تحلیل بنیادی زاگرس «شرکت پتروشیمی زاگرس»

تحلیل‌ بنیادی
زاگرس

شرکت پتروشیمی زاگرس در سال 1379 تأسیس شد. مجتمع تولیدی این شرکت برای رقابت در بازارهای جهانی و همچنین با توجه به وجود منابع غنی گاز در منطقه پارس جنوبی و موقعیت استراتژیک منطقه در بندر عسلویه احداث شد. ظرفیت اسمی مجتمع پتروشیمی زاگرس سالانه 3/3 میلیون تن متانول می‌باشد. در این مقاله به تحلیل بنیادی زاگرس و محاسبه EPS تحلیلی این شرکت پرداخته شده است.

جایگاه زاگرس در صنعت

موضوع فعاليت شرکت پتروشیمی زاگرس عبارت است از احداث، راه‌اندازی، بهره‌برداری كارخانجات صنعتی به‌منظور توليد، بازاريابی، فروش، صدور محصولات پتروشيمی و فرآورده‌های فرعی، مشتقات ذيربط آن‌ها و كليه فعاليت‌های توليدی، صنعتی، بازرگانی و فنی-مهندسی كه بطور مستقيم يا غيرمستقيم مربوط به عمليات مذكور باشد. فاز اول زاگرس از سال ۱۳۸۰ آغاز و با ظرفیت سالانه یک میلیون و ششصد و پنجاه هزار تن متانول گریدAA در سال ۱۳۸۵ پایان یافت. با خاتمه عملیات اجرایی فاز دوم در سال ۱۳۸۸، شرکت پتروشیمی زاگرس با ظرفیت تولید سالانه سه میلیون و سیصد هزار تن در زمره پنج شرکت برتر بزرگ تولیدکننده این محصول در دنیا قرار گرفت.

می‌توانید برای آشنایی بیشتر با صنعت متانول در جهان و همچنین جایگاه ایران در این صنعت مقاله «تحلیل صنعت متانول» را بخوانید.

تکنولوژی شرکت

خوراک واحد سنتز متانول، گاز سنتز تولیدی در بخش ریفرمینگ است. انتخاب نوع تکنولوژی تولید گاز سنتز بستگی به مقیاس عملیاتی دارد. فرآیند تولید متانول در شرکت پتروشیمی زاگرس، به دلیل بهره‌گیری از پدیده جدید اتوترمال در تولید گاز سنتز و همچنین بازیافت هیدروژن از گاز برج و تزریق مجدد آن به گاز سنتز، دارای ویژگی‌هایی است که کلیه واحدهای تولیدی متانول موجود در ایران فاقد آن هستند.

از سوی دیگر، طراحی مجتمع به گونه‌ای انجام شده است تا از حداکثر انرژی تولیدی در راکتورهای سنتز و همچنین انرژی بازیافتی در واحد ریفرمینگ برای تأمین انرژی مورد نیاز استفاده شود و از این طریق حدود 205 تن بخار در ساعت با فشار 40 بار تولید و به فروش رسد.

مهم‌ترین سهامداران زاگرس

از مهم‌ترین سهامداران شرکت پتروشیمی زاگرس می‌توان به گروه گسترش نفت و گاز پارسیان و گروه پتروشیمی تابان فردا اشاره کرد. جدول زیر سهامداران عمده بالای یک درصد زاگرس است.

سهامداران زاگرس

صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود با حدود 34 درصد عمده‌ترین سهامدار زاگرس است.

سهامداران تلفیقی زاگرس

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

متانول با گرید AA تنها محصول پتروشیمی زاگرس است. کلیه تاسیسات و خطوط طرح‌ریزی شده برای تولید این محصول با بالاترین گرید بوده و تولید هیچ نوع گرید و محصول دیگری در این مجتمع امکان‌پذیر نیست. میزان فروش داخلی و صادراتی این محصول و همچنین مبلغ و قیمت آن در جدول زیر آمده است.

فروش زاگرس

شرکت پتروشیمی زاگرس توانایی تولید نزدیک به 27٫5 درصد متانول ایران و 11٫8 درصد تجارت جهانی متانول را دارد. این شرکت حدود ۹۵٪ محصولات تولیدی خود را صادر و حدود 5٪ را به مشتریان داخلی واگذار می‌کند. مقاصد عمده صادراتی زاگرس کشورهایی نظیر چین و هند هستند و بخش کوچکی نیز به مصر صادر می‌شود.

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

در ایران برای تولید متانول از گاز طبیعی استفاده می‌شود. تولیدکنندگان ایرانی به دلیل بهای تمام شده مناسب که ناشی از ارزان بودن گاز طبیعی است دارای مزیت رقابتی هستند. در ادامه میزان مصرف و قیمت خوراک گاز شرکت پتروشیمی زاگرس نمایش داده شده است.

مواد اولیه زاگرس

سربار

سربار زاگرس در جدول زیر قابل مشاهده است. سربار شامل هزینه‌هایی مانند حقوق و مزایا، استهلاک و… است.

سربار زاگرس

صورت سود و زیان شرکت در ۵ دوره مالی گذشته

برای تحلیل بنیادی و ارزش‌گذاری سهام شرکت‌های تولیدی از طریق محاسبه EPS، صورت‌های مالی مورد بررسی قرار می‌گیرد. صورت سود و زیان یکی از صورت‌های مالی مهم است که اطلاعات موردنیاز از روند عملکرد و سودآوری یک شرکت را در اختیار تحلیلگران قرار می‌دهد. تصویر زیر صورت سود و زیان شرکت پتروشیمی زاگرس در ۵ دوره‌ مالی گذشته را نشان می‌دهد.

سود و زیان زاگرس

بررسی EPS و P/E تحلیلی منتهی به سال مالی ۱۴۰۰٫۱۲٫۲۹

با درنظر گرفتن قیمت متانول پتلس در سال ۱۴۰۰ به میزان ۳۰۹ دلار بر تن و گاز طبیعی 13 سنت بر متر مکعب، همچنین با در نظر گرفتن میانگین قیمت دلار 22،500 سود خالص زاگرس به ازای هر سهم 32،521 ریال محاسبه شده است. برای تحلیل بنیادی زاگرس قیمت روز این سهم به تاریخ ۱۴۰۰٫۰۵٫24 در سایت tsetmc.com (234،726  ریال) نسبت P/E زاگرس 7/3 برآورد می‌شود.

تحلیل بنیادی زاگرس

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *