تحلیل بنیادی غمارگ «شرکت مارگارین»

تحلیل‌ بنیادی
غمارگ

شرکت مارگارین به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ روغن نباتی کشور، در سال 1332 تأسیس و در سال 1372 در بورس اوراق بهادار تهران در گروه صنعت صنایع روغن نباتی با نماد «غمارگ» درج گردید. هم اکنون متنوع­ترین محصولات روغنی و انواع کره نباتی در دو بخش صنعت و مصارف خانوار در این شرکت تولید می‌­شود. در این مقاله به تحلیل بنیادی غمارگ و محاسبه EPS تحلیلی این سهم پرداخته شده است.

موضوع فعالیت شرکت

موضوع اصلی شرکت مارگارین شامل احداث کارخانه روغن‌کشی، تصفیه، هیدروژناسیون روغن، مارگارین­‌سازی، تهیه روغن سالاد و خوراک دام، تأسیس کارخانه پنبه پاک‌­کنی و صابون­‌سازی و همچنین هرگونه عملیات مجاز تجاری است.

موضوع فرعی فعالیت این شرکت نیز تولید و خرید و فروش محصولات غذایی از قبیل انواع سس، قند، شکر، غلات و… است. همچنین بسته­‌بندی و توزیع این محصولات در بازارهای داخلی و خارجی نیز از فعالیت‌های این شرکت است. از دیگر اقدامات فرعی شرکت می‌توان به خرید و احداث کارخانه و تأسیسات مفید دیگر و بهره‌برداری از آن­‌ها، واردات ماشین‌آلات، قطعات و لوازم، مواد اولیه و سایر مواد کمکی برای امور تولیدی و صادرات محصولات اشاره کرد.

جایگاه شرکت مارگارین در صنعت 

شرکت مارگارین بین شرکت­‌های فعال در این صنعت در دوره مالی منتهی به 30 آذرماه 1399 با حجم فروش بالغ بر 129 هزارتن (حدود 7/5 درصد از سهم بازار) در رده پنجم صنعت قرار دارد. این شرکت در نظر دارد با توجه به وجود رقبای بزرگ در صنعت روغن، به کسب جایگاه نخست در تولید روغن­‌های تخصصی، کسب و حفظ جایگاه مطلوب تولید روغن­‌های خانوار در کشور و همچنین ایجاد سود پایدار دست یابد.

مهمترین سهامداران غمارگ

سهامداران دارای مالکیت بیش از 1 درصد سهام غمارگ به شرح جدول زیر است. از مهمترین سهامداران این نماد می‌­توان به شرکت توسعه صنایع بهشهر نام برد که حدود 70 درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.

سهامداران غمارگ

بانک ملی به صورت تلفیقی 70 درصد از سهام شرکت مارگارین را در اختیار دارد. در سایت انیگما سهامداران تمام شرکت­‌ها به صورت تلفیقی به همراه شرکت‌­های زیرمجموعه خود نمایش داده شده‌­اند.

سهامداران تلفیقی غمارگ

محصولات و خدمات اصلی

محصولات و خدمات اصلی شرکت مارگارین در زمینه تولید انواع روغن­‌های نباتی مایع و جامد و انواع کره نباتی مورد مصرف صنف، صنعت و خانوار است. ظرفیت اسمی شرکت 270 هزارتن روغن خوراکی، 6720 تن کره مارگارین، 61125 تن قند و شکر و 6000 تن حبوبات در سال است.

میزان، قیمت و مبلغ فروش محصولات 

پیش‌بینی میزان فروش، قیمت و مبلغ هر یک از محصولات شرکت مارگارین در جدول زیر نمایش داده شده است. میزان فروش روغن نباتی (داخلی) در دوره 6 ماهه اول سال مالی حدود 64 هزار تن است. باتوجه به این میزان، پیش‌بینی می‌شود تا انتهای سال مالی 1400، هزار تن از این محصول به فروش برسد.

فروش غمارگ

میزان، قیمت و مبلغ مواد اولیه

با توجه به اینکه عمده مواد اولیه از طریق واردات تأمین می­‌شود، قیمت تمام شده مواد اولیه تابع نرخ ارز است. لذا نرخ ارز تأثیر مستقیم بر سودآوری شرکت دارد. جدول زیر میزان و نسبت مصرف مواد اولیه شرکت و قیمت هر یک و همچنین پیش­‌بینی روند آن تا پایان سال مالی 1400 را نشان می­‌دهد.

مواد اولیه غمارگ

سربار

حقوق و مزایای غمارگ با توجه به نرخ افزایش حقوق و دستمزد در سال 1400 (40درصد) حدود 60 میلیارد تومان محاسبه شده است. دیگر اقلام موردنظر در بخش سربار شرکت مارگارین شامل استهلاک، سوخت، هزینه مواد مصرفی، هزینه حمل و نقل و… است. پیش­‌بینی مبالغ آیتم‌های سربار غمارگ در جدول زیر ارائه شده است.

سربار غمارگ

صورت سود و زیان غمارگ

در ادامه برای تحلیل بنیادی غمارگ صورت سود و زیان آن نمایش داده شده است. شرکت مارگارین در 6 ماهه اول سال مالی این شرکت 737 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است. این شرکت میزان 154میلیارد تومان از درآمد عملیاتی خود را را به سود ناخالص تبدیل کرده است. پیش‌­بینی می­‌شود درآمدهای عملیاتی این شرکت تا انتهای سال مالی 1400، حدود هزار و 600 میلیارد تومان باشد. با کسر دیگر هزینه­‌ها و در نظر گرفتن درآمدهای حاصل از سرمایه­‌گذاری­‌ها، سود خالص این شرکت تا انتهای سال 157 میلیارد تومان پیش‌­بینی شده است. اقلام صورت سود (زیان) شرکت طبق بودجه اولیه و بودجه اصلاحی و عملکرد به شرح جدول زیر است.

سود و زیان غمارگ

تحلیل EPS و P/E تحلیلی منتهی 1400/12/29

در تحلیل بنیادی غمارگ نرخ فروش روغن مطابق شفاف­‌سازی ارائه شده در سامانه کدال، 33 درصد رشد داده شده است. همچنین نرخ مصرف روغن خام برابر 90 میلیون ریال در تن لحاظ شده است. با درنظرگرفتن 50 درصد نرخ افزایش حامل­‌های انرژی در سال و 30 درصد تورم، میزان سود خالص غمارگ به ازای هر سهم (EPS) 1،874ریال محاسبه شده است. با توجه به قیمت سهام این شرکت در تاریخ 1400/6/08 در سایت www.tsetmc.com (31،990 ریال) نسبت قیمت به EPS شرکت 17٫6 محاسبه شده است.

تحلیل بنیادی غمارگ

دیدگاه خود را درباره این پست بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *