تحلیل بنیادی تاپیکو «شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین»

تحلیل‌ بنیادی
تاپیکو

شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین در ابتدا با نام شرکت پالایش روغن آبادان شروع به کار کرد. این شرکت پس از تغییر نام‌های متعدد در سال 1390 با ادغام شرکت‌های وابسته به نام فعلی ثبت گردید. در سال 1392 نیز به عنوان چهارصد و هفتاد و پنجمین شرکت در بورس اوراق بهادار تهران با نماد تاپیکو پذیرفته شد. این شرکت از زیرمجموعه‌های شستا است که این روزها در بازار با اعلام نرخ جدید خوراک پالایشگاه‌ها مورد اقبال سهامداران قرار گرفته است. در این مقاله به تحلیل بنیادی تاپیکو و محاسبه NAV سهم آن پرداخته شده است.

جایگاه تاپیکو در صنعت

تاپیکو شرکتی بزرگ در حوزه سرمایه‌گذاری پتروشیمی و تولید مواد شیمیایی است. این شرکت پس از دو دهه فعالیت اقتصادی، امروزه یکی از مهم‌ترین و سودآورترین شرکت‌ها در فهرست 10 شرکت اول بازار سرمایه ایران به حساب می‌آید.

صنعت تاپیکو

هلدينگ تاپیكو دارای سبد متنوعی از سهام شرکت‌ها در صنايع مختلف است  که می‌توان به صورت زير دسته‌بندی کرد:

1

سهامداران تاپیکو

سهامداران شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین در جدول زیر قابل مشاهده است. شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی به‌عنوان سهامدار عمده این شرکت حدود 56 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد.

سهامداران تاپیکو

تمام سهامداران تاپیکو بجز صندوق بازنشستگی عشایر از زیرمجموعه‌های سازمان تامین اجتماعی هستند. در ادامه برخی از شرکت‌های زیرمجموعه این سازمان به صورت تلفیقی نشان داده شده است.

سهامداران تلفیقی تاپیکو

می‌توانید برای دیدن تمام سهامداران شرکت‌های سرمایه‌گذاری به صورت تلفیقی همراه با شرکت مادر به سایت انیگما مراجعه کنید.

تحلیل NAV تاپیکو

تاپیکو جزو سهامداران مهم بیش از 59 شرکت فعال در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و سلولزی است. برای بررسی میزان دارایی‌های این شرکت و محاسبه NAV آن باید مازاد ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی آن مورد بررسی قرارگیرد.

دارایی‌های بورسی شامل سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پذیرفته شده در بورس است. به هرگونه سرمایه‌گذاری خارج از بورس نیز دارایی‌های غیربورسی آن شرکت می‌گویند. از جمله دارایی های غیربورسی می توان به خرید ملک، طلا، سکه، ارز و… اشاره کرد. همچنین سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در بورس حضور ندارند نیز جزو پرتفوی غیربورسی این شرکت است.

پرتفوی بورسی

تاپیکو بیش از نیمی از سهام شرکت پتروشیمی غدیر را در اختیار دارد. در جدول زیر بخش زیادی از پرتفوی بورسی این شرکت آمده است. همچنین می‌توانید برای مشاهده تمام پرتفوی بورسی آن به سایت انیگما مراجعه کنید.

پرتفوی بورسی تاپیکو

پرتفوی غیر بورسی

پرتفوی غیربورسی تاپیکو با داشتن 49 درصد نفت ستاره‌خلیج فارس یکی از ارزنده‌ترین پرتفوهای غیربورسی در میان شرکت‌های سرمایه‌گذاری است. بر اساس آخرین برآوردها شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس حدود 70 میلیارد تومان ارزش دارد.

در کنار آن می‌توان به شرکت‌های دیگری همچون پتروشیمی‌های باختر، ایلام، مروارید و همین‌طور گروه صنعت سلولزی تامین‌گستر تامین اشاره کرد که بالاترین میزان مازاد ارزش را در پرتفوی غیربورسی تاپیکو ایجاد کرده‌اند.

پرتفوی غیربورسی تاپیکو

  • گروه صنعت سلولزی تأمین‌گستر نوین در تاریخ 29 اسفند 99 حدود 1160 میلیارد تومان پرتفو بورسی با بهای تمام شده 60 میلیارد تومان داشته است که عمده آن را 11 درصد چکارن و 56 درصد چکاوه تشکیل داده است . با توجه به آخرین حقوق صاحبان سهام این شرکت و پرتفوی غیربورسی آن می‌توان ارزش آن را معادل 4000 میلیارد تومان دانست.

برای مشاهده نکات تحلیل ارزش‌گذاری تمام پرتقوی غیربورسی تاپیکو به سایت انیگما مراجعه کنید.

محاسبه NAV  تاپیکو

برای تحلیل بنیادی تاپیکو و محاسبه NAV آن قیمت روز سهم‌های پرتفوی بورسی و ارزش پرتفوی غیربورسی برمبنای آخرین گزارش‌های منتشر شده از شرکت‌های زیرمجموعه محاسبه شده است. همچنین حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است.

بر اساس محاسبات انجام شده، مجموع خالص ارزش دارایی‌های این شرکت به ازای هر سهم (NAV) حدود 21 هزار ریال برآورد شده است. نسبت قیمت روز در تاریخ 1400٫04٫28 تقسیم بر NAV شرکت (نسبت P/NAV)، 66٫9 درصد محاسبه شده است.

NAV تاپیکو

تحلیل سهم تاپیکو

همانطور که دیدید نسبت P/NAV تاپیکو در حال حاضر بالای 60 درصد است و این یعنی ورود جدید در این سطوح قیمتی دارای ریسک خواهد بود. اما اگر تحلیلی مبنی بر انتظار رشد شرکت‌های زیرمجموعه وجود داشته باشد، طبیعتا با تعدیل این نسبت و نفوذ به زیر 50% می‌تواند جهت سرمایه‌گذاری مناسب باشد.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *