تحلیل بنیادی سخوز «سیمان خوزستان»

تحلیل‌ بنیادی
سخوز

سیمان جزو پرمصرف‌ترین فرآورده‌های صنعتی در دنیا است. سیمان در ایران در تیپ‌های مختلف و با توجه به کاربرد و محیط مصرف تولید می‌شود. از میان ۷۸ شرکت تولیدکننده سیمان، ۲۳ شرکت در بورس حضور دارند. سیمان خوزستان با وجود موقعیت مناسب صادراتی و ظرفیت تولید خوبی که دارد یکی از مناسب‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در میان شرکت‌های سیمانی است. در این مقاله به تحلیل بنیادی سخوز و برآورد EPS آن پرداخته شده است.

جایگاه سخوز در صنعت

سرانه مصرف سیمان در هر کشور رابطه مستقیم با نرخ رشد اقتصادی آن کشور دارد. نسبت تناسب مصرف سیمان و نرخ رشد اقتصادی در ایران 95 درصد است. استان خوزستان موقعيت ويژه‌ای به لحاظ طرح‌های عمرانی بخصوص سدها و طرح‌های صنايع نفت، پتروشيمی و صنعتی منطقه دارد كه حدود 15 درصد از پروژه‌های عمرانی كشور را شامل می‌شود. مجاورت آب‌های آزاد بخصوص كشورهای حاشيه خليج‌فارس و حضور در بازارهای جهاني  شرايط را جهت اخذ مجوز توليد خط 2 به ظرفيت توليد روزانه 5000 تن كلينكر در سال 1380 را  فراهم کرد و عمليات اجرای طرح توسعه در ابتدای سال 1384 آغاز شد. اين پروژه در اسفند سال 1388 به بهره‌برداری رسيد. هم‌اكنون سيمان خوزستان با توليد 2،500،000 تن سيمان در سال از یکی بزرگترين كارخانه‌های سيمان كشور محسوب می‌شود.

مهم‌ترین سهامداران سخوز

شرکت سیمان خوزستان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت سیمان فارس و خورستان است. در ادامه برخی سهامداران سخوز قابل مشاهده است.

سهامداران سخوز

نزدیک به نیمی از سهامداران سخوز زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی هستند و این سازمان از سهامداران عمده سخوز به‌شمار می‌آید.در جدول زیر برخی از سهامداران سخوز که زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی هستند قابل مشاهده است.

سهامداران تلفیقی سخوز

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

سیمان خوزستان  دارای دو خط تولید 900 هزار و 1 میلیون و 500 هزار تنی و در مجموع 2 میلیون و 400 هزار تن در سال برای کلینکر و سیمان  است.

شرکت سیمان ارض‌العماره عراق با ظرفیت جذب حدود 860 هزار تن کلینکر در سال به مرحله بهره‌برداری رسیده است. سیمان خوزستان با دارا بودن 60 درصد از سهام سیمان العماره می‌تواند کلینکر موردنیاز این شرکت را تامین و از محل درآمد ارزی ناشی از فروش سیمان در کشور عراق بهره کافی را داشته باشد. در ادامه مقدار، قیمت و مبلغ فروش داخلی و صادراتی هر یک از محصولات این شرکت قابل مشاهده است.

فروش سخوز

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

در جدول زیر مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی شرکت سیمان خوزستان آمده است.

مواد اولیه

سربار

سربار سخوز شامل مواردی مانند حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… در جدول زیر آمده است.

سربار سخوز

صورت سود و زیان سخوز در ۵ دوره مالی گذشته

صورت سود و زیان یکی از صورت‌های مالی مهم برای تحلیل بنیادی و ارزش‌گذاری سهام شرکت‌های تولیدی و سودده است. این صورت مالی اطلاعات موردنیاز از روند عملکرد یک شرکت را در اختیار تحلیلگران بنیادی قرار می‌دهد. تصویر زیر صورت سود و زیان شرکت سیمان خورستان در ۵ دوره‌ مالی گذشته را نشان می‌دهد.

سود و زیان سخوز

بررسی EPS و P/E تحلیلی شرکت منتهی به سال مالی ۱۴۰۰٫۱۲٫۲۹

برای تحلیل بنیادی سخوز و پیش‌بینی سود خالص (EPS) این شرکت قیمت آهن 3،849،821 ریال بر تن، سیمان صادراتی ۳۰ دلار بر تن و کلینکر صادراتی 26 دلار بر تن در نظر گرفته شده است.

با توجه به مفروضات فوق می‌توان برای شرکت فولاد خوزستان در دوره مالی منتهی پایان اسفند ۱۴۰۰، سودی حدود 4،251 ریال برای هر سهم درنظر گرفت. با توجه به قیمت روز تاریخ 1400٫05٫12 در سایت tsetmc.com (24،570ریال) نسبت P/E برای این سهم 5،8 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی سخوز

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *