تحلیل بنیادی خودکفا «شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان»

تحلیل‌ بنیادی
خودکفا

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان (سهامی عام) با نماد بورسی خودکفا، یک هلدینگ سرمایه‌گذاری است. فعالیت‌های این مجموعه در حال حاضر سرمایه‌گذاری در زمینه‌های صنایع غذایی، ساختمانی، بازرگانی، دارویی، پخش و توزیع متمرکز است. گفتنی است که غالب دارایی‌های خودکفا در صنعت غذایی متمرکز شده است. در این مقاله به تحلیل بنیادی خودکفا و محاسبه نسبت P/NAV این شرکت پرداخته شده است.

موضوع فعالیت خودکفا

موضوع اصلی فعالیت شرکت عمدتا مربوط به سرمایه‌گذاری در سهام، سهم‌الشرکه، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها یا سایر اوراق بهادار است. هدف از این فعالیت کسب انتفاع (به صورت تنها یا به همراه اشخاص تحت کنترل) به صورتی که در شرکت نفوذ قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد. شرکت‌ها، موسسات یا صندوق‌های سرمایه‌پذیر تحت نفوذ این مجموعه (اعم از ایرانی یا خارجی) در زمینه‌های زیر فعالیت می‌کنند:

تولید، فروش، توزیع، بسته‌بندی، صادرات و واردات انواع فرآورده‌های غذایی و بهداشتی

تولید سیمان و اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن سیمان

مشاوره، اجرا و نظارت بر پروژه‌های عمرانی، معماری و شهرسازی

سهامداران خودکفا

موسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان با داشتن 12٫65 درصد از سهام خودکفا، سهامدار عمده این شرکت است.

سهامداران خودکفا

در محصول سهامداران انیگما تمامی سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر یک درصد شرکت‌ها که در سامانه کدال گزارش فعالیت خود را منتشر کرده‌اند، به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است. در ادامه نمونه‌ای از سهامداران تلفیقی این شرکت نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی خودکفا

تحلیلNAV  خودکفا

در تحلیل بنیادی شرکت‌های سرمایه‌گذاری، محاسبه ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) از اهمیت بیشتری برخوردار است. برای ارزش‌گذاری به روش NAV میزان دارایی‌های بورسی و غیربورسی و همین‌طور حقوق صاحبان سهام یک شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

منظور از دارایی‌های بورسی، سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شده‌اند است. به سبد متشکل از این نوع دارایی‌ها پرتفوی بورسی گفته می‌شود. دیگر سرمایه‌گذاری‌های یک شرکت که خارج از بورس باشد، مانند خرید طلا، مسکن، اوراق و… یا سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی غیربورسی، سبدی را تشکیل می‌دهد که پرتفوی غیربورسی شرکت گفته می‌شود.

برای تحلیل بنیادی خودکفا پرتفوی بورسی و غیربورسی این شرکت مورد بررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی خودکفا

مازاد ارزش پرتفوی بورسی خودکفا در تاریخ 1400٫06٫30 حدود 12 هزار و 500 میلیارد تومان محاسبه شده است. جدول زیر برخی از مهم‌ترین نمادهایی که این شرکت در اختیار دارد، نمایش داده شده است. برای مشاهده لیست کامل می‌توانید به سایت انیگما مراجعه کنید.

پرتفوی بورسی خودکفا

پرتفوی غیربورسی خودکفا

شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان تمامی سهام شرکت‌های خدمات مالی و مدیریت معین آزادگان، پارس گستر مینو و رهاورد سازندگی آزادگان را در اختیار دارد. مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی خودکفا باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا 30 شهریور سال ۱۴۰۰ مطابق جدول زیر است. مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی خودکفا در این تاریخ حدود 2 هزار میلیارد تومان است.

پرتفوی غیربورسی خودکفا

کلیه نکات تحلیلی ارزش‌گذاری پرتفوی غیربورسی خودکفا در سایت انیگما وجود دارد. در ادامه به یک نمونه آن اشاره شده است.

  • شرکت خدمات مالی و مدیریت معین آزادگان در تاریخ 29 اسفند 1399 حدود 234 میلیارد تومان پرتفوی بورسی با بهای تمام شده 71 میلیارد تومان داشته است که عمدتا از شرکت‌های زیرمجموعه گروه مینو تشکیل شده است. با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام ارزش خالص دارایی‌های این شرکت می‌توان 1200 میلیارد تومان برآورد کرد.

محاسبه NAV خودکفا

برای محاسبه NAV و تحلیل بنیادی خودکفا حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است. با توجه به محاسبات انجام شده این مقدار حدود نهصد میلیارد تومان است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام، مازاد ارزش بورسی و غیربورسی خودکفا بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم خودکفا در تاریخ 30 شهریور 1400، 28،299 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در این تاریخ در سایت (www.tsetmc.com) تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) ، 47٫9 درصد محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی خودکفا

تحلیل بنیادی خودکفا

خودکفا در ماه‌های اخیر یکی از پربحث‌ترین نمادهای بازار سرمایه بوده است که با وجود داشتن نسبت P/NAV مناسب افت محسوسی را تجربه کرده است. علت این افت در ماه‌های گذشته را می‌توان در کاهش ارزش زیرمجموعه‌های بورسی خودکفا یافت. قیمت خودکفا در تابلو معاملات بورس هم‌اکنون حدود 13،840 ریال است و نسبت به سقف قیمتی خود نزدیک به 62% افت را تجربه کرده است. در حاضر نیز که باوجود P/NAV نزدیک به 48 درصد برای این نماد احتمال افت بیشتر نیز به دلیل انتظار اصلاح پرتفوی بورسی وجود دارد.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *