تحلیل بنیادی شاراک «شرکت پتروشیمی شازند»

تحلیل‌ بنیادی
شاراک

مجتمع پتروشیمی شازند یکی از بزرگترين مجتمع‌های پتروشیمی در كشور است که در راستای توسعه صنعت پتروشیمی، با هدف تأمین نیاز صنایع داخلی کشور به محصولات پایه پلیمری و شیمیایی به بهره‌برداری رسید. در حال حاضر این شرکت با بیش از دو دهه فعالیت موثر در بازار، توانایی تولید بیش از یک میلیون و هشت صد هزار تن محصولات میانی و نهایی پلیمری، شیمیایی و محصولات جانبی را دارد. در همین راستا شرکت در سال مالی ۱۳۹۹، موفق به تولید ۱۰۸۰۹ هزار تن انواع محصول شد. این شرکت با داشتن ۱۷ واحد تولیدی فعال، ترکیبی کم‌نظیر از محصولات شیمیایی و پلیمری را در سبد محصولات خود عرضه می‌کند. در این مقاله به تحلیل بنیادی شاراک و محاسبه EPS هر سهم آن پرداخته شده است.

جایگاه شاراک در صنعت

پتروشيمي شازند با ظرفيت سالانه 1.850 هزار تن محصولات پايه، پليمري و شيميايي 4 درصد از اتيلن،  5 درصد از پلي‌اتيلن سنگين،  7 درصد از پلي‌اتيلن سبك خطي، 10 درصد از پروپيلن و 7 درصد از پلي‌پروپيلن تولید شده در کشور را تامین می‌کند.

در ادامه سهم مناطق مختلف در تولید محصولات پایه پتروشیمی نمایش داده شده است.  در حال حاضر کشورهای آسیایی نه تنها بعنوان مرکز مصرف محصولات پلیمری شناخته می‌شوند، بلکه بعنوان کشورهای اصلی در تولید محصولات پلیمری نیز به شمار می‌روند.

صنعت شاراک

مهمترین سهامداران شاراک

شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه ملی، آتیه صبا و نفت و گاز و پتروشیمی تامین از سهامداران عمده شرکت پتروشیمی شازند هستند. در جدول زیر سهامداران عمده بالای یک درصد این شرکت آمده است. می‌توانید برای مشاهده تمامی سهامداران این شرکت به محصول سهامداران انیگما مراجعه کنید.

سهامداران شاراک

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

شرکت پتروشیمی شازند با توجه به انحصار تولید بعضی محصولات حیاتی مانند اکسید اتیلن، وینیل استات، دو اتیل هگزانول، نرمال بوتانول، ایزو بوتانول و اتانول آمین‌ها، نقش موثری در تأمین نیازهای راهبردی صنایع مختلف کشور دارد. در جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ فروش هر یک از محصولات این شرکت قابل مشاهده است.

فروش شاراک

در ادامه نمودار مقایسه‌ای مبالغ فروش شرکت پتروشیمی شازند در سال 1399 و سال 1400 نمایش داده شده است. (واحد اعداد نمایش داده شده در این نمودار برحسب میلیارد ریال می‌باشد.)

فروش مقایسه‌ای

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

صنایع پتروشیمی ایران برحسب نوع محصول تولیدی از دو نوع خوراک گازی و مایع استفاده می‌کنند. واحدهایی که اتیلن، پروپیلن و در ادامه زنجیره تولید انواع پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن محصول اصلی آن‌ها به شمار می‌رود عمدتا از گاز اتان و فرآورده‌های نفتی مایع (نفتا، پروپان، بوتان، رافینیت و…) استفاده می‌کنند که در شرکت‌های پالایشی تولید می‌شود. اما واحدهایی که محصول اصلی آن‌ها متانول، آمونیاک و اوره است، بیشتر از گاز متان استفاده می‌کنند. خوراک‌های مصرفی برای تولید اتیلن در مناطق مختلف دنیا بسیار متنوع است. تقریبا ۸۰ درصد اتیلن تولیدی در جهان از نفتا و مایعات سنگین‌تر تولید می‌شود.

نفتا خوراک تولید محصولات شرکت پتروشیمی شازند است که در داخل کشور تامین می‌شود. در ادامه میزان مصرف و قیمت آن آمده است.

مواد اولیه شاراک

سربار

سربار شاراک شامل حقوق و مزایا، استهلاک، هزینه حمل و نقل و… به شرح زیر است.

سربار شاراک

صورت سود و زیان 5 دوره مالی گذشته

صورت سود و زیان یکی از صورت‌های مالی اساسی است که در بررسی سود و زیان و تحلیل بنیادی شرکت‌ها کاربرد دارد. برای محاسبه سود خالص شرکت پتروشیمی شازند (EPS شاراک) صورت مالی آن بررسی شده است.

صورت سود و زیان شاراک

مفروضات تحلیل

برای تحلیل بنیادی و پیش‌بینی EPS شاراک در سال 1400 مفروضاتی به شرح جدول زیر در نظر گرفته شده است.

مفروضات تحلیل

تحلیل بنیادی شاراک دوره‌ی مالی منتهی به 1400/12/29

با در نظر گرفتن مفروضات فوق EPS شاراک در پایان سال 1400 برای هر سهم 6.390 ریال پیش‌بینی می‌شود. برای به‌دست آوردن نسبت P/E این سهم، قیمت روز در تاریخ 1400٫05٫05 در سایت www.tsetmc.com  (31٫580 ریال) بر EPS آن تقسیم شده است. نسبت P/E سهم شاراک 4٫9 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی شاراک

*در این پیش‌بینی نرخ خرید مواد اولیه بدون احتساب افزایش احتمالی نرخ نفت خام در نظر گرفته شده است.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *