تحلیل بنیادی شستا «شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی»

تحلیل‌ بنیادی
شستا

شرکت سرمایه‌گذاری تأمين اجتماعی در تاريخ 1399٫01٫20 در بخش هلدينگ چندرشته‌اي صنعتی در بازار دوم بورس درج و ده درصد از سهام آن در تاريخ 1399٫01٫27 در بازار بورس عرضه عمومی شد. هدف اصلی شستا مديريت کارآمد منابع مالی تخصيص يافته با رويکرد سودآوری و ارزش افزوده حداکثری در بازارهای سرمايه داخلی و خارجی از طريق فعاليت‌های توليدی، خدماتی و بازرگانی است. در این مقاله به تحلیل بنیادی شستا از طریق محاسبه NAV آن پرداخته شده است.

جایگاه شستا در صنعت

به‌واسطه در اختیار داشتن 175 شرکت مدیریتی و 90 شرکت غیرمدیریتی و پوشش طیف متنوعی از حوزه‌های صنعتی شامل نفت، گاز و پتروشیمی، دارویی، معدنی و فلزی، کشت و دامداری، کشتیرانی، سیمان و ارتباطات در نظام اقتصادی کشور نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند.

صنعت شستا

 

سهامداران شستا

شستا از زیرمجموعه‌های سازمان تامین اجتماعی است و این سازمان بیشترین سهام شستا را در اختیار دارد. در ادامه برخی از سهامداران شستا به همراه درصد سهام و ارزش هر یک آمده است.

سهامداران انیگما

در محصول سهامداران انیگما تمام سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر یک درصد که در کدال گزارش شده‌ است، به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است. در حالت تلفیقی هر شرکت با شرکت مادر خود نمایش داده می‌شود. در جدول زیر سازمان تامین اجتماعی به همراه زیرمجموعه‌های خود به صورت تلفیقی نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی شستا

تحلیل NAV شستا

برای تحلیل بنیادی شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) آن محاسبه شود. شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ دارای دو نوع دارایی هستند. سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شده‌اند که به آن پرتفوی بورسی گفته می‌شود. همچنین هرگونه سرمایه‌گذاری که در بورس نباشد، مانند سرمایه‌گذاری در فلزات گران‌قیمت، املاک و مستغلات، اوراق و… یا سرمایه‌گذاری در دیگر شرکت‌هایی که در بورس حضور ندارند نیز پرتفوی غیربورسی شرکت را تشکیل می‌دهند. در ادامه پرتفوی بورسی و غیربورسی شستا بررسی شده است.

پرتفوی بورسی شستا

ارزش روز پرتفوی بورسی منهای بهای تمام شده آن مازاد ارزش پرتفوی بورسی نام دارد. مازاد ارزش پرتفوی بورسی شستا حدود 140 هزار میلیارد تومان است. در ادامه برخی از مهم‌ترین ارزش پرتفوی بورسی شستا قابل مشاهده است.

پرتفوی بورسی شستا

پرتفوی غیربورسی شستا

مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی شستا نیز 35 هزار میلیارد تومان است که در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

پرتفوی غیربورسی شستا

برای محاسبه ارزش پرتفوی غیربورسی، باید تمامی شرکت‌های مهم غیربورسی را تحلیل و ارزش‌گذاری کرد. تحلیل‌های انجام شده باید به‌طور پیوسته به‌روز شوند. تیمی متخصص در انیگما ارزش تمامی شرکت‌های غیربورسی را تحلیل و به‌روزسانی می‌کنند. برخی از تحلیل‌های پرتفوی غیربورسی شستا توسط تیم انیگما در ادامه آمده است.

  • شرکت سرمایه‌گذاری صنایع عمومی تامین در تاریخ 31 اردیبهشت 1400 دارای بیش از 4100 میلیارد تومان پرتفوی بورسی با بهای تمام شده 170 میلیارد تومان بوده است. با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت ارزش خالص دارایی‌های آن را می‌توان حدود 6000 میلیارد تومان دانست.

محاسبه NAV شستا

برای محاسبه NAV و تحلیل بنیادی شستا حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای شستا 14،151 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت به NAV شرکت (P/NAV) در تاریخ 1400٫05٫13 در سایت www.tsetmc.com  (13،500 ریال) حدود 96 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شستا

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *