تحلیل بنیادی شخارک «شرکت پتروشیمی خارک»

تحلیل‌ بنیادی
شخارک

شركت پتروشيمی خارک تحت عنوان شركت سهامی شيميايی خارک به منظور بازيافت پروپان، بوتان، نفتا و گوگرد از گازهای استحصالی چاه‌های حوزه نفتی فلات قاره ايران در سال 1344 تأسيس و در سال 1348 به بهره‌برداری رسيد. این شرکت در سال 1377 با نماد «شخارک» در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. در این مقاله به تحلیل بنیادی شخارک و بررسی EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

شرکت پتروشیمی خارک در حوزه احداث، راه‌اندازی و بهره‌برداری کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش و صدور انواع مختلف محصولات پتروشیمی مانند گوگرد، بوتان، مواد نفتی سنگین‌تر و هر نوع ماده شیمیایی مشابه فعالیت می‌کند. کارخانه این شرکت با ظرفیت اسمی 430 هزارتن به بهره‌برداری رسید. همچنین در سال 1378، بعد از گذشت 30 سال از تاریخ تأسیس آن، با ظرفیت اسمی 660 هزارتن محصول در سال به بهره‌برداری رسیده است.

جایگاه شخارک در صنعت پتروشیمی

شرکت پتروشیمی خارک در صنعت پتروشیمی فعالیت می‌کند. این شرکت در بین شرکت‌های فعال در این صنعت دارای حجم فروش معادل پنج هزار و صد میلیارد تومان در سال 1399 بوده و جزو 100 شرکت برتر است. این شرکت در نظر دارد تا سال 1404، با افزایش مشتریان و گسترش مرحله‌ای حیطه جغرافیایی فعالیت خود، به یکی از سه قطب برتر عرضه متانول در منطقه تبدیل شود.

مهمترین سهامداران شخارک

گروه پتروشیمی تابان فردا با داشتن 39 درصد از سهام این شرکت، مهمترین سهامدار شخارک است. سایر سهامداران عمده بالای یک درصد این نماد به شرح جدول زیر است.

سهامدارن شخارک

صندوق بازنشستگی نفت به صورت تلفیقی 39 درصد از سهام شرکت پتروشیمی خارک را در اختیار دارد. در سایت انیگما سهامداران تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود نمایش داده شده‌­اند.

سهامداران تلفیقی شخارک

محصولات و خدمات اصلی شرکت خارک

محصولات شرکت پتروشیمی خارک شامل گوگرد، بوتان، پروپان، پنتان و مواد نفتی سنگین‌تر، متانول و هر نوع مواد حلقوی نفتی یا خطی است.

متانول ماده اولیه جهت تولید  MTBE، اسید استیک و فرم‌آلدئید و حلال‌های صنعتی است. پروپان به‌عنوان ماده اولیه جهت تهیه الفین‌ها و همچنین سوخت استفاده می‌شود. بوتان نیز به‌عنوان سوخت مصرف داشته و در تولید الفین‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. نفتا که از دیگر محصولات این شرکت است علاوه بر سوخت در تهیه الفین‌ها مصرف دارد. گوگرد به‌عنوان ماده اولیه در کارخانجات تهیه ترکیبات گوگردی، اسید سولفوریک، کودهای مصنوعی، عایق‌های الکتریکی، صنایع داروئی و کارخانجات تولید لاستیک، باروت، کبریت و صنایع بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در شركت پتروشيمی خارک گوگرد به‌صورت گرانول توليد می‌شود.

میزان، قیمت و مبلغ فروش 

میزان فروش، قیمت و مبلغ هر یک از محصولات این شرکت در جدول زیر نمایش داده شده است. هر نوع تغییرات در نرخ ارز مستقیماً در مبلغ درآمد فروش محصولات صادراتی شرکت اثرگذار است. همچنین کاهش نرخ‌های جهانی محصولات تولید شرکت، مستقیماً بر سودآوری شرکت تأثیرگذار خواهد بود. مبلغ فروش این شرکت در سال گذشته (دوره منتهی به 1399/30/12) 5 هزار و صد میلیارد تومان بوده است. با توجه به مفروضات جدول زیر، پیش‌بینی می‌شود مبلغ فروش شرکت تا انتهای سال حدود 8 هزارمیلیارد تومان (56 درصد افزایش نسبت به سال قبل) باشد.

فروش شخارک

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

در جدول زیر میزان، قیمت، مبلغ و نسبت مصرف گاز ترش به عنوان مواد اولیه شرکت پتروشیمی خارک نمایش داده شده است. همچنین روند مصرف این ماده تا پایان سال پیش‌بینی شده است. طبق این جدول مبلغ مصرف گاز ترش تا پایان سال، 2 هزار و دویست میلیارد برآورد شده است.

مواد اولیه شخارک

سربار

حقوق و مزایای نماد شخارک با توجه به نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1400 (40درصد) حدود 325 میلیارد تومان محاسبه شده است. دیگر اقلام موردنظر در بخش سربار شرکت شامل استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی، هزینه حمل و نقل و انتقالات و… است. پیش‌بینی مبالغ آیتم‌های سربار شخارک در جدول زیر نمایش شده است.

سربار شخارک

صورت سود و زیان شخارک

در ادامه برای تحلیل بنیادی شخارک صورت سود و زیان آن نمایش داده شده است. این شرکت در 3 ماهه اول سال هزار و هفتصد میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است که میزان 980 میلیارد تومان از درآمد عملیاتی خود را به سود ناخالص تبدیل کرده است. درآمدهای عملیاتی شخارک تا انتهای سال 1400 حدود 8 هزارمیلیارد تومان محاسبه شده است. با کسر دیگر هزینه‌های شرکت و درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها، سود خالص این شرکت تا انتهای سال حدود 3 هزار و پانصد میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. اقلام صورت سود (زیان) شرکت طبق بودجه اولیه و بودجه اصلاحی و عملکرد به شرح جدول زیر است.

صورت سود و زیان شخارک

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی 1400/12/29

در تحلیل بنیادی شخارک ظرفیت اسمی تولید سالانه 660 هزار تن متانول، 120 هزارتن پروپان، 115 هزارتن بوتان، 70 هزارتن پنتان و 170 هزارتن گوگرد در نظر گرفته شده است. با درنظرگرفتن 150 درصد نرخ افزایش حامل‌های انرژی در این سال و 30 درصد تورم، میزان سود خالص شخارک به ازای هر سهم (EPS) 5،975 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400/6/10 در سایت www.tsetmc.com (51،470 ریال) نسبت قیمت به EPS شرکت 8،6 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شخارک

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *