تحلیل بنیادی وسپهر «گروه مالی سپهر صادرات»

تحلیل‌ بنیادی

شرکت گروه مالی سپهر صادرات با نماد «وسپهر» یکی شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ و هلدینگی منسجم از زیرمجموعه‌های بانک صادرات است. این شرکت در سال ۱۳۹۳ با توجه به عرضه سهام بانک صادرات در بازار بورس و تصویب قوانین ناظر بر خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری، تأسیس شد. سهام این شرکت در تاریخ دوم مهرماه سال 1399 در فرابورس تهران عرضه اولیه شد. در حال حاضر، وسپهر جزو واحدهای تجاری فرعی بانک صادرات ایران است. در ادامه این مقاله به تحلیل ان ای وی وسپهر پرداخته شده است.

جایگاه وسپهر در صنعت

علاوه بر سرمایه‌گذاری‌ در بانک‌ها و موسسات اعتباری، هرگونه اقدامی که برای پیشبرد و تحقق اهداف شرکت لازم و مفید باشند مانند سرمایه‌گذاری و مشارکت در شرکت‌ها، مجتمع‌ها، طرح‌ها، واحدهای تولیدی، صنعتی، بازرگانی، خدماتی، حمل و نقل و… به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم، از فعالیت‌های این شرکت است.

صنعت وسپهر

سهامداران گروه مالی سپهر صادرات

درصد بالای سهام وسپهر متعلق به بانک صادرات است. صندوق بازارگردانی سپهر بازار سرمایه نیز از سهامداران عمده این شرکت محسوب می‌شود.

سهامداران وسپهر2

می‌توانید این اطلاعات را در محصول سهامداران انیگما مشاهده کنید. در این محصول تمام سهامداران بالای یک درصد و حقوقی‌های زیر یک درصد که در کدال گزارش داده شده است، به‌صورت عادی و تلفیقی قابل مشاهده است.

در حالت تلفیقی هر شرکت با شرکت مادر خود نمایش داده می‌شود. به‌عنوان مثال در جدول زیر شرکت سرمایه‌گذاری توسعه اوج سپهر اصفهان زیرمجموعه بانک صادرات است که به صورت تلفیقی نمایش داده شده است.

سهامداران تلفیقی 2

تحلیل NAV  وسپهر

برای ارزیابی وسپهر باید به بررسی دارایی‌های مهم بورسی و خارج از بورس این شرکت پرداخت که در ادامه هر یک از آن‌ها بررسی شده است.

پرتفوی بورسی وسپهر

گروه مالی سپهر صادرات یکی از سهامداران عمده شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی است. در جدول زیر می‌توانید برخی از مهم‌ترین سرمایه‌گذاری‌های بورسی وسپهر را مشاهده کنید. همچنین می‌توان برای مشاهده تمام پرتفوی بورسی این شرکت به سایت انیگما مراجعه کرد. مازاد ارزش پرتفوی بورسی وسپهر در تاریخ 1400/04/15، 3هزار میلیارد تومان است.

پرتفوی بورسی وسپهر

در تحلیل ارزش سهام موجود در پرتفوی بورسی، معمولا قیمت سهام مدیریتی با پریمیوم نسبت به سهام عادی معامله می‌شوند. سهام مدیریتی به سهامی گفته می‌شود که شرکت مالک عمده آن باشد یا قادر باشد تعدادی از اعضای هیئت‌مدیره را تعیین کند. در این صورت قیمت سهام مدیریتی می‌تواند بین 15 تا 20 درصد با سهام عادی تفاوت داشته باشد. در این تحلیل فرض شده است که تفاوتی بین این دو قیمت وجود ندارد. اگر بخواهید بین قیمت سهام مدیریتی و سایر سهام‌ تفاوت قائل باشید، می‌توانید بامراجعه به سایت انیگما در قسمت پرتفوی بورسی این تغییرات را اعمال کنید.

پرتفوی غیربورسی وسپهر

از مهم‌ترین شرکت‌های پرتفوی غیربورسی وسپهر می‌توان به شرکت انرژی سپهر، توسعه نیشکر و صنایع جانبی، شرکت انرژی سپهر و پتروشیمی گچساران اشاره کرد. مازاد ارزش پرتفوی غیربورسی بر اساس ارزش‌گذاری انجام شده در تاریخ 1400/04/15، 4 هزار و 600 میلیارد تومان است.

پرتفوی غیربورسی وسپهر

مطابق آخرین برآوردها شرکت تأمین سرمایه سپهر که مالکیت 14 درصد آن در اختیار وسپهر است بیش از 6,000 میلیارد تومان ارزش دارد.

محاسبه NAV وسپهر

برای محاسبه NAV وسپهر حقوق صاحبان سهام متناسب با افزایش سرمایه، سود تقسیمی و جمع درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها تعدیل شده است که چیزی حدود 2 هزار و 500 میلیارد تومان است. با تقسیم مجموع حقوق صاحبان سهام، مازاد ارزش بورسی و غیربورسی وسپهر بر تعداد سهام شرکت، NAV هر سهم وسپهر به دست می‌آید. NAV   وسپهر در تاریخ 15 تیر ماه 17/134 ریال محاسبه شده است. نسبت قیمت روز در تاریخ 1400/04/15 (9,201ریال) تقسیم بر NAV شرکت (P/NAV) 53/1 درصد است.

NAV وسپهر

تحلیل سهم وسپهر

به‌طور کلی فرمول یا محاسبه مشخصی برای ارزش‌گذاری مقایسه‌ای در روش NAV وجود ندارد؛ اما به‌طور سنتی P/NAV برای این سهم باید حدود 60 تا 70 درصد باشد. باتوجه به محاسبات انجام شده P/NAV وسپهر 53/4 درصد است. پس می‌توان انتظار داشت ارزش سهم وسپهر در آینده تا حدودی افزایش یابد.

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *