تحلیل بنیادی شسپا «شرکت نفت سپاهان»

تحلیل‌ بنیادی
شسپا

پالایشگاه نفت سپاهان در سال 1371 به­‌عنوان یکی از واحدهای پالایشگاه اصفهان آغاز به فعالیت کرد. این واحد پالایشگاهی در ابتدای مهر ماه سال 1378 به­ صورت یک شرکت سهامی خاص تحت عنوان شرکت تصفیه روغن اصفهان به ثبت رسید. سرمایه اولیه شرکت در بدو تاسیس، مبلغ ۱۰ میلیون ریال بود که طی چند مرحله افزایش سرمایه، به مبلغ فعلی ۹۵۰۰ میلیارد ریال رسیده است. در این مقاله برای تحلیل بنیادی شسپا، به بررسی عوامل موثر و محاسبه سود خالص یا همان EPS تحلیلی شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت نفت سپاهان، تأسیس و ایجاد کارخانجات، به‌منظور ساخت روغن‌های پایه جهت تولید انواع روغن‌های موتور موردنیاز خودروهای گوناگون و ماشین‌آلات صنعتی و کشاورزی و محصولات جانبی و مشتقات حاصله از آن‌ها مانند گریس، حشره‌کش، روغن موتور، انواع افزودنی‌ها، ضدیخ و… جهت عرضه و فروش در داخل و خارج از کشور است. همچنین واحد تولید پارافین صنعتی نیز با ظرفیت تولید۲۰,۰۰۰ تن پارافین و ۱,۰۰۰ تن گریس در سال، از سال ۱۳۹۷ در اشتهارد شروع به فعالیت کرده است. در حال حاضر این واحد در سطح حجم تولید ۱,۵۰۰ تن در ماه فعال است. تولید ضدیخ نیز توسط شرکت فرعی اوجان شیمی تبریز انجام می‌شود.

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت نفت سپاهان به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده و تأمین‌کننده روغن پایه گروه یک در خاورمیانه سهم مناسبی از بازارهای صادراتی را اختیار دارد که باتوجه به رشد نرخ ارز، فرصت مناسبی برای کسب سود فراهم می‌آورد. یکی از اهداف شرکت نفت سپاهان، کاهش خام فروشی و تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر و کسب جایگاه مناسب برای برند اسپیدی در بازارهای داخلی است.

شرکت نفت سپاهان در مقایسه با تکنولوژی دیگر شرکت‌های داخلی از دیدگاه Energy conservation (حفاظت انرژی) و تولید واکس حاوی روغن کمتر، در شرایط بهتری قرار دارد. همچنین پروژه چهار مرحله‌ای شدن فیلتراسیون (Trippl effect) و ریکاوری حلال، فقط در شرکت نفت سپاهان اجرا شده است.

مهمترین سهامداران شسپا

سهامدار اصلی پالایشگاه نفت سپاهان، شرکت گروه پتروشیمی تابان فردا متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری اهداف و سهامدار نهایی صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت است. در ادامه سهامداران بالای یک درصد شسپا قابل مشاهده است.

سهامداران شسپا

صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت به همراه زیرمجموعه‌های خود حدود 70 درصد از سهام شسپا را در اختیار دارد. همچنین پالایشگاه نفت اصفهان نیز به صورت تلفیقی صاحب 17 درصد از سهام این شرکت است.

سهامدار تلفیقی شسپا

محصولات

محصولات اصلی شرکت، شامل انواع روغن‌های پایه، روغن موتورهای صنعتی، موتوری بنزینی و گازسوز، روغن‌های موتوری دیزلی، انواع روغن‌های هیدرولیک، دریایی، کمپرسور، انواع اسلاک وكس، انواع اکستراکت، پارافین و محصولات جانبی شامل ضدیخ و… است. محصولات این شرکت از دو طریق عرضه در بورس کالا و خارج از بورس براساس قواعد اینکوترمز صادر می‌شود. همچنین فروش در بازارهای داخلی از طریق بورس کالا، عاملین و بازاریابی، توزیع و فروش بصورت مویرگی از طریق شرکت فرعی کیمیا اسپیدی قشم انجام می‌شود.

ظرفیت اسمی شرکت نفت سپاهان تولید سالانه 459.000 تن انواع روانکار و 323.000 تن محصولات جانبی است. نرخ محصول اصلی شرکت در بازارهای جهانی بر اساس عرضه و تقاضای کل تعیین می‌شود. قیمت‌گذاری محصولات اصلی داخلی نیز بر اساس مجوزهای صادره از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تعیین می‌شوند.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

جمع فروش 4 ماهه‌ی اول سال 1400 شسپا حدود 4.986 میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره‌ی مشابه سال گذشته 167 درصد رشد کرده است. دلیل اصلی رشد فروش این شرکت را می‌توان در افزایش نرخ فروش در کنار رشد مقداری فروش محصولات جستجو کرد.

پیش‌بینی می‌شود این شرکت تا پایان سال 11 هزار میلیارد تومان فروش داخلی و صادراتی از محصولات روانکار و سایر محصولات جانبی خود داشته باشد. در ادامه روند و پیش‌بینی میزان فروش محصولات این شرکت قابل مشاهده است.

فروش شسپا

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

عمده لوبکات مصرفی شرکت توسط پالایشگاه نفت اصفهان تامین می‌شود. نرخ این محصول برابر با میانگین آخرین نرخ لوبکات مرغوب سبک و سنگین اعلامی دفتر ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در نظر گرفته می‌شود.

مابقی خوراک این شرکت نیز توسط پالایشگاه بندرعباس تامین می‌شود. از این رو نوسانات نرخ ارز و نفت خام، تاثیر انکارناپذیری بر بهای تمام شده و میزان سودآوری شرکت خواهند داشت.

مواد اولیه شسپا

سربار

حقوق و مزایای شسپا باتوجه به نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال ۱۴۰۰ (۴۰درصد) حدود 132 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. همچنین با در نظر گرفتن 50 درصد نرخ افزایش حامل‌های انرژی در سال 1400 هزینه حمل و نقل حدود 12 هزار میلیارد تومان محاسبه شده است. در ادامه دیگر هزینه‌های سربار شسپا شامل هزینه‌هایی مانند استهلاک، سوخت و… آمده است.

سربار شسپا

صورت سود و زیان شسپا

شرکت پالایشگاه نفت سپاهان در سال گذشته حدود 7 هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است. باتوجه به اینکه این شرکت در سه ماهه اول سال 1400 میزان 2 هزار و 700 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته، پیش‌بینی می‌شود تا انتهای سال حدود 11 هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد. همچنین با توجه به بهای تمام شده شرکت پیش‌بینی می‌شود از این میزان 3 هزار و 300 هزار میلیارد تومان به سود ناخالص تبدیل شود. مهمترین نکته در خصوص بهای تمام‌شده محصولات شرکت وزن بالای مواد اولیه در این بخش است که چیزی در حدود 90 درصد از بهای تمام شده محصولات را به خود اختصاص می‌دهد.

با کسر سایر هزینه‌های این شرکت سود پیش‌بینی شده خالص شرکت 2 هزار و 800 میلیارد تومان است.

سود و زیان شسپا

EPS  و P/E  تحلیلی دوره مالی منتهی به ۱۴۰۰٫۱۲٫۲۹

در تحلیل بنیادی شسپا قیمت انواع روانکار داخلی 25 هزار میلیارد تومان بر تن 651 دلار بر تن در نظر گرفته شده است. همچنین با در نظر گرفتن 30 درصد تورم سال 1400، میزان سود خالص شسپا به ازای هر سهم 579 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400٫06٫08 در سایت www.tsetmc.com  (2،993ریال) نسبت قیمت به EPS شرکت 5٫2 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شسپا

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *