تحلیل بنیادی آریا «شرکت پلیمر آریاساسول»

تحلیل‌ بنیادی
شرکت پلیمر آریا ساسول

صنعت پتروشیمی به‌عنوان موتور اقتصاد ایران، می‌تواند نقش تغذیه‌کننده سایر بخش‌های صنعت را ایفا نماید. شرکت پلیمر آریاساسول از ابتدای بهره‌برداری از سال 1387 با بهره‌مندی از امکانات روز و پیشرفته‌ی دنیا، سالانه یک میلیون و صد تن اتیلن در واحد الفین خود، سیصد و هفتاد و پنج هزار تن پلی‌اتیلن سبک (در۹ گرید تحت لیسانس شرکت استامی کربن هلند) در واحد LDPE خود و سیصد و هفتاد و پنج هزار تن پلی‌اتیلن متوسط و سنگین (در ۸ گرید تحت لیسانس شرکت بازل آلمان) در واحد MD/HDPEخود تولید می‌نماید. در این مقاله به تحلیل بنیادی آریا و محاسبه EPS شرکت پرداخته شده است.

مهمترین سهامداران آریا

عمده‌ترین سهامداران شرکت آریاساسول، شرکت‌های پارس تأمین مجد و پتروشیمی پارس هستند که نزدیک به 95 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارند.

سهامداران آریا

زنجیره تولید آریا

مطابق تصویر ذیل، اتان به عنوان خوراک از پتروشیمی پارس وارد واحد اتیلن شده و اتیلن و سی‌تری‌پلاس به‌عنوان محصول جانبی تولید می‌شود. سپس اتیلن تولید شده در دو واحد مجزا به پلی‌اتیلن سبک و پلی‌اتیلن سنگین و متوسط تبدیل می‌شود. مازاد اتیلن تولیدشده نیز به‌صورت مجزا به فروش می‌رسد.

زنجیره تولید آریا

آریاساسول در صنعت

سهم پلیمر آریا ساسول از مجموع کل تولیدات صنعت اتیلن و پلی‌اتیلن کشور در حدود 17 درصد است. در ادامه به بررسی محصولات این شرکت و سهم آن از تولیدات هریک از این محصولات در کشور پرداخته شده است.

اتیلن: مهمترین محصول پتروشیمی با بیشترین ظرفیت مصرف و تولید جهانی، اتیلن است. اتیلن به تنهایی بیش از 25 درصد از بازار پتروشیمی جهانی را به خود اختصاص داده است. 59 درصد از اتیلن خوراک واحدهای پلیمری ، 13 درصد به اتیلن‌اکسید و 13 درصد به اتیلن دی‌کلراید تبدیل می‌شود.

پلي‌اتيلن سنگين (HDPE): زنجيره مولكولی در اين نوع پليمر فشرده است. این عامل باعث افزايش دانسيته آن می‌شود؛ لذا انعطاف‌پذيري به شدت كاهش می‌يابد. اگرچه اين نوع پليمر مقاومت ضربه‌ای كمتری نسبت به پلی‌اتيلن سبک دارد، اما مقاومت آن در برابر مواد شيميايی مانند تنش‌های شكننده محيطی خوب است. بنابراین از اين نوع پليمر در انواع محصولات مانند ظروف نگهدارنده سوخت، صندلی‌های مورداستفاده در فضای باز، اسباب‌بازی‌ها، چمدان، لوله‌ها و… استفاده می‌شود. ظرفیت تولید طراحی شده برای واحد پلی‌اتیلن متوسط/سنگین شرکت پلیمر آریا ساسول، 375,000  تن در سال است.

پلي‌اتيلن سبك (LDPE): پلي‌اتيلن سبك انعطاف‌پذيري بيشتری نسبت به پلی‌اتیلن سنگین دارد و شفاف‌تر از آن است. اين خاصيت باعث شده كه بخش قابل توجهی از توليد اين محصول در ساخت فيلم و ورق جهت مصرف در روكش‌های طلقی شفاف، آسترهای بسته‌بندی، كاورها و چمدان‌ها مصرف گردد. ظرفیت تولید طراحی شده برای واحد پلی‌اتیلن سبک شرکت پلیمر آریا ساسول، 375,000  تن در سال است.

سی‌تری پلاس(c3+): محصول جانبی فرآیند تولید اتیلن شرکت پلیمر آریا ساسول است.

در جدول زیر سهم محصولات مختلف آریا از تولید تحقق یافته در شرکت در سال مالی منتهی به 30 اسفند 1399 آمده است.

محصولات آریا

مشتریان عمده

حدود 80 درصد از اتیلن تولید شده در آریا به‌صورت خوراک در مجتمع مورد استفاده قرار می‌گیرد. 20 درصد باقیمانده آن نیز توسط خط اتیلن غرب خریداری می‌شود.

بخش عمده پلی‌اتیلن سبک و سنگین (80 الی 85 درصد) صادر می‌شود و حدود 15 تا 20 درصد در بازار داخل از طریق بورس کالای ایران به‌فروش می‌رسد.

حدود 63 درصد از سی‌تری پلاس نیز به عنوان محصول جانبی آریا به صورت بین‌مجتمعی و 37 درصد آن صادر می‌شود.

مشتریان عمده آریا

قیمت فروش محصولات

قیمت فروش محصولات شرکت پلیمر آریاساسول بر اساس قیمت‌های جهانی، قیمت اعلامی توسط انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی و قیمت بورس کالا تعیین می‌شود.

قيمت فروش اتیلن بر اساس قیمت اعلام شده توسط انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی تعیین می‌گردد. معادل ریالی این قیمت بر اساس نرخ ارز میانگین فروش ارز صنعت پتروشیمی در سامانه نیما در ماه تحویل اعلامی توسط انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی محاسبه می‌گردد.

قیمت فروش صادراتی پلی‌اتیلن سبک، متوسط و سنگین به‌صورت ماهانه از نشریه ICIS و بر مبنای منطقه‌ای که فروش در آن صورت می‌پذیرد، تعیین می‌گردد.

سی‌تری پلاس تولیدی شرکت در بازار داخلی نیز بر اساس قیمت LPG ، به مجتمع‌های پتروشیمی منطقه عسلویه به‌فروش می‌رسد. پس از تأمین نیاز بازار داخل، مازاد سی‌تری پلاس تولیدی شرکت بر اساس قیمت LPG  در ماه بارگیری به بازار صادراتی اختصاص می‌یابد.

مقدار، قیمت و مبلغ فروش 

در جدول زیر میزان فروش، قیمت و مبلغ محصولات شرکت پلیمر آریا ساسول طی 5 دوره قابل مشاهده است. همان‌طور که در جدول مشاهده می‌کنید میزان فروش پلی‌اتیلن متوسط و سنگین با بیشترین میزان رشدی که بین محصولات داشته، از حدود 46 هزار تن به 58 هزار تن رسیده است.

فروش آریا

مقدار، قیمت و مبلغ مواد اولیه مصرفی

شرکت پلیمر آریا ساسول، هر ساله حدود 1 میلیون تن اتان به‌عنوان اصلی‌ترین ماده اولیه تولیدات خود مصرف می‌کند. در جدول زیر میزان مصرف اتان و سایر مواد اولیه، قیمت و مبلغ هریک باجزئیات قابل مشاهده است. همچنین نسبت مصرف محصولات نیز در ادامه جدول آمده است.

مواد اولیه آریا

سربار 

هزینه‌های سربار آریا در دوره‌های مختلف مالی در جدول زیر آمده است. این هزینه‌ها شامل حقوق و مزایا، استهلاک، سوخت و… می‌باشند.

سربار آریا

صورت سود و زیان 5 دوره مالی گذشته

صورت سود و زیان یکی از صورت‌های مالی اساسی مهم برای ارزش‌گذاری سهام یک شرکت است. در ادامه با بررسی صورت سود و زیان شرکت می‌توان به تحلیل آریا و محاسبه سود یا به عبارتی EPS این شرکت پرداخت.

صورت سود و زیان آریا

تحلیل برخی ریسک‌‌های شرکت

با توجه به سیاست تأمین مالی شرکت، ریسکی از بابت نوسانات نرخ بهره متوجه شرکت نیست. همچنین هر نوع تغییرات در نرخ ارز به‌طور مستقیم در مبلغ درآمد فروش محصولات شرکت تأثیرگذار خواهد بود. فروش صادراتی و بین‌مجتمعی و همچنین خوراک با نرخ تسعیر فروش ارز صنعت پتروشیمی در سامانه نیما در تاریخ معامله ثبت می‌گردند. با توجه به مثبت بودن خالص دارایی‌های ارزی شرکت در تاریخ صورت وضعیت مالی، افزایش نرخ ارز موجب تحقق سود تسعیر ارز و کاهش نرخ تسعیر ارز موجب تحقق زیان تسعیر ارز خواهد شد.

بررسی و پیش‌بینی عملکرد فروش شرکت در سال 1400

سود و میزان فروش آریا در سال 1400 باتوجه به میزان فروش شرکت در سال‌های 98 و 99 و تحلیل این صنعت در کشور و جهان، میزان فروش محصولات شرکت آریا ساسول برای دوره (12 ماهه منتهی به 1400/12/29)، 1,165,244 تن پیش‌بینی می‌شود.

پیش‌بینی فروش آریا

EPS و P/E تحلیلی دوره ی مالی 1400/12/29

اگر شرکت پلیمر آریا ساسول در سال 1400 حدود 200هزار تن اتیلن با قیمت پیش‌بینی شده 16 میلیون تومان و 50 هزار تن از هر یک از محصولات پلی‌اتیلن سبک و سنگین به ترتیب با قیمت‌های 28 و 23 میلیون تومان و 53 هزار تن سی‌تری‌پلاس به قیمت 8 میلیون تومان به صورت داخلی به‌فروش برساند. همچنین حدود 300 هزار تن از محصولات پلی‌اتیلن سبک با قیمت 22 میلیون تومان، پلی‌اتیلن سنگین با قیمت با قیمت 17 میلیون تومان و 30 هزار تن سی‌تری‌پلاس با قیمت 8 میلیون تومان صادر شود؛ درآمد آریا برای سال 1400، حدود 22 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

همچنین اگر بهای تمام‌شده این شرکت با در نظر گرفتن افزایش حامل‌های انرژی پتروشیمی، نرخ افزایش حقوق و دستمزد، و تورم و دلار 22,500 تومان حدود 11 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شود؛ سود خالص آن با کسر دیگر هزینه‌ها حدود 11 هزار میلیارد تومان محاسبه می‌شود. این عدد به ازای هر سهم 11,267 ریال است که به آن EPS سهام این شرکت گفته می‌شود. با توجه به قیمت روز تاریخ 1400/04/16 نسبت P/E برای این سهم 8/1 محاسبه شده است.

EPS آریا

با بررسی نرخ‌های فروش صادراتی شرکت طی ماه‌های مختلف سال می‌توان متوجه شد که شرکت پلیمر آریا ساسول پلی‌اتیلن سبک خود را با 115 و پلی اتیلن سنگین را با نرخ 72 دلار و اتیلن خود را با نرخ 215 دلار کمتر نسبت به آخرین نرخ نشریه پلتس ارائه کرده است که عموما مرتبط با تفاوت گرید محصولات و هزینه‌های حمل و نقل می‌باشد.

ما در سایت انیگما تحلیل بنیادی تمامی شرکت‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری را انجام داده‌ایم. این تحلیل‌ها به‌صورت پیوسته با تغییر متغیرها و قیمت‌گذاری‌ها به‌روز می‌شوند. شما می‌توانید از طریق لینک Enigma.ir تحلیل آریا ساسول را مشاهده کنید. همچنین در این سایت می‌توانید هرگونه سوالی در خصوص تحلیل‌ها داشته باشید از تحلیلگران انیگما بپرسید.

دیدگاه‌ (2)

 1. میثم
  25 شهریور 1400 پاسخ

  eps شرکت در حال حاضر 13160 ریال است!

  • Enigma Investing
   27 شهریور 1400 پاسخ

   سلام eps شرکت در تاریخ انتشار تحلیل 11،267 پیش‌بینی شده بوده و با توجه به گزارشات اخیر این eps تغییر پیدا کرده.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *