تحلیل بنیادی سپید «شرکت سپید ماکیان»

تحلیل‌ بنیادی
سپید

شرکت سپید ماکیان یک مجموعه کامل تولید و پرورش انواع طیور اعم از گوشتی و تخم‌گذار است. تمامی بخش‌های تولید مانند کارخانه تولید دان، کشتارگاه و شبکه توزیع مویرگی درون این مجموعه وجود دارد.

در تاریخ 22 تیر ماه سال 1400، 150 میلیون و 750 هزار سهم معادل 15 درصد از سهام شرکت «سپید ماکیان» در بورس اوراق بهادار تهران عرضه اولیه شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی سپید و محاسبه EPS تحلیلی آن پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

شرکت سپید ماکیان در زمینه تولید و پرورش انواع طیور اعم از مرغ گوشتی، مرغ تخم‌گذار فعال است. از دیگر فعالیت‌های شرکت می‌توان به تکثیر و پرورش آبزیان و کلیه امور مربوط به شیلات و زراعت و باغداری و تولید و پرورش انواع نهال و محصولات حاصل از آن اشاره کرد.

علاوه بر این، شرکت سپید در زمینه احداث و بهره‌برداری صنایع مرتبط اعم از کارخانه دان، کارخانه جوجه‌کشی، کشتارگاه طیور، صنایع پردازش گوشت مرغ، احداث گلخانه و صنایع پردازشی محصولات زراعی و باغداری و احداث سردخانه فعالیت می‌کند.

تهیه و بسته‌بندی کلیه فرآورده‌های مواد غذایی و پروتئینی، ماشین‌آلات و مواد اولیه موردنیاز مرغداری‌ها، زراعت و باغداری و صنایع مزبور و صدور محصولات تولیدی آن‌ها از دیگر اقدامات شرکت است. همچنین شرکت سپید ماکیان کلیه عملیات مجاز بازرگانی، واردات، تولید، فروش و توزیع کلیه اقلام دارویی، مواد اولیه، مکمل‌ها، مواد بیولوژیک، نهاده‌های دامی و خوراک دام و طیور و آبزیان را انجام می‌دهد. انجام خدمات کشتارگاهی اعم از فرآوری، بسته‌بندی و عرضه محصولات دام و طیور از دیگر فعالیت‌های شرکت است.

جایگاه سپید در صنعت زراعت و خدمات وابسته

بنا به اعلام انجمن ملی شرکت‌های زنجیره‌ای تولید گوشت مرغ، شرکت سپید ماکیان بزرگترین زنجیره تولید گوشت مرغ کشور است. در جدول زیر مقدار تولید گوشت مرغ کشور در سه سال اخیر و سهم شرکت سپید ماکیان از تولید آن نشان داده شده است.

جدول 1

در سه سال گذشته سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی به طور متوسط در حدود 12 درصد بوده که در این بین سهم تولید گوشت مرغ همواره رو به افزایش بوده است. همچنین ارزش اقتصادی تولید گوشت مرغ سپید ماکیان با بیش از 50 درصد رشد به مبلغ 15.45 میلیارد ریال در سال 1399 رسیده است.

مهمترین سهامداران سپید

70 درصد از سهام این شرکت سپید در اختیار اشخاص حقیقی است. می‌توانید جزئیات نام اشخاص حقیقی را در سایت انیگما مشاهده کنید. سایر سهامداران اصلی این نماد به شرح جدول زیر است.

سهامداران سپید

همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌شود، در حالت تلفیقی نیز، 70 درصد سهام شرکت سپید در اختیار اشخاص حقیقی قرار دارد و بانک توسعه صادرات و زیرمجموعه‌هایش با داشتن 6.5 درصد از سهام این شرکت یکی دیگر سهامداران اصلی محسوب می‌شوند. سهامداران تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه در سایت انیگما نمایش داده شده‌­اند.

سهامداران تلفیقی سپید

محصولات و خدمات اصلی

شرکت سپید محصولات خود شامل دان، مرغ منجمد، مرغ آماده طبخ، مرغ زنده، جوجه یکروزه را به فروش می‌رساند. این شرکت تمامی زنجیره تولید صنعت مرغداری از تولید دان مرغ تا پخش مویرگی محصولات نهایی را دارد. در اختیار داشتن زنجیره کامل تولید، این امکان را در اختیار شرکت قرار می‌دهد تا بر کل فرآیند تولید نظارت داشته و بتواند با حذف واسطه‌ها، تولید را تا حد ممکن بهینه نموده و هزینه‌ها را کاهش دهد.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات 

مبلغ فروش، قیمت و میزان هر یک از محصولات شرکت سپید در جدول زیر نمایش داده شده است. مجموع فروش این شرکت در سال گذشته (دوره منتهی به 1399/12/30) هزار و ششصد میلیارد تومان بوده است. با توجه به مفروضات جدول زیر، مبلغ فروش شرکت تا انتهای سال حدود 2 هزار و هشتصد میلیارد تومان (تقریباً 70 درصد رشد) محاسبه شده است.

فروش سپید

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

طبق اعلام انجمن صنایع خوراک دام و طیور 80 درصد نهاده‌های دامی وارداتی هستند. همچنین بسیاری از مواد اولیه موردنیاز این صنعت نظیر ویتامین‌ها، مواد معدنی و واکسن نیز از منابع خارجی تأمین می‌شوند. در نتیجه هر گونه تغییر و نوسان در نرخ ارز مستقیماً به واردکنندگان و مصرف‌کنندگان این محصولات تحمیل می‌شود. در جدول زیر میزان، قیمت، مبلغ و نسبت مصرف مواد اولیه شرکت سپید نمایش داده شده است. همچنین روند مصرف آن تا پایان سال پیش‌بینی شده است.

مواد اولیه سپید

سربار

اقلام موردنظر در بخش سربار شرکت سپید شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی، هزینه حمل و نقل و انتقالات و سایر است. حقوق و مزایای شرکت با توجه به نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1400 (40درصد) حدود 50 میلیارد تومان و کل هزینه سربار حدود 360 میلیارد تومان محاسبه شده است. لازم است توجه شود که نیمی از مبلغ سربار به آیتم سایر هزینه‌ها اختصاص دارد. پیش‌بینی مبالغ آیتم‌های سربار سپید در جدول زیر ارائه شده است.

سربار سپید

صورت سود و زیان سپید

گام دیگر برای تحلیل بنیادی شرکت سپید، بررسی صورت سود و زیان آن است. این شرکت در سال گذشته هزار و ششصد میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است که میزان 461 میلیارد تومان از درآمد عملیاتی خود را به سود ناخالص تبدیل کرده است. درآمدهای عملیاتی سپید تا انتهای سال 1400 حدود دو هزار و هشتصد میلیارد تومان محاسبه شده است. با کسر هزینه‌های شرکت و درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها، سود خالص این شرکت تا انتهای سال حدود 826 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. اقلام صورت سود (زیان) شرکت طبق بودجه اولیه و بودجه اصلاحی و عملکرد به شرح جدول زیر است.

صورت سود و زیان سپید

 تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی 1400/12/29

در تحلیل بنیادی سپید قیمت هر کیلوگرم ذرت 2،252 تومان و قیمت هر کیلوگرم سویا 3،875 تومان درنظر گرفته شده است. با درنظرگرفتن 50 درصد نرخ افزایش حامل‌های انرژی در این سال و 30 درصد تورم، میزان سود خالص سپید به ازای هر سهم (EPS) 8،221 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400/6/15 در سایت www.tsetmc.com (59،450 ریال) نسبت قیمت به EPS شرکت 7،2 پیش‌بینی شده است.

تحلیل بنیادی سپید

دیدگاه‌ (2)

 1. پریناز احمدی
  17 شهریور 1400 پاسخ

  تحلیلتون خیلی خوبه ها، ولی من هنوز نمی دونم این سهم رو باید بخرم یا نه؟ امکانش هست بیشتر راهنمایی کنید

  • Enigma Investing
   20 شهریور 1400 پاسخ

   سلام، بستگی به استراتژی معاملاتی شما داره، این امکان نیز وجود داره که برای دریافت راهنمایی بیشتر با کارشناسان انیگما تماس بگیرید.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *