تحلیل بنیادی کاوه «شرکت فولاد کاوه جنوب کیش»

تحلیل‌ بنیادی
شگویا

صنعت فولاد جایگاه استراتژیکی در اقتصاد جهان دارد. فولاد با بسیاری از صنایع مختلف مانند خودروسازی، ساخت‌وساز و… ارتباط تنگاتنگی دارد. به همین دلیل بازارهای جهانی فولاد با چشم‌اندازهای روشنی در زمینه افزایش تقاضا مواجه هستند. چین با تولید تقریبا نیمی از فولاد مصرفی در جهان، بزرگترین کشور فعال در صنعت فولاد شناخته می‌شود. بنابر گزارشات انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد خام جهان در سال ۲۰۲۰ به ۱۸۲۹ میلیون تن رسید که در مقایسه با سال ۲۰۱۹ در حدود 1/2 درصد کاهش داشته است. ایران نیز با تولید 29 میلیون تن فولاد خام در سال 2020 و رشدی معادل 13/4 درصد نسبت به سال قبل، به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد خام در منطقه خاورمیانه بوده و در زمره 10 تولیدکننده بزرگ جهان قرار دارد. در این مقاله به تحلیل بنیادی کاوه (شرکت فولاد کاوه جنوب کیش) به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان فولاد در ایران، پرداخته شده است.

جایگاه کاوه در صنعت

فعالیت‌های اصلی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش شامل تولید آهن اسفنجی و تکمیل پروژه‌های فولادسازی، گندله‌سازی، پروژه‌های زیرساخت شامل آب شیرین‌کن معادل 55 هزار متر مکعب، پست برق 230 کیلو ولت GIS می‌باشد.

این شرکت با هدف تکمیل زنجیره تولید فولاد از گندله تا مقالع طويل فولادی تأسیس شده است. در حال حاضر این شرکت دارای دو مدول احياء مستقیم به منظور تولید آهن اسفنجی جمعا به ظرفیت 1,886,000 تن می‌باشد که در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. لازم به ذکر است تولید آهن اسفنجی این شرکت قابلیت ارتقاء تا ظرفیت ۲/۲ میلیون تن در سال را دارد.

همچنین شرکت فولاد کاوه جنوب کیش دارای دو واحد تولید شمش فولادی هر کدام به ظرفیت 2/1 میلیون تن می‌باشد. یک واحد آن در سال ۱۳۹۵ افتتاح شد. واحد دوم تولید شمش فولاد کاوه جنوب کیش در سال ۱۳۹۶ به بهره‌برداری رسید.

مهمترین سهامداران کاوه

شرکت گسترش صنایع معدنی کاوه پارس با حدود 53/5 درصد سهامدار عمده کاوه است. پس از آن بنیاد مستضعفان و مدیریت سرمایه کوثر بهمن دارای درصدهای بالایی از سهام کاوه هستند. سهامداران عمده بالای 1 درصد کاوه در جدول زیر و سهامداران زیر 1 درصد در سایت انیگما قابل مشاهده است.

سهامداران کاوه

در سایت انیگما قابلیت دسترسی به همه‌ی سهامداران عمده بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر 1 درصد، به صورت عادی و تلفیقی به‌همراه شرکت مادر، برای تمامی شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری وجود دارد.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

در سال 1399 مقدار فروش (داخلی و صادراتی) شمش ۱ میلیون ۳۸۰ هزار تن و آهن اسفنجی حدود 131 هزار تن بود. در جدول زیر میزان فروش، قیمت و مبلغ محصولات شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در دوره‌های مالی مختلف قابل مشاهده است.

فروش کاوه

در سال 1399 به دلیل افزایش نرخ ناشی از نوسانات ارزی و همچنین افزایش مقدار تولید و فروش بیلت، ارزش فروش محصولات شرکت نسبت به سال ۱۳۹۸ با افزایش ۱۵۰ درصدی مواجه شد، به طوریکه از مبلغ ۵۳ هزار و ۱۸۹ میلیارد ریال در سال 1389 به رقمی بالغ بر 133 هزار و 17 میلیارد ریال در سال 1399رسید.

به دلیل وجود ارزش افزوده بیشتر در محصول نهایی (بيلت)، بیش از ۹۷ درصد از ارزش فروش محصولات شرکت به میزان ۱۲۹ هزار و ۳۹۴ میلیارد ریال به فروش این محصول اختصاص یافت. همچنین به دلیل بالا بودن کیفیت محصولات تولیدی مطابق با استانداردهای بین‌المللی و تحقق رویکرد صادراتی، حدود ۶۴ درصد از حجم فروش محصولات تولیدی این شرکت اعم از آهن اسفنجی و بیلت به ارزش ۸۵ هزار و ۶۱۱ میلیارد ریال به فروش صادراتی تعلق گرفت.

مواد اولیه

مواد اولیه اصلی مصرفی شرکت گندله است. نرخ خرید هر تن گندله طبق قرارداد، معادل 23/5 درصد نرخ فروش هر تن شمش فولاد خوزستان تعیین می‌گردد. در جدول زیر میزان مصرف، قیمت و مبلغ هریک آن قابل مشاهده است.

مواد اولیه کاوه

سربار

در جدول زیر هزینه‌های سربار کاوه در 5 دوره مالی مختلف قابل مشاهده است. این هزینه‌ها شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… می‌باشند.

سربار کاوه

صورت سود و زیان

در تحلیل بنیادی کاوه برای محاسبه سود خالص (EPS) صورت سود و زیان این شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد. تصویر زیر صورت مالی کاوه در دوره‌های مختلف را نشان می‌دهد.

سود و زیان کاوه

نکات تحلیل

در این تحلیل ظرفیت تولید فاز دوم فولادسازی در سال 1400 معادل 450,000 تن در سال لحاظ شده(ظرفیت فاز اول 1,200,000 تن است) و هزینه حمل هر تن آهن اسفنجی در سال 1400 برابر 3,000,000 ریال و هزینه حمل هر تن گندله برابر 3,341,000 در نظر گرفته شده است.

بررسی و پیش‌بینی عملکرد فروش شرکت در سال 1400

جمع فروش 3 ماهه‌ی ابتدای سال فولاد کاوه در حدود 4.995 میلیارد تومان بوده است که نسبت به دوره‌ی مشابه قبلی 223 درصد رشد داشته است. دلایل اصلی رشد آن، افزایش نرخ فروش محصولات و افزایش سهم فروش صادراتی شرکت است.

باتوجه به مقدار 414٫176 تن فروش محقق شده در 3 ماهه اول سال، مجموع تولید در سال 1400، 1,650,000 تن پیش‌بینی می‌شود.

EPS و P/E تحلیلی دوره‌ی مالی 1400/12/29

اگر بهای تمام‌شده این شرکت با در نظر گرفتن افزایش حامل‌های انرژی پتروشیمی، نرخ افزایش حقوق و دستمزد، و تورم و دلار 22,500 تومان حدود 15 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شود؛ سود خالص آن (EPS) با کسر دیگر هزینه‌ها به ازای هر سهم 3،980 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت روز تاریخ 1400/04/21 (21,080 ریال) نسبت P/E برای این سهم 5/1 محاسبه شده است.

eps کاوه

طبق محاسبات انجام شده و آمار و ارقام ارائه شده به نظر میرسد شرکت فولاد کاوه جنوب کیش با توجه به راه اندازی خط جدید تولید خود در سال جدید و همچنین بهره‌گیری از فرصت صادراتی شرکت، در صورت ثابت ماندن شاخص‌های اساسی (نرخ ارز و قیمت جهانی شمش بیلت) می‌تواند یکی از ارزنده‌ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ماه‌های آتی باشد.

در سایت انیگما تحلیل بنیادی تمامی شرکت‌های تولیدی وجود دارد. این تحلیل‌ها به‌طور پیوسته با تغییر متغیرها و قیمت‌گذاری‌ها به‌روز می‌شوند. شما می‌توانید از طریق لینک Enigma.ir تحلیل بنیادی کاوه را مشاهده کنید.

سایت انیگما این قابلیت را دارد که افراد طبق تحلیل خود مفروضات را تغییر داده و نتیجه را در انواع مختلف تحلیل‌ها مشاهده کنند.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *