تحلیل بنیادی بوعلی «پتروشیمی بوعلی سینا»

تحلیل‌ بنیادی
بوعلی

شرکت پتروشیمی بوعلی سینا به عنوان سومین شرکت تولیدکننده آروماتیک کشور در سال 1377 در شمال‌غربی خلیج‌فارس در استان خوزستان، در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی تاسیس شد. كارخانه آن نیز در سال 1383 با نام طرح آروماتيک سوم و تحت ليسانس شركت‌های AXENS  فرانسه، UHDE  آلمان و SINOPEC چين، پيمانکاری مهندسی اصولی شركت UHDE آلمان و با سرمايه‌گذاری داخلی و خارجی به مبلغ 1،317 ميليارد ريال و 300 ميليون دلار از طريق فاينانس بلژيک و فرانسه و سرمايه‌گذاری ريالی از طريق مشاركت بانک ملت و شركت ملی صنايع پتروشيمی به بهره‌برداری رسيد. شرکت در سال 1399 نیز در فرابورس با نماد «بوعلی» پذیرفته و در بخش محصولات شیمیایی درج  نماد گردید. در ادامه به تحلیل بنیادی بوعلی و برآورد EPS این پتروشیمی در سال 1400 پرداخته شده است.

فرایند تولید

شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در فرآیند تولید خود بنزین پیرولیز و نفتا را به‌عنوان خوراک دریافت می‌کند. این مواد در واحد آروماتیک تبدیل به محصولات نهایی شرکت می‌شوند. در تصویر زیر نمای یک واحد آروماتیکی بوعلی نمایش داده شده است.

صنعت بوعلی

نکته حائز اهمیت در پتروشیمی بوعلی این است که شرکت از تولیدکنندگان آروماتیک در کشور با ظرفیت 1میلیون و 729 هزار تنی است. این شرکت در سال 1395 دچار سانحه آتش‌سوزی شد. به همین دلیل خط تولید محصولات اصلی شرکت مانند پارازایلین و اورتوزایلین از مدار خارج و تولیدات بنزن نیز کاهش یافت. در حال حاضر شرکت مواد خام تولیدی خود برای تهیه این محصولات را به مشتریان عرضه می‌کند. البته می‌توان انتظار داشت با بازگشت خطوط مذکور به روند تولیدات، به دلیل بالاتر بودن حاشیه سود تولیدی آن‌ها، شرکت بتواند روند سودسازی خود را بهبود بخشد.

مهم‌ترین سهامداران بوعلی

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس بیش از نیمی از سهام بوعلی را در اختیار دارد و جزو سهامداران عمده این شرکت است. در ادامه لیستی از سهامداران بالای یک درصد این شرکت قابل مشاهده است.

سهامداران بوعلی

در لیست سهامداران بوعلی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در قالب مدیریت سهام عدالت به‌صورت تلفیقی نمایش داده شده‌اند.

سهامداران تلفیقی بوعلی

می‌توانید برای دیدن دیگر سهامداران بالای یک درصد این شرکت و سهامداران زیر ۱ درصد به صورت عادی و تلفیقی به همراه شرکت مادر به محصول سهامداران سایت انیگما مراجعه کنید.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش

در حال حاضر عمده محصولات شرکت پتروشیمی بوعلی سینا انواع برش‌های سبک و سنگین، ریفرمیت و بنزن است. محصولات برش سبک و LPG شرکت به طور کامل به پتروشیمی امیرکبیر فروخته می‌شود. بخش عمده بنزن تولیدی نیز به شرکت‌های داخلی از قبیل پتروشیمی‌های پارس، بیستون و صنایع شیمیایی ایران عرضه می‌شوند. اما ریفرمیت و برش سنگین شرکت به مشتریان بین‌المللی که عمدتا از کشورهای آسیای شرقی مانند چین و سنگاپور و… هستند، فروخته و مابقی نیز از طریق زمینی به کشورهای منطقه ارسال می‌شود. در ادامه مقدار، قیمت و مبلغ فروش هر یک از محصولات این شرکت آمده است.

فروش بوعلی

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

خوراک اصلی شرکت، نفتا و بنزین پیرولیز است. عمده نفتای تامین شده شرکت از پالایشگاه‌های پازنان، پارسیان و فجر است. همچنین بنزین پیرولیز نیز از پتروشیمی‌های امیرکبیر و بندرامام تهیه می‌شود. در جدول زیر لیست مواد اولیه این شرکت به همراه مبلغ و نسبت مصرف هر یک نشان داده شده است.

مواد اولیه بوعلی

سربار بوعلی

سربار یک شرکت شامل مواردی مانند حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… است. در ادامه تصویر سربار بوعلی قابل مشاهده است.

سربار بوعلی

صورت سود و زیان بوعلی در ۵ دوره مالی گذشته

برای تحلیل بنیادی شرکت‌های تولیدی و محاسبه سود خالص(EPS) این شرکت‌ها و ارزش‌گذاری سهام آن‌ها، صورت سود و زیان این شرکت‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای تحلیل بنیادی بوعلی تصویر صورت سود و زیان این شرکت در ۵ دوره‌ مالی در جدول زیر آمده است.

سود و زیان بوعلی

تحلیل بنیادی بوعلی

نماد بوعلی از جمله نمادهایی با پایین‌ترین نسبت P/E در میان شرکت‌های تولیدی بود که گزارش فصلی خوبی را نیز در کدال منتشر کرد که نشان از رشد 452 درصدی سودخالص نسبت به مدت مشابه سال قبل داشت. شاید بتوان گفت علت اصلی این رشد در بوعلی و برخی دیگر از پتروشیمی‌ها، بهای تمام شده‌ی پایین خوراک شرکت بدلیل نرخ پایین محموله‌های صادراتی ایران (که بدلیل وجود تحریم‌ها است) باشد. ترکیب این بهای تمام شده‌ی پایین و رشد نرخ فروش محصولات باعث شده تا گزارش‌های چشمگیری را از نمادهای این گروه شاهد باشیم.

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی به 1400

برای تحلیل بنیادی سهم بوعلی قیمت نفتا 586 دلار بر تن، بنزن داخلی 969 دلار بر تن و بنزین پیرولیز داخلی 548 دلار بر تن پیش‌بینی شده است. همچنین اگر نرخ افزایش حامل‌های انرژی 150 درصد و میانگین دلار در سال 1400، 22.500 تومان در نظر گرفته شود، EPS یا همان سود خالص بوعلی به ازای هر سهم با توجه به فرضیات در نظر گرفته شده 7،509 ریال محاسبه شده است. برای ارزش‌گذاری از طریق نسبت P/E قیمت روز این سهم در تاریخ 1400٫05٫10 (58،110 ریال) تقسیم بر EPS آن 7،7 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی بوعلی

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *