تحلیل بنیادی برکت«شرکت گروه دارویی برکت»

تحلیل‌ بنیادی
برکت

شرکت گروه دارویی برکت در سال 1389 به‌صورت سهامی خاص با نام شرکت نوین دارویی تدبیر تشکیل شده است. نام این شرکت در سال 1395 در راستای وارد شدن به بورس، به شرکت گروه دارویی برکت تغییر یافت. گروه دارویی برکت یک شرکت سرمایه‌گذاری است که در شرکت‌های تولیدی- بازرگانی دارویی و تکنولوژی‌های نوین دارویی سرمایه‌گذاری کرده است. در ادامه با بررسی حقوق صاحبان سهام و پرتفوی بورسی و غیربورسی، ان‌ای‌وی برکت محاسبه شده است.

جایگاه برکت در تولیدات دارو

گروه دارویی برکت 14 درصد از کل داروهای ضروری کشور را تأمین می‌کند. همچنین بیش از 420 قلم محصول از طریق شرکت‌های تابعه خود تولید می‌کند. قسمت عمده سهام شرکت‌های تابعه این هلدینگ از جمله شرکت سرمایه‌گذاری البرز و بخش عمده‌ای از شرکت‌های تابعه آن مانند شرکت سبحان دارو، ایران دارو، تولید دارو، البرز دارو و… در بورس اوراق بهادار تهران ثبت و عرضه شده‌اند و متعلق به آحاد مردم هستند.

سهامداران برکت

شرکت کاراندیش دوران معاصر با حدود 56 درصد، سهامدار عمده برکت است. در جدول زیر تمام سهامداران عمده بالای 1 درصد گروه دارویی برکت آمده است.

سهامداران برکت

در محصول سهامداران انیگما دیگر سهامداران حقوقی‌ زیر یک درصد که در کدال گزارش داده شده است نیز به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است. در حالت تلفیقی هر شرکت با شرکت مادر خود نمایش داده می‌شود. ستاد اجرایی فرمان امام با زیرمجموعه‌های خود به‌صورت تلفیقی، بیش از 74 درصد از سهام برکت را در اختیار دارد که در جدول زیر برخی از زیرمجموعه‌های آن قابل مشاهده است.

تحلیل NAV برکت

گروه دارویی برکت یک شرکت سرمایه‌گذاری در حوزه دارو است. برای ارزش‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید ارزش خالص دارایی‌ها (NAV) محاسبه شود. برای بررسی NAV برکت میزان ارزش پرتفوی بورسی و غیربورسی آن مورد بررسی قرار گرفته است.

پرتفوی بورسی

مازاد ارزش پرتفوی بورسی برکت در تاریخ 1400/04/17 حدود هزار و 800 میلیارد تومان است. در جدول زیر مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌های برکت در بورس قابل مشاهده است. همان‌طور که گفته شد و در جدول زیر مشاهده می‌کنید، برکت یکی از سهامداران عمده شرکت سرمایه‌گذاری البرز است.

پرتفوی بورسی برکت

در تحلیل ارزش سهام موجود در پرتفوی بورسی، اگر شرکت سرمایه‌گذاری در زیرمجموعه بورسی خود سهام مدیریتی داشته باشد یا بتواند تعدادی از اعضای هیئت‌مدیره را مشخص کند، در این صورت معمولا قیمت سهام مدیریتی با پریمیوم نسبت به سهام عادی معامله می‌شوند. قیمت سهام مدیریتی معمولا می‌تواند بین 15 تا 20 درصد با سهام عادی تفاوت داشته باشد. در این تحلیل فرض شده است که تفاوتی بین این دو قیمت وجود ندارد. برای درنظر گرفتن این تفاوت بین سهام مدیریتی و سایر سهام‌، می‌توانید به سایت انیگما مراجعه و در قسمت پرتفوی بورسی تغییرات لازم را اعمال کنید.

پرتفوی غیربورسی

مهم‌ترین‌ شرکت‌های پرتفوی غیربورسی برکت باتوجه به آخرین اطلاعات منتشر شده تا هفدهم تیرماه 1400 مطابق جدول زیر است. مازاد ارزش غیربورسی برکت حدود4 هزار و 900 میلیارد تومان است.

پرتفوی غیربورسی برکت

برای محاسبه بهتر ارزش پرتفوی غیربورسی، باید تمامی شرکت‌های مهم غیربورسی را تحلیل و ارزش‌گذاری کرد. همچنین تحلیل‌های انجام شده در طی زمان باید به‌طور پیوسته به‌روز شوند. تیمی متخصص در انیگما ارزش تمامی شرکت‌های غیربورسی را تحلیل و به‌روزسانی می‌کنند. این اطلاعات و نکات تحلیلی مهم و مفروضات ارزش‌گذاری در سایت انیگما قابل دسترس است. همچنین شما می‌توانید با تغییر دادن ارزش هر یک از شرکت‌ها در همان لحظه نتیجه را مشاهده کنید.

محاسبه NAV برکت

برای محاسبه NAV، حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است. حقوق صاحبان سهام برکت حدود 700 میلیارد تومان است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام و مازاد ارزش بورسی و غیربورسی بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم محاسبه می‌شود. در تاریخ 1400/04/17، ان ای وی برکت  13,074ریال محاسبه شده است. نسبت P/NAV یعنی قیمت روز به NAV شرکت 303/3 درصد است.

NAV برکت

نکات تحلیل

با توجه به نوع محصول و شرکت، حدود 25 تا 50 درصد هزینه‌های تولید شامل مواد اولیه وارداتی می‌شود. حذف ارز 4200 تومانی می‌تواند موجب افزایش 50 تا 100 درصدی بهای تمام شده محصول شود. صنعت دارو یکی از صنایعی است که می‌تواند با حذف ارز 4200 تومانی در 6 ماهه دوم سال روند سودآوری بهتری ایجاد کند.

همچنین واکسن کرونا برکت هم توسط این هلدینگ و در شرکت زیرمجموعه آن یعنی شفافارمد در حال تولید است. این موضوع می‌تواند در ارزش سهام برکت تأثیرگذار باشد.

تحلیل سهم برکت

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور تجربی P/NAV برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید حدود 60 تا 70 درصد باشد. این نسبت برای برکت 303/3 درصد محاسبه شده است.

دیدگاه‌ (2)

 1. پازشگر
  31 تیر 1400 پاسخ

  بسیار تحلیل جامعی بود
  طبق پیشبینی سود
  برای ۶ ماهه ابتدایی امسال‌به ازای هر سهم ۴۵۰ تومان
  ۶ماهه دوم ۸۵۰ تومان
  و سال ۱۴۰۱ هر سهم ۵۰۰۰ تومان
  شرکت قادر خواهد بود eps شناسایی کند
  این پیشبینی با سناریوی بد بینانه انجام شده است

  • Enigma Investing
   5 مرداد 1400 پاسخ

   خیلی ممنون. تحلیل انجام شده بر اساس بررسی ارزش خالص دارایی‌ها است. احتمالا سودآوری هلدینگ برکت به دلیل واکسن کوو برکت در شرکت زیرمجموعه (شفا فارمد) افزایش یابد که به تدریج با انتشار گزارش‌های شرکت‌های زیرمجموعه بر روی کدال تحلیل بروزرسانی خواهد شد.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *