تحلیل بنیادی خگستر «شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو»

تحلیل‌ بنیادی
خگستر

شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو به عنوان نهاد مالی و یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های کشور با هدف سرمایه‌گذاری در شرکت‌های تولیدی، تجاری و پولی در خدمت زنجیره تأمین گروه صنعتی ایران‌خودرو و با بهره­‌گیری از اعتبار جهانی گروه صنعتی ایران‌خودرو، ضمن سرمایه‌گذاری و اعمال مدیریت در برخی شرکت‌های تولیدی مجموعه و قطعه‌سازی صنعت خودرو اقدام به سرمایه‌گذاری در صنعت لیزینگ، بانکداری و بیمه نموده است. در این مقاله به تحلیل بنیادی خگستر و محاسبه NAV سهام این شرکت پرداخته شده است.

صنعت خگستر

توزیع و فروش قطعات و مجموعه‌های تولیدی شرکت‌های تحت پوشش در بازار خدمات پس از فروش (AM) از طریق شرکت تامین‌کننده قطعات مشتری اصلی (بر اساس ابلاغیه‌های درون گروهی) صورت می‌پذیرد. لذا بازارهای اصلی شرکت‌های تحت پوشش تامین خطوط تولید (OEM) گروه صنعتی ایران‌خودرو می‌باشد. خگستر در حوزه محصول (خودرو) بازار داخل و خارج و در حوزه خدماتی، مالی و اقتصادی مشتریان بازار داخل کشور شامل حوزه‌های مرتبط با صدور انواع بیمه نامه، لیزینگ، اعتبارسنجی، وصول مطالبات و سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در سهام شرکت‌های بورسی فعال می‌باشد. 

صنعت خگستر

سهامداران خگستر

گروه صنعتی ایران‌خودرو نزدیک به نیمی از سهام خگستر را در اختیار دارد و سهامدار عمده این شرکت است. در ادامه سهامداران بالای یک درصد شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو قابل مشاهده است.

سهامداران خگستر

در محصول سهامداران انیگما تمام سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر یک درصد که در کدال گزارش شده‌ است، به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است. در حالت تلفیقی هر شرکت با شرکت مادر خود نمایش داده می‌شود. در جدول زیر شرکت ایران‌خودرو به همراه زیرمجموعه‌های خود به صورت تلفیقی نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی خگستر

تحلیل بنیادی خگستر

برای ارزش‌گذاری سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری ازجمله شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو باید ارزش خالص دارایی‌های آن (NAV) محاسبه شود. شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ دو نوع دارایی دارند. سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شده‌اند که به آن پرتفوی بورسی گفته می‌شود. همچنین سرمایه‌گذاری‌های خارج از بورس، مانند سرمایه‌گذاری از طریق خرید طلا، ارز، املاک، اوراق و… یا سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در بورس حضور ندارند، نیز پرتفوی غیربورسی شرکت را تشکیل می‌دهند. برای تحلیل بنیادی خگستر پرتفوی بورسی و غیربورسی آن بررسی شده است.

پرتفوی بورسی خگستر

خگستر ضمن تنوع‌بخشی به پرتفوی سرمایه‌گذاری خود نسبت به کاهش ریسک سرمایه‌گذاری تک‌بخشی اقدام نموده و علاوه بر آن بخشی از فعالیت حرفه‌ای خود را به بازار پول و سرمایه اختصاص داده است. در ادامه پرتفوی بورسی خگستر قابل مشاهده است.

پرتفوی بورسی خگستر

پرتفوی غیربورسی خگستر

شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو تمام سهام شرکت‌های مرتبط با ایران‌خودرو مانند ریخته‌گری آلومینیوم ایران‌خودرو، صنایع ریخته‌گری ایران‌خودرو و… را در اختیار دارد. در ادامه بخشی از پرتفوی غیربورسی خگستر و ارزش‌گذاری هر یک از این شرکت‌ها توسط تیم تحلیلی انیگما قابل مشاهده است.

پرتفوی غیربورسی خگستر

برای محاسبه ارزش شرکت‌های موجود در پرتفوی غیربورسی، باید تمامی شرکت‌های مهم غیربورسی را تحلیل و ارزش‌گذاری کرد. تحلیل‌های انجام شده باید به‌طور پیوسته به‌روز شوند. تیمی متخصص در انیگما ارزش تمامی شرکت‌های غیربورسی را تحلیل و به‌روزسانی می‌کنند. برخی از تحلیل‌های پرتفوی غیربورسی خگستر توسط تیم انیگما در ادامه آمده است.

 • شرکت سرمایه‌گذاری سمند در تاریخ 29 اسفند 99 حدود 8300 میلیارد تومان پرتفوی بورسی با بهای تمام شده 1500 میلیارد تومان داشته است. با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت، خالص ارزش دارایی‌های آن را می‌توان معادل 9000 میلیارد تومان دانست.

محاسبه NAV خگستر

برای محاسبه NAV و تحلیل بنیادی خگستر حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده و حدود 6 هزار میلیارد تومان محاسبه شده است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت NAV هر سهم برای خگستر 4،011 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت به NAV شرکت (P/NAV) در تاریخ 1400٫05٫24 در سایتwww.tsetmc.com   (2،833 ریال) حدود  71 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی خگستر

دیدگاه‌ (2)

 1. ابوالقاسم کیهان نورد
  4 شهریور 1400 پاسخ

  با سلام
  تحلیل بنیادی بسیارعالی است.باسپاس فراوان

  • Enigma Investing
   4 شهریور 1400 پاسخ

   سلام، باعث افتخار ماست که مقاله مورد توجهتون قرار گرفته است.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *