تحلیل بنیادی سمازن «شرکت سیمان مازندران»

تحلیل‌ بنیادی
سمازن

شرکت سیمان مازندارن به‌منظور تأمین سیمان موردنیاز استان مازندران، در سال 1353 ثبت شد. در سال 1360 تولید کارخانه با ظرفیت 600 میلیون تن کلینکر و 624 هزارتن سیمان در سال آغاز شد. شرکت سیمان مازندران در سال 1374 در بورس اوراق بهادار تهران در گروه صنعت سیمان، آهک با نماد «سمازن» درج شد. در این مقاله به تحلیل بنیادی سمازن و محاسبه EPS تحلیلی این نماد پرداخته شده است.

موضوع فعالیت سمازن

شرکت سیمان مازندران، در زمینه تأسیس و ایجاد کارخانجات تولید سیمان و صنایع جانبی وابسته به آن فعال است. اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از کلیه معادن موردنیاز این صنعت، تأسیس شرکت‌های جدید و یا سهیم شدن در شرکت‌های موجود از دیگر فعالیت‌های شرکت است.

به طور کلی این شرکت در زمینه انجام کلیه معاملات مجاز تولیدی و بازرگانی و صنعتی مرتبط با موضوعات فوق فعالیت دارد. همچنین شرکت مازندترابر نیز حمل و نقل جاده‌ای داخلی کالا از مبدأ شهرستان نکا را انجام می‌دهد.

جایگاه سمازن در صنعت سیمان، آهک و گچ

ایران چهارمین تولیدکننده برتر جهانی سیمان است. حجم فروش بازار داخلی صنعت سیمان در سال 1399، 69 میلیون‌تن بوده است. شرکت سیمان مازندارن 2٫9 درصد از کل بازار داخلی را به خود اختصاص داده است. گستره فعالیت شرکت در داخل کشور، استان مازندران و استان گلستان و همچنین خارج از کشور در کشورهای قزاقستان، آذربایجان، ترکمنستان، روسیه و سایر کشورهای آسیای میانه است.

مهمترین سهامداران سمازن

از مهمترین سهامداران سمازن می‌توان به گروه صنایع سیمان کرمان (19.97 درصد) و سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع (19.85 درصد) اشاره کرد. سایر سهامداران بالای یک درصد شرکت سیمان مازندران به شرح جدول زیر است.

سهامداران سمازن

جدول سهامداران

بانک ملی با زیرمجموعه‌های خود مجموعاً 58 درصد از سهام سمازن را در اختیار دارند. در سایت انیگما سهامداران تمام شرکت‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود نمایش داده شده‌­اند.

سهامداران تلفیقی سمازن

محصولات و خدمات اصلی

محصولات شرکت سیمان مازندران شامل کلینکر، سیمان پاکتی، سیمان فله و سیمان صادراتی است. با توجه به ماهیت فعالیت شرکت در زمینه تولید سیمان، شرکت محصولات تولیدی خود را به صورت مستقیم و از طریق عاملین فروش سیمان به مصرف‌کنندگان نهایی عرضه می‌کند.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات

مبلغ فروش سمازن در سال گذشته (دوره منتهی به 1399/09/30) 484 میلیارد تومان بوده است. میزان، قیمت و مبلغ فروش هر یک از محصولات این شرکت در جدول زیر نمایش داده شده است.

نرخ فروش محصولات داخلی سمازن برابر با آخرین نرخ فروش ماهانه و نرخ فروش محصولات صادراتی برابر با معادل دلاری آخرین نرخ فروش ماهانه شرکت در نظر گرفته شده است. با توجه به مفروضات جدول زیر، پیش‌بینی می‌شود مبلغ فروش شرکت تا انتهای سال مالی 1401 حدود هزار و دویست میلیارد تومان باشد.

فروش سمازن

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه

مواد اولیه مصرفی سمازن شامل آهن، گچ، سیلیس، پوزولان، آهک، خاک و سنگ‌آهن است. در جدول زیر میزان، قیمت، مبلغ و نسبت مصرف مواد اولیه شرکت نمایش داده شده است. همچنین روند مصرف آن تا پایان سال مالی 1401 پیش‌بینی شده است.

مواد اولیه سمازن

سربار

حقوق و مزایای شرکت سیمان مازندران با توجه به نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401 (40درصد) حدود 174 میلیارد تومان محاسبه شده است. دیگر اقلام موردنظر در بخش سربار شرکت شامل استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی، هزینه حمل و نقل و انتقالات و… در جدول زیر نمایش داده شده است. در این جدول سربار سمازن تا پایان دوره مالی سال 1401 شرکت پیش‌بینی شده است.

سربار سمازن

صورت سود و زیان سمازن

در ادامه برای تحلیل بنیادی سمازن صورت سود و زیان آن نمایش داده شده است. این شرکت در دوره 6 ماهه منتهی به 1400/03/31، 406 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است که 203 میلیارد تومان از درآمد عملیاتی خود را به سود ناخالص تبدیل کرده است. درآمدهای عملیاتی سمازن تا انتهای سال مالی 1401 حدود هزار و سیصد میلیارد تومان محاسبه شده است. با کسر دیگر هزینه‌های شرکت و درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها، سود خالص این شرکت تا انتهای سال مالی 1401، تقریبا 532 میلیارد تومان برآورد شده است. اقلام صورت سود (زیان) شرکت طبق بودجه اولیه و بودجه اصلاحی و عملکرد به شرح جدول زیر است.

صورت سود و زیان سمازن

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی 1401/09/30

در تحلیل بنیادی سمازن ظرفیت اسمی تولید کلنکر 2،160 هزارتن و سیمان نیز 2،277 هزارتن در سال در نظر گرفته شده است. با درنظرگرفتن 20 درصد نرخ افزایش حامل‌های انرژی در این سال و 30 درصد تورم، میزان سود خالص سمازن به ازای هر سهم (EPS) 3،241 ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400/6/14 در سایت www.tsetmc.com (16،750 ریال) نسبت قیمت به EPS شرکت 5٫2 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی سمازن

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *