجود از متانول خام در واحد تقطیر، متانول خالص با درجه خلوص AA تولید می‌شود.

زنجیره تولید متانول
زنجیره تولید متانول

تکنولوژی شرکت

اصلی‌ترین دارندگان لیسانس تولید متانول در جهان شرکت‌های لورگی، تاپسو و داوی هستند. واحد متانول از سه بخش عمده: 1-تولید گاز سنتز 2- تبدیل گاز سنتز به متانول 3- خالص‌سازی متانول، تشکیل شده است. عمده‌ترین تفاوت بین روش‌های تولید متانول تفاوت در تولید گاز سنتز است که در روش استفاده شده در پتروشیمی فن‌آوران از لیسانس شرکت تاپسو که از روش تبدیل گاز با بخار آب به گاز سنتز است، استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که جدیدترین تکنولوژی، استفاده از روش اتوترمال به منظور تولید گاز سنتر بوده و تحت لیسانس شرکت‌های لورگی و داوی است.

مهم‌ترین سهامداران شفن

تاپیکو مهم‌ترین سهامدار شرکت پتروشیمی فن‌آوران است. در جدول زیر سهامداران بالای یک درصد شفن قابل مشاهده است.

سهامداران شفن

بیش از نیمی از سهام شفن به صورت تلفیقی متعلق به سازمان تامین اجتماعی است. می‌توان تمام سهامداران شفن به صورت عادی و تلفیقی را در سایت انیگما مشاهده کرد.

سهامداران تلفیقی شفن

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

شرکت پتروشیمی فن‌آوران سالانه یک میلیون تن متانول با درجه خلوص AA تولید تا نیاز بازارهای داخلی و صادراتی را تامین کند. همچنین همزمان بخشی از تولید خود را به‌عنوان متانول قابل مصرف داخلی، برای اسیداستیک تولیدی خود استفاده می‌کند. در ادامه میزان تولید و مبلغ فروش داخلی و صادراتی محصولات این شرکت قابل مشاهده است.

فروش شفن

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

در ادامه میزان، نسبت مصرف و قیمت گاز طبیعی و دی‌اکسید کربن به‌عنوان ماده اولیه تولیدات شرکت پتروشیمی فن‌آوران آمده است.

مواد اولیه شفن

سربار

سربار شفن شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… در جدول زیر آمده است.

سربار شفن

صورت سود و زیان شرکت در ۵ دوره مالی گذشته

صورت سود و زیان یکی از صورت‌های مالی مهم برای تحلیل بنیادی و ارزش‌گذاری سهام شرکت‌های تولیدی است. این صورت مالی اطلاعات موردنیاز از روند عملکرد یک شرکت را در اختیار تحلیلگران بنیادی قرار می‌دهد که از سامانه کدال قابل دریافت است. تصویر زیر صورت سود و زیان شرکت پتروشیمی فن‌آوران در ۵ دوره‌ مالی گذشته را نشان می‌دهد.

صورت سود و زیان شفن

بررسی EPS و P/E تحلیلی شرکت منتهی به سال مالی ۱۴۰۰٫۱۲٫۲۹

با درنظر گرفتن قیمت متانول پتلس در سال 1400 به میزان 309 دلار بر تن و متانول داخلی 261 دلار بر تن، سود خالص شفن به ازای هر سهم 63،167 ریال محاسبه شده است. برای تحلیل بنیادی شفن قیمت روز این سهم به تاریخ 1400٫05٫16 در سایت tsetmc.com (383،540  ریال) نسبت P/E شفن 6٫1 برآورد می‌شود.

تحلیل بنیادی شفن

باید توجه شود که حدود ۵۰۰۰ تومان از EPS سال ۱۳۹۹ شرکت پتروشیمی فن‌آوران مربوط به فروش ناشی از سرمایه‌گذاری‌های خود در تاپیکو بوده است که جزء سود عملیاتی شرکت محسوب نمی‌شود. امکان تکرار این اتفاق در سال ۱۴۰۰ بسیار کم است. از طرفی تقسیم سود شناسایی شده نیز در قالب سود نقدی دور از انتظار است.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *